Jarosław Kaczyński o opinii Komisji Weneckej

(fot. Marek Szandurski / Shutterstock.com)

Zalecenia Komisji Weneckiej będą brane przez Sejm pod uwagę, ale w takim zakresie, który jest zgodny z prawem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem orzeczenie TK jest tylko "stanowiskiem pewnej części sędziów TK" i nie może być publikowane.

 

Prezes PiS był w poniedziałek pytany w TVP o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który uznał, że nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

 

"Orzeczenia nie ma. To, co zostało wygłoszone przez prezesa Trybunału, to nie jest orzeczenie, tylko stanowisko pewnej części sędziów TK" - powiedział Kaczyński.

 

"Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób, które pełnią funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - ocenił.

 

Pytany o to, jak rozwiązać kryzys wokół TK, prezes PiS odparł: "Jestem przekonany, że można by ten kryzys rozwiązać szybko, gdyby wiedziała też co w tej sprawie zrobić opozycja, ale wszystko wskazuje na to, że opozycja po prostu chce zaostrzać kryzys, chce politycznej konfrontacji".

 

"Natomiast my działamy spokojnie, systematycznie. Pani premier przekazała już sprawę do Sejmu. Marszałek Sejmu ma powołać komisję ekspercką, która to rozpatrzy. Sądzę, że będą tutaj potrzebne nowe opinie ekspertów, także ekspertów zagranicznych" - powiedział Kaczyński.

 

Podkreślił, że "trzeba rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy". Dodał, że komisja przedłoży Sejmowi swoje wnioski, a Sejm "szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, ale szanując w ramach polskiego prawa, będzie musiał podjąć dalsze działania związane z tą ustawą" - powiedział Kaczyński.

 

Prezes PiS dodał, że zalecenia KW "w jakimś tam przynajmniej zakresie będziemy brali pod uwagę, ale o ile jest to zgodne z polskim prawem".

 

Jak mówił, decyzja o podjęciu przez TK sprawy w oparciu o konstytucję, a nie w oparciu o ustawę, która reguluje procedury i organizację TK, jest złamaniem kilku artykułów konstytucji. "Te artykuły mówią o tym, że wszystkie organy władzy podlegają i działają na podstawie prawa" - powiedział Kaczyński.

 

"Taka ustawa została uchwalona, ogłoszona i ona obowiązuje. Trybunał nie mógł z góry uznać ją za nieistniejącą, nieobowiązującą" - dodał.

 

"Natomiast to, co często jest podnoszone, że nie było właściwego składu (TK), właściwego terminu i kolejności, to jest wynik takiego demonstracyjnego złamania konstytucji" - powiedział Kaczyński.

 

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski.

 

Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.27

Liczba głosów:

60

 

 

Komentarze użytkowników (43)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stanislaw 18:33:48 | 2016-03-16
Prosze jakiego mamy "geniusza" .Znawcy prawa,sedziowie z wieloletnia praktyka ,Sad Najwyzszy , Rada Sadownictwa,Rada Adwokacka,byli sedziowie Trybunalu Konstyfucyjnego i wreszcie experci z 60 panstw zgrupowani  w Komisji  Weneckiej ocenili krytycznie ustawe na prawcza pis-u z grudnia 2015 roku i zalecili ogloszenie orzeczenia TK,a ten "geniusz# wie wszystko najlepiej i bedzie robil swoje.Niszczyl polska demokracje  i zwlekal do czasu gdy doczeka sie zmian personalnych TK,gdy samodzielnie myslacych i wyrokujacych sedziow zastapia ulegli swemu guru nowi sedziowie.Coz mozna sie bawic,ale w piaskownicy a nie chcac ezadzic panstwem.To wszystko prowadzi do anarchi i bezprawia.To nie sa puste slowa.Potwierdzil to minister sprawiedliwosci p.Zbyszek Ziobro,ktory wzywa pania premier do nierespektowania konstytucji i prawa,grozac Jej Trybunalem Stanu.To wszystko nie jest zabawne.TO JEST TRAGICZNE DLA PRZYSZLOSCI POLSKI

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krakow.pl 13:06:39 | 2016-03-15
Warunkiem opozycji do przystąpienia do negocjacji w sprawie kompromisu jest BEZKOMPROMISOWE przyjęcie wszystkiego, co chce opozycja, w szczególności PUBLIKACJA stanowiska części sędziów TK. Takie warunkowanie jest absurdalne zupełnie jak sławny paragraf 22 w książce Hellera... To co jeszcze pozostało by do negocjowania ? - idąc tym torem, rząd powinien jako warunek wstępny do rozmów postawić zakaz PUBLIKACJI  wadliwego stanowiska TK.
Naród dobrze widzi, że opozycja w rzeczywistości nie jest zainteresowana żadnymi kompromisami, tylko destabilizacją dla pchania kija w szprychy obecnej większości, a to że swoimi wrzaskami szkodzi Polsce i przynosi wstyd przed UE i resztą świata, to Polacy im zapamiętają - sondaże też o tym świadczą...
W przypadku patowej sytuacji powinno się zadać kilka ważnych pytań w referendum i jasno wyjdzie jakim marginesem są hałaśliwi przeciwnicy zrobienia czegokolwiek dla większości społeczeństwa...

Oceń 17 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 08:23:36 | 2016-03-15
PiS to łotry i nikczemniki i bezbożniki takie same jak PO, PSL, SLD. Tak naprawdę nienawidzą Chrystusa gdyż Chrystus jest w każdym człowieku a nie w państwie a dla nich absolutem jest państwo czyli Szatan. Oddają razem w klerem hołd sanacyjnemu zdrajcy, mordercy i bezbożnikowi Piłsudskiemu. Po owocach ich poznacie. Bogiem dla brata Jarosława jest państwo jako struktura a nie Chrystus jako pojedyńczy człowiek, zapamiętajcie to sobie. To są faszyści.   

Oceń 4 38 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 07:42:32 | 2016-03-15
Rząd powinien zaprzestać łamania prawa i opublikować wyrok TK. To byłby dobry pierwszy krok w zaprzestaniu wprowadzania chaosu prawnego w Polsce i na drodze do państwa demokratycznego. 

Oceń 11 29 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Radius 06:56:02 | 2016-03-15
Rząd nie daje się sprowokować i zastraszyć tylko robi swoje. Taka cecha dobrze "wróży" na przyszłość. Nareszcie można utożsamiać się z rządem i cieszyć jego (naszymi) sukcesami 

Oceń 29 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Jestem rzymskim katolikiem narodowości polskiej) 01:32:32 | 2016-03-15
Bardzo podoba mi się gra na kilku fortepianach w wykonaniu PiS. Oponenci są bezradni i jedynę co mogą to rzucać wyzwiskami i epitetami.

+

Oceń 25 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rafi 22:27:09 | 2016-03-14
Co za chory kraj... Rząd niby ma premiera od tego by prowadziłł politykę rządu, ale wszyscy wiedzą że słowa Prezesa są jak wyrok...

Oceń 15 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

demokracja.net 22:16:49 | 2016-03-14
Za polską granicą na Ukrainie twa wojna,  podważanie decyzji demokratycznie wybranego Polskiego Rządu   jest szerzeniem destabilizacji  i pośrednim podsycaniem wojny. 
Zanim jakakolwiek organizacja z obcego kraju zacznie ingerować w polskie sprawy niech wpierw  potwierdzi swoją wiarygodność i zaprowadzi pokój na Ukrainie.
(jak będzie pokój , to wówczas możemy się zastanawiać z KE ,  jak to się stało , że Trybunał Oszustów uznał  kradzież składek OFE za zgodną z konstytucją )

Oceń 35 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Zorbas 22:03:39 | 2016-03-14
Należałoby zapytać Platformę Obywalską i sędziego Andrzeja Trybunał Rzeplińskiego --> jak jesteś bez grzechu (w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego) to pierwsza rzuć kamień (w Rząd, w PiS etc.)

Oceń 33 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 21:45:43 | 2016-03-14
Gdzie można znależć prawników,którzy będą podważać opinię Komisji Weneckej?W Zimbabwe, a może na Białorusi?Białoruś nie jest członkiem Rady Europy i jej przywódca podziela pisowskie rozwiązania ustrojowe.Może Pan Macierewicz znajdzie w USA jakichś prawników, o podobnych przymiotach jak sksperci sejmowej komisji do spraw katastrofy smoleńskiej?

Oceń 9 39 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook