Plan Morawieckiego: ponad bilion zł na inwestycje

(fot. By Marek Mytnik (Bank Zachodni WBK) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Ponad bilion złotych na inwestycje w najbliższych latach przewiduje plan Morawieckiego - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu. Ich najważniejszym źródłem będą fundusze unijne, środki na lokatach polskich firm oraz spółki Skarbu Państwa.

 

Plan - którego celami są wzmocnienie polskiego kapitału oraz wzrost innowacyjności polskich firm, by były konkurencyjne na rynkach zagranicznych - we wtorek ma omówić rząd.

 

Według szacunków z planu prawie połowa środków, bo 480 mld zł wraz z wkładem własnym będzie pochodzić z funduszy unijnych.

 

Na 75-150 mld zł oceniono potencjał inwestycyjny spółek Skarbu Państwa, a do 230 mld zł potencjał inwestycyjny polskich firm w postaci środków na lokatach do częściowego wykorzystania przez przedsiębiorców.

 

Z kolei potencjał inwestycyjny Polskiego Funduszu Rozwoju oszacowano na 75-120 mld zł, a programów rozwojowych BGK, (m.in. Krajowego Funduszu Kapitałowego, Polskiego Funduszu Funduszy Wzrostu, Funduszu Ekspansji Zagranicznej) na 65 do 100 mld zł.

 

W sektorze bankowym w związku z nadpłynnością banków drzemie - według planu - 90 mld zł.

 

Ponadto od 50 do 80 mld zł powinny dać programy realizowane wraz z instytucjami międzynarodowymi: Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Funduszem Inwestycji Strategicznych, Bankiem Światowym oraz Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.72

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

janm 14:00:26 | 2016-02-16
Plan jest ambitny, ale zakłada naszą obecność w Unii Europejskiej. A to już się kłóci z planami i intencją PiS. Może Morawiecki zmusi prezesa do deklaracji, iż Polska nie wyjdzie z UE. Osobiście wątpię.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 01:23:20 | 2016-02-16
Anna Streżyńska "obejmując Ministerstwo Cyfryzacji po rządach PO czułam się jak syndyk masy upadłościowej".

Rewolucja cyfrowa będzie więc wymagać dużo pracy, ale podoba mi się myślenie Morawieckiego.

Oceń 10 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook