Ryszard Petru pozytywnie o spotkaniu z Beatą Szydło

(fot. PAP/Rafał Guz)

Nowoczesna nie będzie podsycać nastrojów zagrożenia demokracji w Polsce - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Premier zadeklarowała, że chciałaby, aby polityka zagraniczna była ponad podziałami; przyjmuję tę propozycję - dodał.

 

Petru we wtorek uczestniczył w spotkaniu w KPRM premier Beaty Szydło z szefami klubów parlamentarnych. Ocenił je pozytywnie, dodał, że takie spotkania powinny odbywać się już wcześniej, m.in. w trakcie dyskusji nt. Trybunału Konstytucyjnego czy mediów publicznych. Dyskusje na te tematy przebiegały zbyt szybko, wówczas takie spotkania "obniżyłyby atmosferę" wokół tych tematów - przekonywał Petru.

 

Jego zdaniem, wtorkowe spotkanie pokazało, że liderzy polityczni mogą przynajmniej wymieniać się informacjami. - Mamy deklarację, że raz na kwartał będą tego typu spotkania z szefami klubów - poinformował Petru.

 

Mówił, że premier Szydło de facto pytała uczestników spotkania, co zrobić, żeby załagodzić sytuację. Według niego, praprzyczyną problemu jest konflikt wokół TK i wokół mediów publicznych. - Pani premier ewidentnie chciała dać sygnał, że przejmuje się tym i prosi, żeby nie podsycać nastrojów; z naszej strony takiego podsycania nie będzie - zapewnił Petru.

 

- Nie jest w moim interesie, w żadnym wypadku, podsycać tę sytuację zagrożenia demokracji w Polsce; uważam, że polska demokracja istnieje, natomiast źle się dzieje, że jest osłabiana, apelowałem do pani premier, żeby w przyszłości organizować tego typu spotkania w sytuacjach bardzo trudnych - powiedział Petru.

 

Powiedział też, że, jak rozumie, spotkanie w KPRM było "wyrazem troski", a ministrowie Witold Waszczykowski i Konrad Szymański zadeklarowali, że w środę odbędą serię spotkań w Brukseli i "będą sytuację tonować".

 

- Nie ma sensu, żeby to eskalowało, nie może być tak, że reakcją na to, co napisze jakaś prasa niemiecka, będzie bardzo mocne stanowisko polskiego polityka, na co odpowie bardzo ostro Martin Schulz i kolejny polski polityk jeszcze bardziej Martinowi Schulzowi "przywali" - powiedział Petru.

 

W jego ocenie w obecnej sytuacji powinna zostać uruchomiona dyplomacja, a sytuacja powinna zostać uspokojona.

 

- Ważne jest to, żeby inni politycy PiS - bo to spotkanie było bardzo koncyliacyjne - nie wypowiadali się ostro antyniemiecko, ponieważ to potem budzi reakcję drugiej strony - mówił Petru.

 

Relacjonował, że podczas spotkania premier Szydło zadeklarowała, że chciałaby, aby polityka zagraniczna była ponad podziałami. - W pełni przyjmuję tę propozycję, też uważam, że polityka zagraniczna powinna być realizowana ponad podziałami, bez względu, kto jest z jakiej partii, bo nikt nie jest zainteresowany, żeby Polska była źle postrzegana za granicą - powiedział Petru.

 

Lider Nowoczesnej mówił, że na spotkaniu zwrócił uwagę na "kilka błędów, które zostały popełnione", m.in. na zbyt szybkie procedowanie np. w TK czy zdjęcie flag unijnych w jednej z sal KPRM. - Niepotrzebne było zdjęcie tych unijnych flag, bo to sugeruje, że Polska jest dalej od Europy niż była wcześniej - mówił Petru.

 

Ponadto - jak powiedział - poinformował premier Szydło, że udaje się na spotkanie z premierem Holandii w przyszłym tygodniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 21:30:31 | 2016-01-12
+

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:21:11 | 2016-01-12
Pozytywne jest to, że do rządu PiS w końcu dotarło, że Unia jest najważniejszym polskim sojusznikim i krytyka stamtąd dochodząca ma dużą wagę. Udawanie, że wszystko jest w porządku i źródłem problemu są knowania podstępnych wrogów, do niczego nie prowadzi. Jedynym wyjściem jest prowadzenie dialogu i obrona swoich racji, a nie zamykanie się za bramą i odszczekiwanie przez płot.

Oceń 12 42 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?