W wielu miastach manifestacje KOD

(fot. PAP/Leszek Szymański)

W wielu miastach odbywają się w sobotę manifestacje pod hasłem "Wolne Media", zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Ich uczestnicy protestują przeciw ostatnio dokonanym zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.

 

Warszawska manifestacja na placu Powstańców, gdzie mieści się budynek TVP, rozpoczęła się po godz. 14 od odczytania listu lidera KOD Mateusza Kijowskiego, który tego dnia był na demonstracji w Łodzi.

 

To jedna z kilkunastu obywających się w sobotę manifestacji KOD; protestowano też przed lokalnymi siedzibami telewizji m.in. w Krakowie, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Kielcach, Wrocławiu i Poznaniu. Ponadto według organizatorów manifestacje mają się odbyć także w Pradze, Londynie i Sztokholmie.

 

"Szefów mediów publicznych będzie teraz mianować minister skarbu. Dziennikarze zwracają uwagę, że usunięcie gwarancji niezależności publicznej telewizji i radia jest naruszeniem norm Rady Europy i danego przez polską konstytucję niezależnemu organowi (KRRiT) mandatu do stania na straży szeroko pojętego interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Telewizja Polska i Polskie Radio staną się stacjami nie publicznymi, a rządowymi. Wrócą czasy Komitetu ds. Radia i Telewizji" - napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy manifestacji, zachęcając do udziału.

 

Podkreślili, że zapraszają wszystkich, niezależnie od tego, jakich mediów słuchają i oglądają. "Nieważne czy lubimy tych czy innych dziennikarzy. Chodzi o zasadę - niezależne media to jedna z gwarancji demokratycznego państwa" - zaznaczyli.

 

Przeciw "zawłaszczeniu mediów" protestowali uczestnicy manifestacji w Łodzi, w tym Kijowski. W łódzkim proteście wzięło udział około 500 osób. Został zorganizowany na parkingu przed siedzibą regionalnej TVP, dlatego - co zaznaczyli organizatorzy - miał charakter kilkunastominutowego happeningu, w czasie którego odśpiewano hymn.

 

"Chcemy mówić o tym, że media są już zawłaszczone, widzimy zmiany zachodzące w mediach publicznych po wprowadzeniu ustawy" - mówił Kijowski. Poinformował też, że we wtorek KOD złoży u marszałka Sejmu obywatelską inicjatywę ustawodawczą w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Zdaniem uczestniczącego w łódzkiej manifestacji posła Stefana Niesiołowskiego (PO), w Polsce przywracana jest cenzura. "Ja siedziałem w więzieniu za to, żeby cenzury w Polsce nie było i dlatego tu jestem" - podkreślił. Protest zakłóciła kilkuosobowa grupa narodowców, którzy m.in. wznosili okrzyki w kierunku Kijowskiego i wyrwali z ręki jednej z uczestniczek egzemplarz Konstytucji. Zostali wylegitymowani przez policję. "Niestety, nie wszystkim podoba się demokracja, nie wszystkim na niej zależy, są tacy, którzy chcieliby narzucić innym swój sposób życia" - skomentował to zdarzenie lider KOD.

 

W Poznaniu uczestnicy demonstracji przynieśli flagi Polski i UE, tęczowe flagi, oraz transparenty z napisami: "Wasze media to komedia", "PiS - nie, peace - tak", "Wolne media naszym tlenem, ich upadku genem", "To się wam nie duda, możecie nam skaczyć". Skandowano: "wolna Polska", "wolne media". Wśród zebranych byli m.in. politycy Nowoczesnej i PO, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Według policji, w zgromadzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób.

 

Kilkuset zwolenników KOD manifestowało na szczecińskich Jasnych Błoniach. Zebrani przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone i unijne. Mieli transparenty z napisem "Wolne media", niektórzy założyli chirurgiczne maseczki, jako symbol "zamykania ust".

 

Ok 200 osób zgromadziło się na pikiecie w Kielcach. Wiele z nich trzymało w rękach flagi narodowe i unijne, także tabliczki z hasłami: "Quo Vadis rządzie?", "TVP Kultura umarła, nadchodzi TVP Fronda". W pikiecie brali udział m.in. przedstawiciele SLD, PO i Nowoczesnej z regionu. Protestujący symbolicznie na kilka minut zakleili usta taśmami. W manifestacji uczestniczyła wnuczka autora Trylogii, 89-letnia Jadwiga Sienkiewicz. "Nie lubię za dużo mówić, bo zawsze można inteligentnie milczeć. Ale to co się dzieje mnie przeraża, bo władze wielu słów absolutnie nie rozumieją - co to jest solidarność, demokracja" - powiedziała.

 

Ok. 400 zwolenników KOD demonstrowało w Bielsku-Białej po hasłem "Kręcą nas wolne media". Skandowali m.in. "Demokracja jak powietrze", a na transparentach widniało m.in. hasło "Solidarność naszą bronią" oraz wizerunek prezydenta RP z podpisem "Człowiek z plasteliny". Kontrpikietę zorganizowało ok. 40 młodych osób z ONR. Trzymali transparent z hasłem: "Tatuś z ZOMO, synek w KODzie, demokracja zawsze w modzie".

 

KOD zorganizował demonstrację także w Koninie. Uczestnicy zgromadzenia trzymali kartki z literami składającymi się na napis: "stop cenzurze".

 

W piątek minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk; w poniedziałek minister skarbu ma zaprezentować nowe rady nadzorcze tych mediów.

 

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

53

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zbych 13:38:46 | 2016-01-11
Ludzie, opamiętajcie się, przecież to są normalne polityczne roszady kadr w instytucjach zależnych od władzy. Tak naprawdę nie wpływają one na nic innego poza tymi instytucjami. Nie wiem jak na Was, ale na mnie w żaden sposób nie wpływa to, kto jest prezezem Polskiego Radia czy sędzią TK. No chyba że jesteście jakiś sposób powiązani z byłą władzą...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 09:40:15 | 2016-01-10
JUż widać wolność mediów, którego gwarantem jest Jacek Kurski w TVP. Tomasz Lis już dostał informację, że p. Rzepliński nie jest odpowiednim gościem do najbliższego programu.
Zaczynają się "wolne" media w ramach "dobrej" zmiany.

Oceń 3 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR (Angelo! Przeproś za żubra!) 05:20:33 | 2016-01-10
Financial Times napisał straszne rzeczy o PiS: "deeply rooted in conservative Catholic values".

LOL

Oceń 12 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 00:58:20 | 2016-01-10
Banda kretynów, przepraszam, ale co innego powiedzieć?
Wstyd mi na myśl, że jacyć moi znajomi też się w to angażują, jak zgraja małp. 
https://www.youtube.com/watch?v=EJXUY3M_HPk tyle w temacie.

Oceń 15 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:10:09 | 2016-01-09
Niczym Kwaśniewski 
Mirosława Stachowiak-Różecka, obecna posłanka PiS w 2014 roku, gdy walczyła o fotel prezydenta Wrocławia podawała, że ma wykształcenie wyższe.
Mirosława Stachowiak-Różecka, obecna posłanka Prawa i Sprawiedliwości w 2014 roku, gdy walczyła o fotel prezydenta Wrocławia podawała, że ma wykształcenie wyższe. Miała ukończyć resocjalizację na Uniwersytecie Wrocławskim. Wybory przegrała, ale w następnych - parlamentarnych zdobyła mandat poselski. I okazało się, że ma jednak wykształcenie średnie ogólne.

Oceń 4 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:07:26 | 2016-01-09
Bo najlepsze kadry są w rodzinie... Rząd PiS oddał władzę w Radomsku wujkowi prezydenta Andrzeja Dudy

Oceń 16 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:53:20 | 2016-01-09
Autorytarne działania ekipy Jarosława Kaczyńskiego nie podobają się już także nieformalnemu jej koalicjantowi. – Patrzysz na partię, która będzie głosowała za inwigilacją. Przecież to niby normalni ludzie, żyją z nami, twoi sąsiedzi. Gdzie oni, ku..., mają rozum, że klepną takie rzeczy? – grzmi w najnowszym wywiadzie Piotr Marzec-Liroy z Kukiz'15. W ten sposób komentuje on zmiany w ustawie o policji i prace nad ustawą antyterrorystyczną pozwalające na swobodną inwigilację w internecie każdego obywatela.

Oceń 5 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:50:12 | 2016-01-09
"No i zaczęło się. TVP2 poinformowała mnie, że nowy szef Dwójki, Pan Chmiel, nie chce, by w programie gościem był profesor Rzepliński" - ujawnij w sobotni wieczór Tomasz Lis. Naciski na autora programu "Tomasz Lis na żywo" to być może poszukiwanie pretekstu do szybkiego zerwania umowy, która wiąże TVP z publicystą.
I taka wlaśnie niezależna będzie nowa TVPis

Oceń 7 30 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 20:34:37 | 2016-01-09
Jestem bardzo zadowolony z dokonanych zmian w TVP i PR. Po wielu latach odsunięto klikę PO, emitujacą wiernopoddańcze peany na cześć jedynej słusznej i demokratycznej partii w 3 RP " Platformy Łobywatelskiej".

Oceń 40 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 20:33:42 | 2016-01-09
Może do Kaczyńskiego i jego marionetek coś się w końcu przebije, że wygrywając wybory dostali mandat na rządzenie zgodne ze standardami demokratycznymi, a nie na łamanie prawa i Konstytucji oraz zamienianie mediów publicznych w partyjną szczekaczkę.
Coś się może przebije przez te skorupy pychy, buty i arogancji, jakimi nowa władza sie odgrodziła od polskiej opinii publicznej i społeczeństwa.

Oceń 10 33 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook