Szydło: Polska gotowa do przyjęcia 100 imigrantów

(fot. PAP/Piotr Polak)

Polska zadeklarowała na ten moment gotowość przyjęcia 100 imigrantów - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Rząd realizuje zobowiązania dot. imigrantów, co nie znaczy, że nie chcemy, by dyskusja o zmianie pewnych decyzji była rozpoczęta - dodała.

 

Szydło powiedziała w Radomiu, że w związku z zobowiązaniem państw unijnych dotyczącym relokacji imigrantów, jej rząd wypełnia postanowienia poprzedniego rządu. "I zgłaszamy gotowość przyjęcia określonej liczby osób w określonych odstępach czasu. W tej chwili z naszej strony nasza gotowość dotyczy 100 osób" - powiedziała premier. Dodała, że Polska chce mieć możliwość decydowania, jakie osoby chcemy zapraszać do Polski. Zaznaczyła, że po pierwsze takie osoby muszą się znaleźć. "Polska na pewno postawi tu swoje warunki" - dodała.

 

Dopytywana o zobowiązania rządu Ewy Kopacz dotyczące przyjęcia przez Polskę 7 tys. imigrantów, powiedziała: "Jesteśmy rządem przewidywalnym i racjonalnym i oczywiście jest zobowiązanie, które zostało podjęte przez poprzedni rząd i ono w tej chwili jest właśnie realizowane w ten sposób, że UE określiła zasady, w jaki sposób mają się odbywać relokacja imigrantów i przyjmowanie imigrantów. To polega na tym, że państwa członkowskie zgłaszają gotowość do przyjęcia określonej liczby osób w określonych przedziałach czasowych" - powiedziała.

 

Premier zaznaczyła, że "pierwsza deklaracja ze strony Polski, która została zadeklarowana jako gotowość, to jest na ten moment 100 osób". Dodała, że są państwa, które nie zgłosiły gotowości przyjęcia żadnej osoby, mimo przydzielonej tym państwom określonej liczby osób.

 

"W tej chwili my jako Polska deklarujemy, że oczywiście to, co zostało podjęte, my honorujemy, szanujemy, co nie znaczy, że nie chcemy, by dyskusja o zmianie pewnych decyzji była rozpoczęta" - powiedziała.

 

Premier powiedziała, że proces przyjmowania imigrantów rozpoczął się i będzie trwał do końca roku. "Rzecz polega na tym, że te decyzje, które zostały podjęte, przyjęcia określonej liczby osób do Unii Europejskiej, były złymi decyzjami" - powiedziała Szydło. Oceniła, że po realizacji tych decyzji widać, że to się nie sprawdza.

 

Szydło uważa, że droga, którą trzeba pójść, to rozwiązanie problemu imigrantów poza granicami UE. "Obecnie jest próba takiego rozwiązywania sprawy, aby np. właśnie w Turcji przekazać odpowiednie środki finansowe, i by w obozach, w których ci ludzie przebywają, móc im pomóc i docelowo doprowadzić, by mogli wrócić do swojego domu" - zaznaczyła.

 

"To, co dzieje się w tej chwili w Niemczech pokazuje, że problemy są poważniejsze, niż niestety przywódcy europejscy w sposób bardzo beztroski uważali, że jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest to dobre rozwiązanie" - zaznaczyła premier.

 

Szydło powiedziała, że w 2016 r. zapewne będzie dużo dyskusji o migrantach; ma być temu poświęcony m.in. lutowy szczyt unijny. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

janm 16:04:21 | 2016-01-07
To raptem jakieś 20 rodzin. Czy aby nas na to stać?

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:13:02 | 2016-01-07
https://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,26171,ulicami-warszawy-przeszedl-osmy-orszak-trzech-krol...
-----------
Dodał, że właśnie uroczystość Trzech Króli jest "największym objawieniem Bożego miłosierdzia". - Tak jak jest jakiś wielki deficyt ludzkiego miłosierdzia we współczesnym świecie, tak jak jest deficyt wspólnoty we współczesnym świecie, tak przyjmijmy to, co mówi Chrystus, jako budowanie wspólnoty ludzkiej, dla której to wspólnoty Bóg stał się człowiekiem - mówił kard. Nycz.
-----------
W orszaku wziął udział prezydent Duda. No cóż, jesteśmy katolikami, ale nie miłosiernymi Samarytanami. Jeśli uchodźcy sądzili, że trafili do miłosiernych Samarytan to pomylili adresy, mieszkają gdzie indziej.

Oceń 5 13 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?