Duda: chciałbym jednego marszu w przyszłym roku

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Będę czynił starania, byśmy może już za rok poszli wszyscy razem w jednym marszu niepodległości - zadeklarował w środę prezydent Andrzej Duda. Przypomniał słowa b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że nie można stawiać znaku równości między nacjonalizmem a patriotyzmem.

 

W Pałacu Prezydenckim podczas spotkania m.in. z korpusem dyplomatycznym prezydent mówił, że dbanie o niepodległość wyraża się w budowaniu potencjału militarnego, silnej gospodarki oraz mocnej tkanki społecznej i obywatelskiej.

 

Spotkanie odbyło się bez udziału mediów, nagranie z wydarzenia jest dostępne na profilu prezydenta Dudy na Facebooku.

 

"Pamiętam, jak w 2008 r. w 90-lecie naszej niepodległości pan profesor Lech Kaczyński wygłosił pamiętne wystąpienie. W tym wystąpieniu był fragment, w którym pan prezydent powiedział, że nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem. Dlatego, że inne są ich źródła. Źródłem nacjonalizmu, czy wręcz szowinizmu jest nienawiść, a źródłem patriotyzmu jego siłą jest miłość" - powiedział prezydent Duda.

 

Dodał, że przez Polskę, przede wszystkim przez Warszawę 11 listopada przeszyły marsze niepodległości. "Chciałbym, mam taką nadzieję, będę w tym kierunku czynił starania, abyśmy może już za rok poszli wszyscy razem w jednym marszu niepodległości. Bo jeżeli nawet różnimy się w poglądach, to chyba nie co do niepodległości" - powiedział prezydent. Dodał, że 11 listopada powinniśmy zapomnieć o naszych codziennych sporach, podziałach. "Bo wizje możemy mieć różne i w demokracji mamy do tego prawo, ale w niepodległość powinniśmy iść razem" - zaznaczył.

 

Prezydent dziękował za przybycie do Pałacu osobom ważnym dla polskiego życia publicznego, przedstawicielom korpusu dyplomatycznego. Do korpusu zwrócił się z prośbą, by do swoich krajów zanieśli informację "o Polsce, która pamięta i nie zapomina o swojej niepodległości" a także, że Polacy doskonale rozumieją, że "niepodległość nie jest raz na zawsze i, że musimy o nią dbać".

 

Zaznaczył, że dbanie o niepodległość to budowanie potencjału militarnego państwa, bo jest to prosty wyznacznik bezpieczeństwa. "Ale to także dobra współpraca i zrozumienie u naszych partnerów w Unii Europejskiej, a przede wszystkim we względzie bezpieczeństwa militarnego ze strony partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zaznaczył. Przypomniał, że w Warszawie w 2016 odbędzie się szczyt NATO. "Chciałbym, aby ten szczyt oznaczał budowanie nowej architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy. Takiej, która w obecnej, zmieniającej się sytuacji geopolitycznej niestety nie na lepsze da Polakom i innym narodem Europy Środkowo-Wschodniej poczucie realnego bezpieczeństwa" - powiedział Duda.

 

Przypomniał, że dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej, członków NATO zawarło historyczne porozumienie w Bukareszcie, w którym pokazały jedność. "Potrzebujemy większej obecności NATO w tej części Europy, większych gwarancji bezpieczeństwa z jednoczesnym zrozumieniem, że sami także musimy to bezpieczeństwo budować, bo NATO jest silne siłą swoich członków" - powiedział prezydent Duda. Podkreślił, że chciałby, aby partnerzy z Zachodu Europy i zza oceanu rozumieli, że aby NATO było silne i umiało adekwatnie odpowiedzieć na potrzeby czasu, musi żyć. "A żyje ten, kto się rozwija i potrafi odpowiadać na wyzwania czasu" - dodał.

 

Prezydent Duda powiedział, że kolejnym elementem silnego państwa, potrzebnym do utrzymania niepodległości, jest silna gospodarka. To gospodarka - podkreślił - której dobra dzielone są w społeczeństwie równo, co rodzi poczucie sprawiedliwości i rzeczywistego związku z państwem. "To wielkie zadanie na przyszłość dla polskich władz, dla mnie, dla polskiego rządu, który mam nadzieję niebawem się ukonstytuuje. To także zadnie dla polskich elit" - podkreślił. Ocenił, że oprócz rozwiązań prawnych i dobrej woli do budowy silnego państwa potrzeba mocnej tkanki społecznej, obywatelskiej. "A ta tkanka jest budowana poprzez wspólnotę, która jednoczy się wokół najistotniejszych wartości" - powiedział prezydent. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?