Kraków: zmiany w organizacji ruchu

W najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia, należy się spodziewać poważnych utrudnień w ruchu na terenie Krakowa. Policja i ZIKIT apelują do kierowców o stosowanie się do wprowadzanych ograniczeń.

 

Apel prezydenta Krakowa

 

W związku z uroczystościami pogrzebowymi, które odbędą się w Krakowie 18 kwietnia, prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski zwraca się do wszystkich z prośbą, aby 17 i 18 kwietnia, ze względu na przewidywane znaczne utrudnienia w ruchu, nie korzystali z samochodów. W tym czasie zwiększona będzie częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej.

 

W niedzielę, 18 kwietnia, komunikacja zbiorowa, w godzinach od 7 do 22, będzie bezpłatna.

 

17 kwietnia (sobota)

Możliwe utrudnienia na trasie przejazdu delegacji VIP na ciągu ul. Mirowskiej, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej.

 

Na trasie przejazdu możliwe chwilowe wstrzymania ruchu autobusowego lub tramwajowego. W szczególnych przypadkach (dłuższych wyłączeń z ruchu) autobusy będą kierowane na trasy objazdowe tzn. 289 będą kierowane przez obejście autostradowe do ul. Tynieckiej dalej ul. Tyniecką do R. Grunwaldzkiego. Linie autobusowe nr 109, 209, 229, 239, 249, 269, 279 będą kierowane przez Kryspinów do ul. Olszanickiej, Królowej Jadwigi do Cichego Kącika.

 

W związku z uroczystym koncertem jaki odbędzie się wieczorem na Rynku Głównym planuje się wzmocnienie komunikacji tramwajowej i autobusowej dodatkowym taborem.

 

18 kwietnia (niedziela)

Od ok. godz. 10:00 uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe, które m. in. będą obsługiwały wyznaczone parkingi dla autokarów. Specjalne linie kursować będą na trasie:

  • Łagiewniki - J. Turowicza - Piaski Wielkie
  • Bronowice Małe - Armii Krajowej - Cichy Kącik
  • CH Bonarka - R. Grunwaldzkie

W tym czasie zwiększona zostanie liczba kursów na liniach tramwajowych nr 4, 7, 19, 40, 79 oraz autobusowych nr 114, 152 i 304. W razie potrzeby do obsługi innych linii kierowane będą dodatkowe autobusy i tramwaje.

 

W dniu 18 kwietnia zmieniona zostanie trasa linii autobusowej nr 522 zamiast jak dotychczas ul. Stradomską, Podzamcze, Podwale, Piłsudskiego kierowana będzie ul. Dietla, Konopnickiej i dalej po swojej obecnej trasie Alejami.

 

Ulegnie również zmianie trasa linii 304 tzn. od R. Matecznego kursowała będzie ul. Konopnickiej i dalej po swojej obecnej trasie Alejami.

 

Planuje się, że od ok. godz. 5:00 wyłączony zostanie z ruchu ciągu ul. Mirowskiej, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Franciszkańskiej i Dominikańskiej. W tym czasie linia autobusowa nr 289 kierowana będzie na trasę objazdową przez obejście autostradowe od węzła Mirowska do węzła Sidzina dalej ulicami: Skotnicką, Bobrzyńskiego, Grota-Roweckiego do Łagiewnik. Linie autobusowe nr 209, 229, 239, 249, 269, 279 będą kierowane przez Kryspinów do ul. Olszanickiej, Królowej Jadwigi do Cichego Kącika.

 

W tym czasie dla zapienienia obsługi os. Bielany uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowe kursująca z częstotliwością co ok. 30 min. na trasie: Bielany - Kryspinów - Balice - ul. Balicka - Bronowice Małe.

 

W czasie wyłączenia z ruchu ul. Tynieckiej i Praskiej linia autobusowa nr 162 zostanie wstrzymana, a linia autobusowa nr 112 z Tyńca kierowana będzie na trasę objazdową przez obejście autostradowe od węzła Tyniec do węzła Sidzina dalej ulicami: Skotnicką, Bobrzyńskiego, Grota-Roweckiego do Łagiewnik.

 

W okresie wyłączenia z ruchu ul. Franciszkańskiej i Dominikańskiej linie tramwajowe z Bronowic Małych będą kierowane do pętli w Cichym Kąciku.

 

Trasy linii tramwajowych z Borku Fałęckiego, Bieżanowa i Kurdwanowa w zależności od sytuacji ruchowej będą przebiegały ul. Starowiślną lub Krakowską i linie te będą zawracane na najbliższych pętlach tramwajowych: Dąbie, Wieczysta, Dajwór, Kamienna.

 

Trasy linii tramwajowych z Nowej Huty w zależności od sytuacji ruchowej będą przebiegały ul. Westerplatte, Starowiślna, Grzegórzecka lub będą zawracana na pętli tramwajowej
w Rakowicach.

 

Dodatkowe miejsca parkingowe

 

Uczestnicy niedzielnych uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej będą mogli nieodpłatnie korzystać z parkingów przy krakowskich centrach handlowych

  • Centrum Handlowe Zakopianka, skąd do centrum można dojechać tramwajami linii 8 i 19.
  • Bonarka City Center przy ulicy Kamieńskiego. Do centrum dostaniemy się autobusami linii 304, 164 i 103. Z parkingu uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa do ronda Grunwaldzkiego.
  • Centrum Handlowe Krokus przy ul. Bora Komorowskiego. Do centrum kursuje stamtąd autobus linii 152.
  • Centrum Handlowe M-1 przy alei Pokoju. Do centrum kursuje tam komunikacja tramwajowa, linie nr 1 i 22
  • Miejsca postojowe zostaną też utworzone wzdłuż alei Armii Krajowej (do centrum najlepiej dojść pieszo ulicami Nawojki, Czarnowiejską i Krupniczą) oraz wzdłuż ulicy Witosa (dojazd tramwajami nr 7 i 50).

Zakaz zatrzymywania się i postoju – 17 i 18 kwietnia

 

W związku z uroczystościami pogrzebowymi Pary Prezydenckiej, które odbędą się w Krakowie w niedzielę, 18 kwietnia, wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się i postoju na ulicach:

 

W sobotę, 17 kwietnia od godziny 10:00:

Mirowska, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecka, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańska, Dominikańska, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślna, Na Zjeździe, Nadwiślańska, 3 Maja, Piastowska (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

 

W niedzielę, 18 kwietnia od północy:

Tyniecka, Praska, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzyniecka, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzka, Idziego, Podzamcze, Rynek Główny.

 

W niedzielę, 18 kwietnia od godziny 6:00:

Stradomska, św. Anny, Szpitalna (od św. Tomasza) Mały Rynek, Mikołajska (do św. Krzyża), św. Krzyża, Sienna, Pl. Mariacki, Bernardyńska, Smocza, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukiennicza.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook