R. Balicki o skutku decyzji referendalnej

R. Balicki o skutku decyzji referendalnej
Dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista (fot. youtube.com)
PAP / rj

Parlament wprowadził już do Ordynacji podatkowej zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika; referendum może tę decyzję wzmocnić - uważa konstytucjonalista dr Ryszard Balicki. Przypomina jednocześnie, że już dziś prawo każe w taki sposób rozstrzygać wątpliwości.

Konstytucjonalista w rozmowie z PAP podkreśla, że zasada rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika, choć niejednoznacznie, była obecna w dotychczasowych przepisach prawa.

- Rozstrzyganie na korzyść podatnika po pierwsze było zawarte w dotychczasowych aktach prawnych, niejednoznacznie, ale ono było tam umieszczone. Po drugie, jest to ogólna zasada prawa, nie wyobrażam sobie sytuacji, że jeżeli nie wiemy co zrobić, to mamy rozstrzygać na niekorzyść obywatela. (...) Logika by (na to) wskazywała i mam nadzieję, że urzędnicy zawsze takie decyzje podejmowali - dodał.

Balicki uważa, że decyzja parlamentu nie wyklucza potwierdzenia jej w referendum, ponieważ "inny wymiar ma decyzja podjęta przez całego suwerena".

DEON.PL POLECA

- Moglibyśmy sobie wyobrazić, że parlament podjął pewną decyzję, natomiast wzmocnienie jej następuje na skutek decyzji referendalnej - zaznaczył ekspert.

6 września odbędzie się referendum, o które wnioskował prezydent Bronisław Komorowski. Polacy odpowiedzą na trzy pytania, w tym "czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Prezydent Komorowski na początku sierpnia podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Wejdzie ona w życie w styczniu 2016 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

R. Balicki o skutku decyzji referendalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.