Andrzej Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim

(fot. y entonces / Foter / CC BY)

W ciągu najbliższych dni prezydent Andrzej Duda zamieszka wraz z żoną Agatą w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.

 

Współpracownicy prezydenta elekta poinformowali PAP, że prezydent do Pałacu Prezydenckiego wprowadzi się możliwie najszybciej po zaprzysiężeniu. Nie jest planowany poważny remont wnętrz pałacu, ale konieczne jest umeblowanie pomieszczeń, w których prezydent będzie pracował i mieszkał. - Wnętrza pałacu są w dobrym stanie. Nie widzę sensu w przeprowadzaniu poważnego remontu bez potrzeby i w wydawaniu na ten cel publicznych pieniędzy - powiedział PAP prezydent elekt Andrzej Duda.

 

Dotąd prezydent elekt pracuje i przyjmuje gości w warszawskim pałacyku przy ul. Foksal, będącym w gestii MSZ. Z rodzinnego Krakowa - jak wcześniej zapowiadali rodzice nowo wybranego prezydenta - nie przeprowadzi się córka pary prezydenckiej Kinga Duda.

 

Nie każdy prezydent mieszkał w Pałacu Prezydenckim. Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się na zamieszkanie w Belwederze. Jak mówiła w wywiadach małżonka prezydenta Anna Komorowska - do nowej siedziby trafiły te z rodzinnych mebli, które pasowały do wystroju Belwederu, w tym kanapy, fotele, pianino, stół, portrety, zdjęcia i książki.

 

Pierwszą parą, która po wolnych i powszechnych wyborach prezydenckich w 1990 roku, wprowadziła się do Pałacu na Krakowskim Przedmieściu byli Lech Wałęsa i jego żona Danuta. Nie zamieszkali tam jednak na początku kadencji - wcześniej prawie cztery lata pierwsza para spędziła w Belwederze. W udzielanych mediom wiele lat później wywiadach Wałęsa skarżył się, że nie mógł tam spać, bo okna jego sypialni wychodziły na ulicę, i bez przerwy było słychać wycie silników. Ponoć prezydentowi zdarzało się sypiać w łazience, do której wstawiał polowe, ledwo mieszczące się obok wanny łóżko.

 

Po niespełna roku od przeprowadzki do Pałacu Wałęsa przegrał wybory z Aleksandrem Kwaśniewskim i musiał wyprowadzić się z Krakowskiego Przedmieścia.

 

Aleksander Kwaśniewski zamieszkał w Pałacu z żoną Jolantą i nastoletnią córką Aleksandrą. Między innymi z tego względu nowa pierwsza dama zarządziła remont większości pomieszczeń. W niedawnym wywiadzie dla TVN24 Kwaśniewski mówił, że Pałac to dobre miejsce dla prezydenta, ze względu na jego położenie w centrum miasta, w pobliżu Sejmu oraz siedziby BBN oraz ze względu na to, że w budynku jest wystarczająco dużo miejsca dla prezydenckiej administracji.

 

W Pałacu Prezydenckim mieszkali też Maria i Lech Kaczyńscy; remont budynku był już wtedy zakończony. Para prezydencka zamieszkała tam bez córki Marty - która była już dorosła i założyła własną rodzinę. Kaczyńscy nie wprowadzali kolejnych, większych zmian w wystroju. Po katastrofie smoleńskiej, w której zginęli, pomieszczenia w Pałacu zajmowała Marta Kaczyńska; porządkowała i pakowała pamiątki po rodzicach.

 

Pałac Prezydencki został wzniesiony w latach czterdziestych XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalla - nadwornego architekta króla Władysława IV. Zaledwie kilka lat po wybudowaniu pałac przeszedł na własność rodu Lubomirskich, a w 1674 roku na prawie 150 lat trafił w ręce Radziwiłłów z linii Nieświeskiej. W latach 1768-1778 został zaadaptowany na teatr, a swoją specjalną lożę miał król Stanisław August Poniatowski.

 

Na początek XIX wieku przypada przebudowa pałacu na styl klasycystyczny, w efekcie której pałac nabrał kształtu, jaki znamy współcześnie. W 1821 roku przed frontem pałacu spoczęły dwa lwy wyrzeźbione przez Camillo Laudiniego.

 

W roku 1852, w wyniku pożaru niemal zupełnie zniszczony został korpus główny. Prace rekonstrukcyjne nadzorował Alfons Kropiwnicki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pałac stał się siedzibą premiera, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów.

 

Podczas okupacji, w latach 1941-1942, pałac przebudowano na Deutsches Haus - był to wówczas luksusowy hotel z kasynem. Pałac nie został zniszczony podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku ani w czasie powstania warszawskiego. Dzięki temu, po zakończeniu II wojny światowej i usunięciu przeprowadzonych przez Niemców niekorzystnych zmian w jego architekturze, na nowo mógł wypełniać funkcje publiczne - stał się ponownie siedzibą premiera i rządu, potem pełnił funkcje reprezentacyjne.

 

W 1955 roku w pałacu podpisany został Układ Warszawski, a w grudniu 1970 - układ o normalizacji stosunków pomiędzy Polską i Republiką Federalną Niemiec, w 1989 toczyły się tu obrady Okrągłego Stołu. W 1994 roku, po zakończeniu czteroletnich prac remontowych, Pałac stał się oficjalną siedzibą Prezydenta RP.

 

Podczas swojej długiej historii pałac był wielokrotnie przebudowywany i remontowany, tak dzieje się również obecnie. W kwietniu 2011 roku przeprowadzono remont klatki schodowej. Na elewacji pałacu odsłonięte zostały także pamiątkowe tablice. W lutym 2010 roku, dokładnie w 192. rocznicę pierwszego publicznego koncertu Fryderyka Chopina, który miał miejsce w tym pałacu, na fasadzie odsłonięta została tablica upamiętniająca to wydarzenie.

 

W sierpniu 2010 roku na ścianie południowego skrzydła pałacu od strony Krakowskiego Przedmieścia, w pobliżu miejsca, gdzie w dniach żałoby stanął krzyż, odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook