Czy OBWE wycofa broń ciężką z Donbasu?

(fot. Félix.félix / Foter / CC BY-NC-SA)

Uzgodniono tekst porozumienia ws. wycofania broni ciężkiej z linii walk w Donbasie - oznajmił szef MSZ Serbii, przewodniczącej obecnie OBWE, Ivica Daczić we wtorek w Mińsku po posiedzeniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Dokumentu jednak tego dnia nie podpisano.

 

- Jest już uzgodniony tekst porozumienia o wycofaniu czołgów i konkretnych rodzajów broni kalibru do 100 mm - powiedział dziennikarzom Daczić, który uczestniczył w Mińsku w posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu na Ukrainie (Rosja, Ukraina, OBWE).

 

Dodał, że w porozumieniu zostanie dokładnie wskazane, kto będzie przeprowadzać weryfikację wycofania broni. - Nie będzie więcej problemu, kto ją przeprowadza, z jakiej strony i kto potwierdza. W porozumieniu będzie cała procedura - oświadczył.

 

Po wypowiedzi Daczicia dla prasy grupa trójstronna kontynuowała posiedzenie, już z udziałem przedstawicieli separatystów z Donbasu. Jednakże porozumienia nie podpisano. Przedstawiciel separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin potwierdził po rozmowach, że uzgodniono tekst. - Miejmy nadzieję, że zostanie podpisany w najbliższym czasie - powiedział.

 

Daczić zaapelował do uczestników konfliktu na Ukrainie o przestrzeganie mińskich porozumień. - Należy przestrzegać mińskich porozumień i uzgodnień, należy całkowicie wstrzymać ogień i respektować jego całkowite wstrzymanie - oświadczył.

 

Zwrócił uwagę m.in. na konieczność rozpoczęcia procesu dialogu politycznego oraz stworzenia warunków dla przeprowadzenia wyborów lokalnych, na które byłaby zgoda zarówno Kijowa, jak i Donbasu.

 

Według niego kwestie związane z wycofaniem broni i przeprowadzeniem wyborów należy rozwiązać do jesieni. - Jestem zwolennikiem tego, żeby rozwiązać kwestie do jesieni. Jesienią jest spodziewane kluczowe wydarzenie - wybory lokalne. Wszystkie sprawy powinny być uzgodnione do daty ich przeprowadzenia - powiedział. Dodał jednak: "Niestety nie osiągnęliśmy istotnego postępu w tej sprawie".

 

Jak podkreślił, są natomiast pewne postępy w kwestiach gospodarczych, uchodźców oraz niektórych innych. Dodał, że jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, padały różne propozycje, m.in. uruchomienia mobilnych banków.

 

Daczić dodał, że jest gotów w razie konieczności wziąć udział w kolejnych posiedzeniach grupy kontaktowej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?