A. Duda: Polska w Europie musi twardo mówić o swoich interesach

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Polska ma prawo, a polska władza ma obowiązek, mówić twardo w Europie o swoich interesach - przekonywał w piątek w Dąbrowie Górniczej kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Na spotkaniu z mieszkańcami Zagłębia mówił też o polskich wartościach oraz o gospodarce.

 

Wobec kilkuset zebranych Andrzej Duda mówił, że zadaniem prezydenta jest traktowanie polskiego społeczeństwa i narodu jako jedności. Ocenił, że w Polsce w ostatnich latach brakuje tej jedności, budowane są podziały i pogłębiane różnice. - Zadaniem prezydenta z samego założenia jest to, aby starać się te podziały zasypywać, aby szukać tych punktów, które dla Polaków są wspólne - wskazał Duda.

 

Kandydat podkreślił, że w trudnej historii Polaków jednoczyły flaga oraz wychowanie w polskiej kulturze i tradycji. - Jest rolą prezydenta, aby nie pozwalać tych tradycji niszczyć, aby mówić: "nie" wszystkim takim zjawiskom, które powodują wydarcie nam tego, co było w naszej kulturze zawsze, co stanowi naszą wartość: to rodzina, to wiara, to wychowanie dzieci w duchu patriotycznym - ocenił.

 

Duda uznał, że prezydent powinien mówić "nie", kiedy ktoś chce kształtować system edukacji pomijający te wartości, kiedy zabiera się z programów szkolnych tradycyjne lektury, czy kiedy próbuje się wprowadzać do programów obce kulturowo "elementy ideologiczne, które bardzo często na zachodzie Europy, skąd przyszły, dawno już się skompromitowały". Przypomniał przy tym, że kultura europejska oparta jest swoim chrześcijańskim pniem na tych samych wartościach.

 

Kandydat podkreślił, że Polacy mają być, z czego w Europie dumni. Wskazał, że choć sami w swojej historii nie zdradzali, byli zdradzani przez tych, którzy dzisiaj powinni czuć się winni i mieć poczucie zobowiązań wobec Polski. - Europa zapomniała o nas, kiedy budowała swój dobrobyt, kiedy odtwarzała swój potencjał po II wojnie światowej - mówił.

 

Zaakcentował, że dziś, kiedy Polska jest w Europie, ciągle jednak słabsza gospodarczo i majątkowo, ma prawo, "a władza ma obowiązek twardym głosem mówić o naszych interesach". Dlatego - powiedział - w przestrzeni międzynarodowej, w sprawach zagranicznych powinna skończyć się "polityka płynięcia w głównym nurcie" przyjęta w 2007 r. przez Donalda Tuska.

 

- Jesteśmy dumnym, dużym narodem, mamy prawo do swojej polityki w sprawach międzynarodowych, do tworzenia swojego nurtu także w polityce europejskiej. Mamy prawo i powinniśmy to robić, to kwestia inicjatywy, to kwestia także budowania naszej siły. My dzisiaj tę siłę bardzo potrzebujemy odzyskać i to jest także zadanie dla prezydenta RP, którego ja także chciałbym się podjąć - powiedział Duda.

 

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o "politykę spokojnej, ale zdecydowanej walki", aby zapisy związane np. z tworzeniem planu Junckera były formułowane "w taki sposób, żeby Polska mogła z nich jak najwięcej skorzystać". Podkreślał, że wymaga to zaangażowania, zdecydowania, odwagi, a także wizji przyszłości kraju - jego odbudowy. - Bo w Polsce dziś wiele gałęzi życia wymaga odbudowy, a to wymaga zmian - ocenił Duda, dodając, że to prezydent, mający mandat nadany mu przez społeczeństwo, powinien mieć ich wizję.

 

W tym kontekście kandydat PiS przypomniał o swojej deklaracji powołania Narodowej Rady Rozwoju, złożonej z ekspertów, teoretyków i praktyków, związków zawodowych i pracodawców.

 

- Dziś potrzebujemy wspólnej pracy nad programem naprawy państwa, będziemy pracowali nad naprawą polskiej gospodarki, polskiego systemu podatkowego, aby stał się przyjazny dla obywateli, ale w szczególności dla przedsiębiorców. Bo to na nich tak ogromnie liczę, że wreszcie zostaną stworzone im warunki, aby mogli w Polsce odważnie tworzyć nowe miejsca pracy, by im się to opłacało - mówił Duda.

 

Według niego Polska musi wyrwać się "z pułapki średniego rozwoju", aby podnieść poziom życia Polaków. Jak powiedział, drogą do tego jest naprawa systemu gospodarczego, a rolą prezydenta - praca nad strategiami rozwojowymi, wyznaczanie kierunków, planu rozwoju. Zadaniem prezydenta - mówił kandydat PiS - jest też obrona społeczeństwa przed "niekorzystnymi zmianami", w tym kontekście wymienił m.in. podniesienie wieku emerytalnego.

 

- (Prezydent Komorowski) tę ustawę podpisał, jakby nie rozumiał, że ma służyć społeczeństwu i słuchać woli suwerena - podkreślił Duda.

 

Jego zdaniem "podobnie było też z podatkami", które "sukcesywnie wprowadzano i podwyższano przez te pięć lat". Wymienił m.in. wzrost VAT na ubranka dziecięce i choć wskazał, że było to zobowiązanie unijne, zaznaczył, że w żaden sposób tego obciążenia polskiej rodzinie nie zrekompensowano.

 

Kandydat PiS nawiązał też do danych, że 40 proc. młodych ludzi nadal mieszka z rodzicami. Zaznaczył, że głównym powodem tej sytuacji jest dla tych młodych ludzi brak perspektyw na usamodzielnienie. Przestrzegał, że ich wyjazdy za granicę mogą za kilkadziesiąt lat spowodować "brak kolejnego pokolenia".

 

Kreśląc drogę zmiany Polski na lepsze, kandydat PiS mówił o poprawianiu jakości gospodarki (w kierunku innowacyjności i produkcji wysokoprzetworzonej), a w efekcie jakości codziennego życia - poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, stopniowe podwyższanie wynagrodzeń, obniżanie obciążeń podatkowych czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

 

Kandydat PiS mówił też o wynikającej z konstytucji zasadzie zrównoważonego rozwoju - m.in. na przykładach potrzebnej wciąż infrastruktury (alokacja środków i inwestycji tam, gdzie rozwój jest dziś słabszy), ochrony środowiska tam, gdzie działa przemysł, czy też potrzeby współpracy przemysłu z nauką i ochrony polskich wynalazków.

 

Duda podkreślił też, że prezydent powinien bronić "ostatnich pereł w polskiej koronie" - m.in. polskiego przemysłu wydobycia węgla kamiennego i wydobycia miedzi. Jak mówił, polskie kopalnie węgla kamiennego co roku dostarczają do budżetu ok. 7 mld zł wpływów, podczas gdy cały sektor bankowy - 4 mld zł. Wskazał też, że Bronisław Komorowski podpisał podatek miedziowy, który sprawia, że koncernowi KGHM nie opłacają się inwestycje w Polsce.

 

- Polski przemysł trzeba unowocześniać i trzeba go bronić - a to jest też zadanie prezydenta RP - zaznaczył Duda. Zaakcentował przy tym m.in., że nie można dłużej godzić się z polityką europejską zmierzającą w kierunku dekarbonizacji, czyli sprzecznym ze strategicznym długoletnim interesem Polski. - My nie mamy prawa, zwłaszcza władze, tego surowca zostawić, bo to jest być albo nie być dla naszego państwa na najbliższe dziesięciolecia - przestrzegł kandydat PiS.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.23

Liczba głosów:

31

 

 

Komentarze użytkowników (34)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~<...> 19:36:15 | 2015-05-17
KIM  JEST  TAK  NAPRAWDĘ  BRONISŁAW  KOMOROWSKI ?

http://www.youtube.com/watch?v=SWgrc3OBZIA

Tego dowiesz się z tego filmu

Wojciech Sumliński o Bronisławie Komorowskim, WSI, Fundacji Pro Civili... 

http://www.youtube.com/watch?v=xQ5GqBIoius

Oceń 7 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maciek88 18:14:04 | 2015-05-17
Po komunie wielu ludzi ma osobliwą mentalność: wtedy krewni z zagranicy przysyłali paczki i dolary. I wszystko było OK, bo w Polsce było, jak było. Ale i w kapitalizmie są tacy, którzy twierdzxą, że nam się od świata należy za darmo wszystko, że inni mają na nas płacić, dawać nam i nie zgłaszać żadnych żądań. Bo nam się należy. - A niby dlaczego?

Oceń 6 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nowy spot A. Dudy 23:45:49 | 2015-05-16
Czy wiesz, że kredyty w Polsce są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej?

http://www.youtube.com/watch?v=HQnVcROZa54

Oceń 9 26 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bronisława Komorowski 23:12:34 | 2015-05-16
24 maja zrób tak jak ja: zmień pracę i weź kredyt

Oceń 27 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:35:29 | 2015-05-16
Mam pytanie do przyszlego prezydenta.Jak zamierza układać stosunki dyplomatyczne z państwem które zamordowało polskiego prezydenta czy będzie prowadził działania zmierzające do zerwania stosunków dyplomatycznych z państwem które zamordowało prezydenta i wielu innych obywateli z naszej elity.Po Katyniu Polska zerwała stosunki z ZSRR.

Oceń 38 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~coral 22:22:22 | 2015-05-16
ANDRZEJ DUDA MA dzis urodziny -więc życzę - 4 kadencji za Prezydenta Narodu.

Oceń 4 31 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lorek 21:49:56 | 2015-05-15
,,O nierządne królestwo i zginienia bliskie,gdzie ani prawa ważą ani sprawiedliwość''...

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 19:26:15 | 2015-05-15
A czy jakiś naród może sobie pozwolić na "nie pilnowanie" interesów?

Oceń 21 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fredek 19:21:55 | 2015-05-15
Oddali bez walki niepodległość i wolność Polski a teraz ściemniają że się o nią troszczą . OBŁUDNICY !!!

Oceń 28 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~coral 18:28:31 | 2015-05-15
Nareszcie  ,zupełnie inny język tego polityka.Brawo Pis -brawo Duda.

Oceń 13 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook