Ćwiczenie antyterrorystyczne

( fot. Josh Haroldson / Foter / CC BY-NC )

We wtorek w wielu miastach zawyją syreny.


Reakcję na zagrożenia terrorystyczne z powietrza i morza na obiekty użyteczności publicznej oraz infrastrukturę krytyczną przećwiczą razem wojsko i służby pozamilitarne - w wielu miastach zabrzmią we wtorek syreny alarmowe.

 

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, scenariusz cyklicznego ćwiczenia "Renegade-Kaper" przewiduje tym razem możliwość ataków terrorystycznych na obiekty infrastruktury krytycznej i morskiej oraz na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem opanowanego przez terrorystów obiektu latającego lub pływającego.

 

W ramach ćwiczenia w wybranych regionach kraju odbędzie się próba systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Władze woj. mazowieckiego i stolicy poinformowały, że między godz. 6.00 a 19.00 w 44 miastach Mazowsza, m.in. w Warszawie, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Modulowany sygnał oznaczający atak z powietrza będzie rozbrzmiewał przez trzy minuty, tyle samo potrwa ciągły sygnał odwołania alarmu.

 

W ćwiczeniu oprócz wojska wezmą udział inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, co - zaznacza Dowództwo Operacyjne RSZ - może wywołać pewien niepokój społeczny.

 

Poza jednostkami podległymi Dowództwu Generalnemu RSZ, Żandarmerią Wojskową, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego będą to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, Straż Graniczna, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", PLL Lot, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd Morski oraz administracja rządowa.

Od początku ubiegłego roku Dowództwo Operacyjne RSZ odpowiada także za zarządzanie kryzysowe, związane np. z klęskami żywiołowymi, jest też częścią systemu poszukiwawczo-ratowniczego. Dowództwo jest także odpowiedzialne za współpracę wojska z innymi służbami dla przeciwdziałania aktom terroru i usuwania ich skutków.

 

Do zadań DORSZ należy m.in. obrona przestrzeni powietrznej i granicy na morzu, w ochronie granicy morskiej Dowództwo współdziała z Morskim Oddziałem Straży Granicznej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~filon 20:57:43 | 2015-05-11
Syreny sobie powyją a ludzie i tak nie będą wiedzieli co ten sygnał oznacza i jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Niektórzy powiedzą,że trzeba schować się do schronów ale gdzie je znaleźć? Przecież takich nie mamy.Społeczeństwo jest  nieprzeszkolone i niewytrenowane dlatego te zabiegi w uruchamianiu syren będą zwykłą fikcją.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pytajnik 18:36:41 | 2015-05-11
Chcą wywołać atmosferę zagrożenia aby naród skupił się wokół Drogiego Przywódcy?

Oceń 4 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cywil 17:32:55 | 2015-05-11
A co z Obroną Cywilną? Już  ją wykończyli?

Oceń 4 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?