Polska z Gruzją powołają tzw. konferencję tbiliską

(fot. Alexxx1979 / Foter / CC BY-SA)

Polska będzie wspierać unijne aspiracje Gruzji - podczas wtorkowej wizyty w Gruzji szef MSZ Grzegorz Schetyna podpisze umowę ws. powołania tzw. konferencji tbiliskiej. Będzie to cykl szkoleń, konferencji organizowanych przez nasz kraj.

 

Do Gruzji Schetyna uda się wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Danii.

 

- To kolejna wizyta w takim łączonym formacie. To pokazuje wagę, jaką Polska wraz z partnerami przywiązuje do programu Partnerstwa Wschodniego, którego Gruzja jest członkiem. Będziemy rozmawiać o przygotowaniach do szczytu Partnerstwa w Rydze, o implementacji przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią (Gruzja od roku jest krajem stowarzyszonym z UE - PAP). Będziemy też rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa - poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

 

Schetyna i szefowie dyplomacji Szwecji i Danii spotkają się z prezydentem, premierem i szefem MSZ Gruzji. Porozmawiają też z przedstawicielami opozycji i organizacji pozarządowych.

 

- W trakcie wizyty zostanie podpisane memorandum w sprawie powołania tak zwanej konferencji tbiliskiej. To ma być platforma prowadzona przez Polskę na rzecz Gruzji. Będziemy się w jej ramach dzielić naszym doświadczeniem w integracji europejskiej, proeuropejskich reform. Będziemy w szczególny sposób wspierać Gruzję w integracji europejskiej - powiedział rzecznik MSZ.

 

Konferencja tbiliska będzie cyklem tematycznych spotkań, seminariów, konferencji, wizyt roboczych.

 

Zanim Schetyna dotrze do Gruzji, w poniedziałek w Barcelonie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów SZ UE z krajami sąsiedztwa południowego. Gospodarzami są wspólnie hiszpański rząd i wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini.

 

- Udział w tym spotkaniu podkreśla, że Polska z jednakową uwagą traktuje sąsiedztwo południowe, jak i sąsiedztwo wschodnie Unii Europejskiej. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat obecnych zagrożeń. Niedawno doszło do serii zamachów terrorystycznych w Tunezji, musimy wspólnie stawić czoła Państwu Islamskiemu i jego agresji w szeregów krajów regionu - powiedział rzecznik MSZ.

 

- Chcemy wspierać kraje sąsiedztwa południowego w rozwoju. Jesteśmy zainteresowani wspólną pracą nad kwestiami polityki imigracyjnej - dodał.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?