Ambasador Rosji otrzymał notę protestacyjną

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Ambasador Rosji w Polsce został w poniedziałek wezwany do MSZ i wręczono mu notę protestacyjną w związku z wypowiedzią wiceszefa rosyjskiej dyplomacji pod adresem ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny - poinformował we wtorek rzecznik resortu Marcin Wojciechowski.

 

Chodzi o poniedziałkową wypowiedź sekretarza stanu w rosyjskim MSZ Grigorija Karasina dla radia RSN, w której stwierdził, że Schetyna - który uznał za "interesujący projekt" pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego, by obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja na Westerplatte - okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju i kulturę polityczną Polski.

 

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził we wtorek, że MSZ zawarło w nocie wręczonej rosyjskiemu ambasadorowi swoją ocenę wypowiedzi Karasina. "Wydaje nam się, że pomimo różnic, pomimo dyskusji, którą toczymy, trzeba stosować pewne formy, stosować język dyplomacji, pewnych rzeczy po prostu nie wypada dyplomatom. Staramy się na to zwrócić uwagę naszym rosyjskim kolegom" - powiedział dziennikarzom Wojciechowski.

 

W poniedziałkowej wypowiedzi dla radia RMF FM Grzegorz Schetyna pytany, czy organizacja 8 maja na Westerplatte uroczystości związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej, będzie postrzegana jako alternatywa dla uroczystości w Moskwie, które odbywają się 9 maja, powiedział: "To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła. Ale dlaczego wszyscy przyzwyczailiśmy się tak łatwo, że to Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie działań wojennych, a nie np. Londyn czy Berlin, co byłoby jeszcze bardziej naturalne".

 

Odnosząc się do tej wypowiedzi Karasin stwierdził, że jest to "kolejna niezdarna próba ze strony polskiego polityka zakwestionowania wyników II wojny światowej i roli ZSRR jako zwycięzcy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej". Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-1945).

 

W poniedziałkowym oświadczeniu polskiego MSZ stwierdzono m.in., że wypowiedź wiceszefa rosyjskiej dyplomacji, to kolejna próba manipulacji historią XX w. przez wysokich rangą przedstawicieli Federacji Rosyjskiej. MSZ zaapelowało też do strony rosyjskiej o oddzielenie historii od "bieżącego kontekstu politycznego".

 

We wtorek rzecznik MSZ zaznaczył, że treść noty wręczonej rosyjskiemu ambasadorowi w dużej mierze pokrywa się z poniedziałkowym oświadczeniem resortu.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~adamigo 22:57:59 | 2015-02-03
Uważam, że podstawowe pytanie brzmi: przez kogo Schetyna został zadaniowany do wypowiedzenia tak monstrualnej głupoty przy okazji uroczystości oświęcimskich? Jak dla mnie, przez samych Mistrzów Intrygi, którym nie zależy na poprawie relacji Wawa - Moskwa. Proszę zwrócić uwagę, że odrzucam wersję, że mógł to powiedzieć sam od siebie - historyk, nawet z dyplomem a la Kwaśniewski, no chyba coś tam jednak wie o wojnie. No i teraz mamy - klangor, jaki się podniósł po moskiewskiej stronie jest tym razem uzasadniony i owocuje także takimi ostrymi motywami, co wcale nie usprawiedliwia btw ich treści - samo pojęcie "Wojny Ojczyźnianej" dyskredytuje Kacapa.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zorro 16:53:26 | 2015-02-03
Wyśmiewali kiedyś śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego że "macha przed Putinem szabelką", zamiast klęczeć przed nim na kolanach jak robili to oni. Teraz udają bohaterów, bo Putin nagle jest zły i trzeba go poskromić. Odzyskali wreszcie wzrok, czy tylko udają, bo trzeba szukać poparcia a wybory tuż, tuż? 2010 roku dla kilku uścisków Putina zdradzili swojego Prezydenta. Jak można wierzyć w dobre intencje tym, którzy zdradzają swoich.

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:34:35 | 2015-02-03
Schetyna sie obraziła.

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?