Związkowcy uratowali kopalnie. Jest zgoda

(fot. PAP/Andrzej Grygiel )

Strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały w sobotę po południu w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

 

Porozumienie w śląskim urzędzie wojewódzkim podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Dominik Kolorz zaapelował do załóg śląskich kopalń o zakończenie protestów.

 

- Dla nas to wielkie wydarzenie. Dziękuję wszystkim negocjatorom, wszystkim Ślązakom, którzy powiedzieli: nie damy zlikwidować naszych miejsc pracy - powiedział w TVP Info szef "Solidarności" Piotr Duda, na gorąco komentując podpisanie porozumienia górników z rządem.

 

Ocenił również, że starcia w Zabrzu sprowokowała policja. - Nie było podstaw, by policja wkraczała i traktowała gazem górników. To nie do pomyślenia - powiedział. Dodał, że wybiera się do protestujących w kopalniach górników, by przekazać im dobrą wiadomość. Zaznaczył też, że wynegocjowane porozumienie to dopiero początek.

 

Podpisane porozumienie z rządem jest trudne, ale dobre - ocenił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Podkreślił, że miejsca pracy i kopalnie zostały uratowane, jednocześnie zapowiedział rozmowy dot. programu dla całego górnictwa.

 

- Porozumienie jest trudne, ale dobre. Przede wszystkim doprowadziliśmy do tego, że program polskiego górnictwa nie jest programem, który jeszcze 10 dni temu był zagrożeniem likwidacji jego części. Jest to trudny program naprawczy. Pewnie nie zdarzy się tak, że kogoś nie będzie boleć - powiedział Kolorz po podpisaniu porozumienia.

 

Podkreślił, że "najważniejsze jest to, że utrzymaliśmy miejsca pracy (...); utrzymaliśmy przy życiu zdecydowaną większość, a w zasadzie wszystkie kopalnie, które miały być skazane na likwidacje". Dodał, że teraz w rękach ludzi, zarządów spółek, związków zawodowych będzie to, jak te kopalnie i nowa kompania będą funkcjonować. - Na tę chwilę jestem święcie przekonany, że to porozumienie wejdzie w życie i będzie dobrze skutkować dla Śląska i dla pracowników kopalń - zaznaczył.

 

Kolorz ocenił, że program naprawczy Kompanii Węglowej, który został w sobotę podpisany, jest "bardzo przyzwoity". - Przed nami jeszcze droga uzdrowienia pozostałej części sektora. W dalszym ciągu mamy bardzo trudną sytuację pod każdym względem, a szczególnie społecznym w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Dla nas ważne jest też to, że dzisiaj umówiliśmy się, że będziemy tam też rozwiązywać sytuacje w duchu dialogu i ewentualnego porozumienia" - powiedział.

 

Poinformował także, że kontynuowane będą rozmowy nad restrukturyzacją i programem dla całego górnictwa, bo - jak zaznaczył - całe górnictwo potrzebuje dużej nowelizacji programu.

 

- Najistotniejsze w tym, co zostało dziś podpisane, w kontekście przyszłości, to wreszcie docelowe połączenie kapitałowe z energetyką (...). Tego chcieliśmy w zasadzie od dekady, bo to przecież jest normalne, że ci, którzy produkują węgiel, są wsadem do końcowego produktu, czyli do energii. Do tej pory niestety było tak, że ci, którzy ten węgiel produkowali, byli trochę po macoszemu traktowani przez tego producenta. W tej chwili ten biznes będzie jednym biznesem, będzie biznesem, który - mam nadzieję - zabezpieczy interesy energetyczne Polski - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

 

Kolorz podziękował górnikom, ich rodzinom i mieszkańcom Śląska za to, że byli z protestującymi. Podziękował też stronie rządowej za ostatnie dwa dni "poważnych, dobrze przygotowanych merytorycznie rozmów".


 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.23

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (36)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~CORAL 18:52:37 | 2015-01-19
TAK wielu kardynałów w Polsce popiera Platformę .Popatrz jak Nycz sprzyja Komorowskiemu,aż wstyd patrzeć.POdobno to i doradca Komorowskiego i spowiednik.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Olo 08:58:12 | 2015-01-19
Tak się walczy o miejsca pracy. Ciekawe jak sie teraz czują stoczniowcy, hutnicy i inni z zamknietych zakładów? 

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krzysztofjaw 17:08:58 | 2015-01-18
Sądzę, że górnicy dali się jednak oszukać. Tym bardziej, że w "porozumieniu" brak jest jakichkolwiek odniesień co do konieczności renegocjacji przez Polskę pakietu klimatyczno-energetycznego, co winno być jednym z głównych obszarów podlegających negocjacjom górników z rządem. Po prostu postraszono ich likwidacją kopalń, aby w momencie wycofania się z tego pomysłu górnicy przyjęli wszystko, co jeszcze wcześniej było dla nich nie do przyjęcia... czyli zgodzili się na restrukturyzację KW i całej branży górniczej zgodnie z wcześniejszymi planami rządowymi. Wczorajsze "porozumienie" rządu z górniczymi związkami zawodowymi jest tylko tymczasowym zapewnieniem rządowi spokoju do czasu kolejnych wyborów. Na pewno więc cały aktyw PO odetchnął z ulgą mając nadzieję, że górnicy w czasie kampanii wyborczej nie będą zbytnio "wierzgać" a podpisane "porozumienie" może ich skłonić do ponownego głosowania na PO.

PS
I jeszcze do ociężałych umysłowo "ekonomistów" (których wszędzie pełno) "zatroskanych" o dobro Polski i Polaków. Gdyby w Stanach Zjednoczonych zlikwidowano przemysł, który produkuje drożej niż np. w Chinach – Stany Zjednoczone byłyby dziś kompletnie „wygaszone” – że użyję terminu stosowanego przez b. kierowniczkę przychodni. 

Oceń 9 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 16:57:30 | 2015-01-18
"wreszcie docelowe połączenie kapitałowe z energetyką"
No to już wiemy z czego się dołoży do nierentownych kopalni. A jak się okaże, że energetyka staje się przez to nierentowna, to się podniesie ceny energii dla przemysłu i podroży to koszty kazdej produkcji oraz dla ludzności i drożej zapłacimy za prąd. Ale najważniejsze, że dziś jest ciepła woda w kranie 

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M. 23:57:39 | 2015-01-17
W sprawie tego, że zarządzjący KW otrzymują rocznie 2 MILIARDY złotyh "wynagrodzenia" też się porozumieli ? 50/50 

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~QW 23:51:24 | 2015-01-17
Warszawa i inne miasta Polski powinny powstać przeciwko darmozjadom ze ślaskim górnikom z kampani węglowej i protestować przeciwko ciąglym dotacją dla wybranej grupy zawodowej. GORNICY DOJĄ POLAKÓW Z  CIEZKO ZAROBINYCH PIENIEDZY. CZAS POWSTAĆ I ROZPRAWAIĆ SIE Z DARMOZJADAMI GORNICZYMI ZE ŚLĄSKA.

Oceń 7 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~LKO 22:49:35 | 2015-01-17
Zanim się napisze artykuł dotyczący spraw ekonomicznych, dobrze jest znać się na gospodarce i ekonomii. "Obrona" deficytowych kopalń generujących straty, pokrywanye przez nas, czyli podatników nie jest żadną kodzyścią tylko PORAŻKĄ RZĄDU. Na tej zasadzie należałoby dalej utrzymywać PGR-y.

Oceń 11 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~as 20:45:31 | 2015-01-17
Takich przywilejów nie ma zadna grupa zawodowa (kierowcy, budowlanicy, hutnicy) jak górnicy. Górnicy przyjadaja pieniadze podatników. Powinno odbyc sie referendum ogolnokrajowe bo na wasze górnicze przywileje składa sie cała Polska a korzystaja górnicy i 160 związków zawodowych w Kampani Weglowej. Bierzcie przykład z PG Silesia.

Oceń 13 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 20:40:40 | 2015-01-17
Jest to jeden z tych artykułów (na szczęście niezbyt licznych póki co), z powodu których zaczynam się zastanawiać czy DEON jest to portal stricte religijny. Mój niepokój wzbudza w szczególności fakt, że ten artykuł nie jest neutralny, oczywistym jest silne poparcie, jakiego Autor udziela NSZZ Solidarność. Posiadanie własnych poglądów nie jest oczywiście niczym złym, ale istnieje pewna mądra zasada dystansu Kościoła od bieżących wydarzeń politycznych, o ile rażąco nie ingerują w wartości jakie ów Kościół broni. Porozumienie NSZZ z rządem do takowych nie należy, więc nie wydaje mi się właściwe wygłaszanie swoich poglądów pod portalem religii katolickiej.

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~as 19:29:01 | 2015-01-17
Gierek nadał mnóstwo przywielejów górnikom i tak to trwa a wszyscy muszą dopłacać do niewydajnej Kampani Węglowej. Górnicy to taka szlachta w Polsce której się należy wiecej niż innym grupom zawodowym.

Oceń 17 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?