Prezydent spotka się z prezesem TK, NSA i SN

(fot. PAP/Paweł Supernak)

W związku z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów prezydent Bronisław Komorowski zamierza spotkać się z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW, a więc z prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA - poinformowała PAP we wtorek Kancelaria Prezydenta.

 

Tematem spotkania - jak powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - ma być omówienie zasad wyłaniania kandydatów na członków PKW w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy.

 

Ponadto - jak zaznaczyła Trzaska-Wieczorek - prezydent zamierza poprosić PKW o informację dotyczącą sytuacji zaistniałej po niedzielnych wyborach samorządowych oraz o wnioski na przyszłość.

 

"Pan prezydent jest przekonany, że należy tę sytuację wyjaśnić. Wydaje się, że podmiotem, w interesie którego leży najbardziej wyjaśnienie sprawy, jest PKW. Bo doniesienia i fakty, szeroko opisywane i komentowane w ostatnim czasie, budziły zaskoczenie i negatywne emocje, zarówno wyborców, jak i sił politycznych biorących udział w wyborach, a z pewnością nie były też źródłem satysfakcji dla samej PKW" - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego.

 

Problemy z systemem informatycznym PKW wywołały dyskusję o konsekwencjach wobec członków PKW.

 

Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

 

Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Według informacji PAP, do prezydenckiej kancelarii nie wpłynął żaden wniosek o odwołanie członka PKW.

 

I prezes Sądu Najwyższego uważa, że rozważanie postulatów odwołania sędziów SN z PKW jest zdecydowanie przedwczesne - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik SN Piotr Hofmański. Żadne okoliczności na tym etapie nie uzasadniają ich odwołania - dodał.

 

"Odwołanie członków PKW może nastąpić na uzasadniony wniosek Prezesa, jednak, aby taki wniosek sformułować, należałoby wyraźnie wskazać, że sędziowie działali źle. Na razie wiadomo tylko tyle, że zawiódł system, a nie ludzie" - napisał rzecznik Sądu Najwyższego.

 

Według kodeksu wygaśnięcie członkostwa w PKW następuje m.in. w przypadku zrzeczenia się członkostwa, śmierci, ukończenia 70 lat przez członka komisji będącego sędzią w stanie spoczynku. Członka PKW może też odwołać prezydent "na uzasadniony wniosek prezesa, który wskazał sędziego jako członka Komisji".

 

W skład PKW wchodzą: przewodniczący Stefan Jaworski - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku; jego zastępcy - Andrzej Kisielewicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Stanisław Kosmal - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, a także członkowie: Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Stanisław Zabłocki - sędzia Sądu Najwyższego.

 

Sekretarzem PKW jest szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~contessa 14:18:27 | 2014-11-19
Trzy doby upłynęły od chwili zamknięcia punktów wyborczych, a Państwowa Komisja Wyborcza zamiast wyniku wyborów do samorządów, serwuje Polsce bajeczki godne fikcyjnych mieszkańców jeszcze bardziej fikcyjnych Wysp Bergamutów!

Już kilka dni przed wyborami widać było, że PKW boryka się z poważnymi problemami systemu informatycznego, wszystkie testy oblane, wybory samorządowe już za parę dni, a PKW wciąż była w „Mongolii”. Czy to nie dziwne? Tyle „zbiegów okoliczności” w ostatniej chwili? Już wtedy Komorowski powinien był wyznaczyć nową datę wyborów. Być może byłby to precedens ale lepszy precedens niż prymitywny cyrk, który PKW i najwyższe władze państwowe RP serwują teraz Polakom podważając sens demokracji.

No ale przecież tzw. Państwowa Komisja Wyborcza nie może odbiegać od standardów, stworzonych przez  aferzystów, oszustów i cwaniaków spod państwowych żyrandoli. Również morał PKW nie może odbiegać od morału Komorowskich, Kopaczów, Seremetów bo wtedy PKW nie miałaby racji bytu w tym towarzystwie, które nie swojej PKW również by nie strawiło. 

PKW już w maju b.r. podczas wyborów do PE  winę za całodobowe opóźnienie w ogłoszeniu  wyników głosowania  zwalała na system informatyczny. System, który od maja do listopada zarejestrował tylko same wpadki. O tym wiedział Komorowski, tzw.prezydęt RP !  I zamiast podjąć odpowiednie kroki już w maju z tytułu podlegania PKW urzędowi prezydenta, oddawał się jak nie sadzeniu „bronków” i dębów  to rękodziełu  robienia z przedszkolakami kotylionów,  rozwijał  czerwony dywanik „od Dmowskiego do Piłsudskiego” by kroczyć po nim 11 listopada w aureolce „patrioty”..

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 13:35:45 | 2014-11-19
Komorowski: „Kwestionowanie uczciwości wyborów to odmęty szaleństwa”

Bronisław Komorowski stanął murem za członkami PKW stanowczo sprzeciwiając się wszelkim próbom ich odwołania jeszcze przed zakończeniem liczenia głosów.
http://niezalezna.pl/61558-komorowski-kwestionowanie-uczciwosci-wyborow-odmety-szalenstwa

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jazg 23:14:32 | 2014-11-18
Członków Państwowej Komisji Wyborczej powołuje prezydent. ALE JUŻ ODWOŁAĆ NIE MOŻE !!! Żeby rozpędzić tą sforę Leśnych Dziadów, nieudaczników i zasłużonych komunistów, prezydent musi zmusić trzech prezesów (niestety też sędziów), by ci wspólnie zechcieli odwołać swoich kolesi z ciepłych synekur. CZY TO NIE SĄ JAJA I PARODIA???

Na dodatek:
Leśne Wuje jeżdżą na szkolenia do Moskwy. Serwery PKW podobno też są w Rosji. W poprzednich wyborach do EU PO wygrało różnicą 17 tysięcy głosów, a PKW unieważniło 220 tysięcy głosów! Cztery lata temu głosów nieważnych było ponad 330 tysięcy, a PSL w gminach woj. Mazowieckiego zdobywało po 70% głosów. W innych województwach, średnio 15%.

A na koniec taki kwiatek – system komputerowy PKW się rozkraczył, bo zamówiono go 3 miesiące temu i żadna poważna firma przez taki okres nie jest w stanie zbudować takiego systemu. A kto budował go? Popatrzcie sobie kogo tu widać? Jakiś Bartoszewski?!

W czerwcu 2014 r. GP ujawniła, że kilka tygodni przed eurowyborami serwery Krajowego Biura Wyborczego przeniesiono do firmy Exatel, której prezesem w marcu 2014 r. został Marcin Jabłoński, wcześniej wiceszef MSW w rządzie Donalda Tuska oraz członek KLD i PO. Wiceprezesem Exatela został tuż przed wyborami do europarlamentu syn Władysława Bartoszewskiego, sekretarza stanu w kancelarii premiera. Certyfikaty zabezpieczeń zostały zaś zakupione od Unizeto, firmy należącej do rosyjskiego konsula honorowego.

Oceń 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wyborca 20:48:29 | 2014-11-18
Kto teraz uwierzy w wyniki tych wyborów?
Komisji obwodowych już nie ma, przekazały wyniki do komisji miejskich. I dalej co się z tym dzieje?
Dlaczego taki problem aby powiat policzyć skoro gminy są policzone?

Oceń 10 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~POlszewia 19:59:32 | 2014-11-18
PKW - wcielony PRL (sekretarz Czaplicki namaszczony jeszcze przez Jaruzelskiego)

http://www.youtube.com/watch?v=tz2Sw1nLCGw

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WDR 18:34:41 | 2014-11-18
"Sekretarzem PKW jest szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki"

Mianowany na tę funkcję przez Wojciecha Jaruzelskiego. To zobowiązuje.

Oceń 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 18:24:30 | 2014-11-18
Jak każdy starszy człowiek chętnie wracam do wspomnień z dzieciństwa. Na początku lat pięćdziesiątych mówiło się na Grójeckiej i w okolicach -"oni po jednych piniendzach"
.

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?