PKW: 137 incydentów w czasie ciszy wyborczej

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

O godz. 7.00 otwarto wszystkie 27 435 lokali wyborczych; policja zgłosiła, że w czasie ciszy wyborczej doszło do 137 incydentów - poinformowali w niedzielę członkowie Państwowej Komisji Wyborczej na pierwszej konferencji w dniu głosowania.

 

Jak powiedział przewodniczący PKW Stefan Jaworski, głosowanie w całym kraju rozpoczęło się o godz. 7.00, gdy otwarto 27435 lokali wyborczych. To wszystkie lokale przygotowane na niedzielne wybory do władz lokalnych. W zdecydowanej większości lokali głosowanie potrwa do godz. 21.00, gdy końca dobiegnie także cisza wyborcza, trwająca od północy z piątku na sobotę.

 

Według członka PKW sędziego Włodzimierza Rymsa, było kilka zdarzeń mających związek z samym głosowaniem. Np. w gminie Głogów Małopolski podczas sprawdzania i liczenia kart, które miały być wydane obwodowym komisjom, stwierdzono brak 480 kart, które były wydrukowane i przygotowane do wydania. "Chodzi o karty do głosowania na burmistrza Głogowa Małop. Komisje zostały uczulone, by zwracać uwagę, czy nikt nie wnosi kart do lokali" - podkreślił sędzia Ryms.

 

PKW podała też, że w 3 lokalach obwodowych komisji wyborczych w Chorzowie (Śląskie) od rana przez godzinę nie było prądu. Mimo to od godz. 7.00 rozpoczęto głosowanie, choć z początku był problem z oświetleniem.

 

W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. "Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają w tym lokalu" - mówił członek PKW.

 

Z danych policji, na które powołała się PKW wynika, że od rozpoczęcia ciszy wyborczej do niedzieli o godz. 7.30 doszło do 137 incydentów, które można zakwalifikować jako naruszające ciszę. "Chodzi o uszkadzanie, niszczenie lub zrywanie plakatów. Wszystkie te incydenty są wyjaśniane przez organy policji" - poinformował sędzia Ryms.

 

Następną konferencję PKW zapowiedziała na godz. 13.30. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook