Ukraina: wyniki wyborów parlamentarnych

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy ogłosiła w poniedziałek późnym wieczorem oficjalne wyniki wcześniejszych wyborów parlamentarnych, które przeprowadzono w tym kraju 26 października.

 
Komisja oświadczyła, że w głosowaniu na listy partyjne zwyciężył  Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 proc.
 
Kolejne pozycje przypadły: partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego (10,97 proc.), Blokowi Opozycyjnemu, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), populistycznej Radykalnej Partii Ołeha Laszki (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynie b. premier Julii Tymoszenko (5,58 proc.).
 
Pozostałe partie, które startowały w tych wyborach, nie przekroczyły obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu.
 
W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).
 
Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i rosyjskie wojska terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów.
 
Nazwiska dwóch z nich nie zostały jeszcze ustalone ze względu na spór o wynik wyborów w dwóch okręgach jednomandatowych. Na jego rozwiązanie CKW dała 15 dni.
 
Opublikowane w poniedziałek wyniki głosowania na listy partyjne i kandydatów w okręgach jednomandatowych wskazują, że najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie miał Blok Petra Poroszenki, W jego frakcji zasiądzie 132 deputowanych.
 
Front Ludowy Jaceniuka zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33. Prorosyjski Blok Opozycyjny będzie  miał w Radzie Najwyższej 29 przedstawicieli, Radykalna Partia 22, Batkiwszczyna 19 a nacjonalistyczna Swoboda 6 reprezentantów wyłonionych w okręgach jednomandatowych.
 
Z tych samych okręgów do parlamentu weszło po jednym deputowanym partii: Silna Ukraina, Zastup, Wola i Prawy Sektor. 94 nowych posłów startowało w wyborach jako kandydaci niezależni.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 14:14:59 | 2014-11-11
 Jaceniuk - Sadowy - Liaszko - Tymoszenko, czyli  Banderowiec  na banderowcu  i banderowcem  pogania.  
  A  do  kompletu  Poroszenko,  który  14  pażdziernika (dzień  założenia  UPA) ustanowił  święto  narodowe  Ukrainy
  Dokąd  zmierzasz, Ukraino?

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook