"Żadna propozycja o podziale Ukrainy nie padła"

(fot. Kancelaria Premiera/flickr.com/CC)

Na żadnym ze spotkań z prezydentem Władimirem Putinem żadna propozycja o podziale Ukrainy nie padła; w 2008 roku nie było spotkania w cztery oczy - powiedział b. premier Donald Tusk.

 

Tusk w piątek w Tok Fm odniósł się do wypowiedzi byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, który wywołał polityczną burzę swoją wypowiedzią dla amerykańskiego portalu Politico. Portal napisał, cytując Sikorskiego, że w 2008 roku podczas wizyty Tuska w Moskwie Putin miał proponować szefowi polskiego rządu udział w podziale Ukrainy.

 

"Na żadnym ze spotkań z prezydentem Putinem żadna taka propozycja nie padła" - powiedział Tusk. Dodał także, że Ukraina nigdy nie była w agendzie spotkań, a spotkanie w Moskwie w 2008 roku nie było spotkaniem w cztery oczy, ale spotkaniem w wąskim gronie.

 

"Nie było spotkań w cztery oczy w Moskwie. Było tzw. spotkanie w wąskim gronie i być może niektórzy mylą te formuły, ale spotkanie w wąskim gronie to jest w tym przypadku cztery na cztery bądź pięć na pięć. Uczestniczyli w nim ówczesny minister Nowak, jeśli dobrze pamiętam, Grupiński, Sikorski, ambasador Bahr" - mówił Tusk.

 

Przypomniał też, że wszystkie spotkania tej rangi są szczegółowo odnotowywane, a pierwszym odbiorcą tych informacji i notatek jest prezydent, którym wówczas był Lech Kaczyński.

 

"Cała ta historia pokazuje, że pamięć ludzka bywa omylna. (...) Emocje są nieadekwatne w stosunku do tego, co dzieje się na świecie" - podsumował Tusk.

 

"Kiedy Radosław Sikorski powiedział, że pamięć go zawiodła, sprawę po prostu zamknął" - dodał.

 

Marszałek Sejmu, b. szef MSZ odnosząc się do wypowiedzi dla portalu Politico, powiedział, że w sprawie przebiegu rozmów w Moskwie "zawiodła" go pamięć. "Po sprawdzeniu okazało się, że w Moskwie nie było spotkania dwustronnego premier Tusk - prezydent Putin" - oświadczył Sikorski.

 

Klub PiS złożył wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu w związku z publikacją portalu Politico. Pozostałe kluby zastanawiają się nad decyzją ws. wniosku. PO podkreśla, że wyjaśnienia marszałka kończą sprawę.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Alf 21:30:49 | 2014-10-25
Nie mogę patrzeć i czytać jak Ukraińcy profanują miasto "zawsze wierne" Polsce. Serce pęka. "Może uda się,
Że powrócę zdrów
I zobaczę miasto Lwów"
https://www.youtube.com/watch?v=-hCxTv-Vp14

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~okej 09:48:15 | 2014-10-24
czyli Micheil Saakaszwili kłamał....?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tangerine Dream 09:25:45 | 2014-10-24
Oto  mer  Lwowa,  wróg Polski, Polaków  i wszystkiego, co polskie:
  http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=sadowy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szmind 08:58:34 | 2014-10-24
"Na żadnym spotkaniu z Putinem" - czyli że nie było to "spotkanie" (bo nieodnotowane oficjalnie) ale "nieoficjalna pogawędka". W sprawach takiej rangi pamięć nigdy nie zawodzi - po prostu nie jest możnością u zdrowego na umyśle człowieka zmyślić taką propozycję. Pamięć zawodzi co do szczegółów (forma, okoliczności, czas) - ale nigdy co do istoty.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?