Polska bardziej bezpieczna energetycznie

(fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND 2.0)

Polska jest stosunkowo bardziej bezpieczna energetycznie, także jeśli chodzi o gaz, niż niektórzy nasi sąsiedzi - powiedział w czwartek w Bydgoszczy szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił, Polska nie jest uzależniona od tranzytu gazu przez Ukrainę.

 
Sikorski pytany był podczas konferencji prasowej o zapowiedzi ukraińskiego rządu, który w ramach sankcji nałożonych na Rosję w związku z popieraniem i finansowaniem przez nią terroryzmu na Ukrainie, grozi wstrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez swoje terytorium.
 
"Polska nie jest uzależniona od tranzytu gazu przez Ukrainę" - powiedział Sikorski. Jak podkreślił, Polska jedną trzecią konsumowanego gazu wydobywa w kraju, wybudowane zostały połączenia gazowe m.in. z Niemcami, Słowacją i Czechami; w przyszłym roku do użytku ma zostać oddany terminal LNG w Świnoujściu.
 
"To raczej my jesteśmy, nie tak dużym jak Ukraina, ale też państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu. (...) Polska jest stosunkowo bardziej bezpieczna energetycznie, także jeśli chodzi o gaz, niż niektórzy nasi sąsiedzi" - powiedział szef MSZ.
 
Sikorski pytany był także o to, czemu ma służyć rosyjski konwój znajdujący przy granicy z Ukrainą. Rosja wysłała na Ukrainę 280 ciężarówek z pomocą humanitarną. 
 
"O tym czemu ma służyć, wiedzą tylko władze rosyjskie. Wiem, że pomoc humanitarna musi być dostarczana zgodnie z generalnie obowiązującymi zasadami i dlatego proszę kierować pytania do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który bardzo jasno powiedział, że taka pomoc może być dostarczana wyłącznie za zgodą państwa, na którego terytorium ma być dystrybuowana" - podkreślił Sikorski.
 
Ukraiński parlament uchwalił w czwartek sankcje wobec Rosji w związku z popieraniem i finansowaniem przez nią terroryzmu na Ukrainie
 
Zgodnie z ustawą możliwe będzie wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu gazu.
 
Ustawa zezwala na przekazywanie gazociągów i podziemnych magazynów gazu w dzierżawę joint-ventures z udziałem firm z UE lub USA. Zastrzeżono jednocześnie, że udziały strony ukraińskiej w tych spółkach nie mogą być mniejsze niż 51 proc., a dzierżawione obiekty pozostaną własnością Ukrainy. Ukraiński rząd planuje utworzenie dwóch joint-ventures z udziałem kapitału zagranicznego, które zajmowałyby się eksploatacją gazociągów i magazynów gazu. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 08:40:06 | 2014-08-15
Rosyjski konwój ma służyc temu, żeby zachodni dziennikarze, którzy mu towarzyszą, zobaczyli co wojska ukraińskie zrobiły z Ługańskiem i innymi miastami oraz wsiami na wschodzie.

Polskie mendia ukrywają prawdę, ale zachód już nie będzie mógł tak łatwo urywać to, co się tam dzieje.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 21:46:36 | 2014-08-14
Panie MInistrze i inni Panowie Ministrowie - gazoport i gaz łupkowy! Bezpieczeństwo nie zalezy od Waszego gadania tylko od ilości sprowadzanego gazu poza umowami z Rosją.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?