Sikorski jedzie na Ukrainę rozmawiać o konflikcie

(fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND 2.0)

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się we wtorek na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem i ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem - poinformował na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

 
W poniedziałek Sikorski ocenił, że to, co się dzieje na wschodzie Ukrainy, gdzie przez granicę z jednego kraju do drugiego przechodzą kolumny wojsk, czołgów i transporterów, to agresja. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że "środowa Rada Europejska podejmie decyzję w sprawie tego, co dzieje się na Ukrainie, gdzie używana jest ciężka artyleria, podsyłani są separatyści, a konflikt grozi rozszerzeniem się".
 
Zdaniem Sikorskiego "zamiast wycofania się z Krymu, Rosja eskaluje swoje wsparcie dla separatystów".
 
"To jest wbrew ustaleniom przywódców światowych, przywódców Ukrainy i Rosji oraz ewidentnie łamie uzgodnienia między Rosją a Unią Europejską. Unia Europejska powiedziała, co się stanie, jak Rosja nie przywróci ukraińskiej kontroli nad swoją częścią granicy ukraińsko-rosyjskiej" - powiedział minister. "Zamiast uspokojenia mamy eskalację, więc staje się to powoli kwestią wiarygodności samej UE" - dodał szef MSZ.
 
NATO twierdzi, że Rosja ponownie zaczęła koncentrować swoje wojska przy granicy z Ukrainą. Również władze w Kijowie informują o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy.
 
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zauważono ruchy rosyjskich oddziałów w pobliżu granicy z obwodem sumskim na północnym wschodzie Ukrainy oraz z obwodem ługańskim, na wschodzie.
 
Łysenko dodał, że wciąż trwają zacięte walki z separatystami, a rebelianci systematycznie ostrzeliwują rosyjskie terytorium, co Rosjanie starają się przedstawić jako działania ukraińskich wojsk.
 
W okolicach Ługańska doszło w poniedziałek do zestrzelenia samolotu transportowego sił zbrojnych Ukrainy An-26. Jak poinformował ukraiński minister obrony Wałerij Hełetej maszyna została trafiona pociskiem rakietowym odpalonym najpewniej z terytorium Rosji. Na pokładzie była siedmioosobowa załoga oraz jedna osoba odpowiedzialna za przewożony ładunek - żywność i wodę dla sił rządowych. Według Hełeteja załoga nawiązała kontakt ze sztabem generalnym Ukrainy i obecnie trwają działania, by ją ewakuować na tereny kontrolowane przez ukraińskie władze.
 
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że na wschodzie kraju po stronie prorosyjskich separatystów, walczą zawodowi oficerowie rosyjscy i używany jest najnowszy sprzęt wojskowy z Rosji.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kasia Sayn-W. 14:12:08 | 2014-07-15
  To po  stronie  "ukraińskiej"  walczą  wyszkoleni  najemnicy z amerykańskiej firmy "Blacwater",  także inne  psy wojny, oby  nie  z Polski, uchowaj Boże!

Oceń 1 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook