Obama wygłosi "Urbi et Orbi" o bezpieczeństwie

(fot. polandmfa/flickr.com/CC)

Polska będzie stolicą wolnego świata - tak szef MSZ Radosław Sikorski ocenił rozpoczynającą się we wtorek w Warszawie wizytę prezydenta USA Baracka Obamy. W jego ocenie amerykański prezydent wygłosi w Polsce "Urbi et Orbi" o bezpieczeństwie europejskim.

 

Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i przywódcami państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także wystąpienie na pl. Zamkowym - to niektóre z punktów dwudniowej wizyty Obamy w Polsce.

 

Prezydent USA odwiedzi Warszawę z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Będzie to pierwszy przystanek w jego podróży po Europie. Amerykańskiemu prezydentowi będzie towarzyszył sekretarz stanu USA John Kerry.

 

"Bardzo się cieszę, że jutro i pojutrze Polska będzie stolicą wolnego świata, że to tutaj przywódcy Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych poznają prezydenta elekta Ukrainy i to tutaj uhonorują pierwszą edycję Nagrody Solidarności" - powiedział Sikorski.

 

W jego ocenie, "to pokazuje miękką siłę Polski i też polski sukces, którym ewidentnie inni chcą się inspirować".

 

Pytany, na jakie deklaracje ze strony Obamy liczy, odparł, że spodziewa się słów potwierdzających bezpieczeństwo sojuszników NATO oraz o "widocznych znakach tego transatlantyckiego paktu na rzecz bezpieczeństwa".

 

"Myślę, że prezydent Obama będzie chciał powiedzieć +Urbi et Orbi+ na Placu Zamkowym tzn. kilka ważnych rzeczy o bezpieczeństwie europejskim" - stwierdził szef MSZ. Obama wygłosi przemówienie w środę.

 

Sikorski pytany był także o znaczenie przyznanej po raz pierwszy Nagrody Solidarności. Szef MSZ przytoczył fragment wiersza Czesława Miłosza umieszczony na pomniku poległych stoczniowców "Który skrzywdziłeś".

 

Miłosz pisał, że jeśli tyran skrzywdzi człowieka prostego, to poeta pamięta. Nagroda Solidarności ma być właśnie tym poetą - powiedział szef polskiego dyplomacji.

 

Biuro prasowe MSZ w komunikacie poinformowało także, że Sikorski o sytuacji w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu na Ukrainie oraz o perspektywach rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej będzie rozmawiał we wtorek w Warszawie z Kerrym.

 

Szefowie dyplomacji Polski i USA podpiszą także ramowe porozumienie dotyczące polsko-amerykańskiego programu innowacyjności.

 

Będzie to druga wizyta Obamy w Polsce. Po raz pierwszy przywódca USA odwiedził nasz kraj 27-28 maja 2011 roku. Przebywał wówczas z tygodniową wizytą w Europie, w ramach której odwiedził także Irlandię, Wielką Brytanię i Francję. Podczas wizyty w Polsce amerykański prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem.

 

Obama był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej, zorganizowanego przez Komorowskiego. Podczas spotkania z 20 prezydentami Europy Środkowej przywódca USA potwierdził ważność sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?