Nocny kop muzealny. A zaczęło się w Poznaniu

(fot. wawel.krakow.pl)

Aż o połowę w ciągu niecałej dekady wzrosła liczba odwiedzających muzea. Modę kreuje Noc Muzeów, której tegoroczna edycja odbędzie się już w sobotę - twierdzi "Metro". A zaczęło się w 2003 r. w Poznaniu...

 

Francuscy muzealnicy, z którymi współpracowaliśmy, mówili nam, że organizują u siebie taką noc z darmowym wstępem i że cieszy się ona popularnością, postanowiliśmy więc spróbować - wspomina rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska. Okazało się, iż poznaniaków też zainteresowała akcja - organizatorów zaskoczyła długość kolejki chętnych do zwiedzania.

 

Następnego roku pomysł podchwyciły więc także kolejne poznańskie placówki, a potem nastąpił efekt kuli śnieżnej: zaczęły dołączać inne miasta i dziś Noc Muzeów to gigantyczna akcja, a biorących w niej udział instytucji nie da się nawet zliczyć.

 

Ta noc procentuje - wiele osób wraca po niej na zwykłe wystawy, inni zaczynają w ogóle odwiedzać muzea, bo się przekonali, że jest w nich ciekawie - mówi Sobocińska.

 

Potwierdzają to dane GUS. O ile jeszcze w 2005 r. wszystkie polskie muzea i galerie sztuki odwiedziło 21,4 mln osób, to w 2012 r. było ich już 30,4 mln, czyli 50 proc. więcej - podkreśla "Metro".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?