Unia energetyczna to właściwa odpowiedź

Unia energetyczna to właściwa odpowiedź
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / kn

Wprowadzenie w życie unii energetycznej będzie trudne i zajmie sporo czasu, ale jest to właściwa odpowiedź na ostatnie wydarzenia na Ukrainie i zachowania Rosji - mówi PAP b. premier Luksemburga i kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Juncker w rozmowie z PAP podkreślił, że polska propozycja stworzenia unii energetycznej, mimo iż zyskała w ostatnich dniach poparcie ze strony Francji i Niemiec to jednak "będzie trudna do wprowadzenia".
"Myślę, że zajmie to sporo czasu, ale naprawdę sądzę, że jest to właściwa odpowiedź, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Ukrainie i ostatnie zachowania Rosji" - powiedział Juncker.
Zapewnił, że jeśli zostanie po wyborach nowym szefem Komisji Europejskiej, to będzie zabiegał o jak najszybsze utworzenie unii energetycznej w Europie.
"Jest to jeden z najważniejszych i głównych priorytetów następnej Komisji, więc cieszę się, że Polska wystąpiła z tą inicjatywą. Zawsze musi być ktoś, kto robi pierwszy krok i naprawdę cieszę się, że to Polska zainicjowała" - zaznaczył Juncker.
Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o zależności UE od dostaw rosyjskiego gazu. Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.
W środę spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, w czwartek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, a w piątek rozmawiał na ten temat w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Hollande zapewnił po spotkaniu z Tuskiem, że Polska i Francja w pełni porozumiały się ws. projektu unii energetycznej. Z kolei Merkel oświadczyła, że "w zasadzie popiera" polską propozycję bliższej współpracy energetycznej w UE; za konieczne uznała jednak uzgodnienie konkretnych działań.
Wymieniane przez polskiego premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza z USA, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).
Mają to być elementy stanowiska, jakie Polska będzie prezentować w ramach przygotowań do ogłoszenia w czerwcu przez Komisję Europejską kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Unia energetyczna to właściwa odpowiedź
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.