Cracovia może trafić do rejestru zabytków

(fot. mononukleoza / flickr.com)

Małopolski konserwator zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy resorcie kultury o opinię ws. zasadności wpisania do rejestru zabytków byłego hotelu Cracovia - informuje "Dziennik Polski".


O taki wpis apelują społeczni obrońcy tego modernistycznego budynku z lat 60., który obecny właściciel chce wyburzyć i zamienić na nowy, większy obiekt - relacjonuje gazeta. Zbierane są podpisy pod petycją do konserwatora. Ochrony dla b. hotelu chce też krakowski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.


Ale są także głosy przeciw, a sam właściciel stara się o wykreślenie Cracovii z ewidencji zabytków (dającej obiektowi dużo mniejszą ochronę niż rejestr). Dowodzi, że ze względów technicznych (m.in. za mała wysokość pomieszczeń) budynek nie nadaje się do zachowania i dalszego wykorzystywania.


Z uwagi na apele stowarzyszeń i różnych środowisk zwróciłem się o opinię rzeczoznawców dla tego konkretnego przypadku - mówi wojewódzki konserwator Jan Janczykowski. Czekam na nią i na razie nie podejmuję decyzji; będę wszczynał postępowanie w tej sprawie, by rozpatrzyć wszystkie argumenty - zapowiada.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: kraków

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~małgosia 08:16:27 | 2014-04-14
to żart jest????

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook