"Potrzeba prawdy i pamięci o Smoleńsku"

(fot. PAP/Rafał Guz)

Kwestia smoleńska to sprawa polskiej godności, niepodległości, przyszłości kraju i pozycji Polski na arenie międzynarodowej - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas "Marszu pamięci" w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

 

Prezes PiS w wieczornym wystąpieniu podziękował tym, którzy "mają świadomość, że sprawa smoleńska trwa, że nie jest to kwestia jednej, choćby najbardziej tragicznej, katastrofy".

 

"To co stało się przed Smoleńskiem i po Smoleńsku, to sprawa polskiej godności, to jest sprawa polskiego narodu oraz - co każdy musi przyznać w ostatecznym rachunku - sprawa polskiej niepodległości. To sprawa naszej godności, pozycji na międzynarodowej arenie, to jest sprawa naszej przyszłości - przyszłości obecnych pokoleń i tych, którzy są dziś dziećmi i tych, którzy dopiero przyjdą na świat" - powiedział Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, gdzie dotarł sprzed warszawskiej archikatedry św. Jana "Marsz pamięci".

 

Prezes PiS przekonywał, że "żaden godny naród, żadne państwo zasługujące na miano państwa suwerennego nie może pozwolić tak się traktować, tak jak była i niestety jest traktowana Polska w tej sprawie".

"Mówimy o tym, co zdarzyło się cztery lata temu, ale tak naprawdę chodzi o to, jak będzie wyglądała polska przyszłość: czy obronimy niepodległość, czy będziemy wolnymi Polakami, czy będziemy eksploatowani, czy będziemy pracowali dla siebie. I pamiętajcie, w tej walce musimy liczyć przede wszystkim na siebie, musimy umieć liczyć na Polaków" - mówił Kaczyński.

 

Przekonywał, że dopiero kiedy Polacy będą "moralnie i materialnie silni", będziemy mogli liczyć także na innych. "Musimy o tym pamiętać, szczególnie teraz, gdy można powiedzieć, że karty zostały wyłożone na stół i nikt nie może mieć żadnych wątpliwości, tak jak nie miał ich prezydent Lech Kaczyński i jego współpracownicy - wszyscy ci, którzy zajęli się polityką nie z przypadku, a z powołania. Bo tylko ci, którzy (...) nic nie rozumieją lub mają złą wolę, lub mają jakieś uwikłania, mogli przyjmować, że jest inaczej" - dodał Kaczyński.

 

"Musimy być zmobilizowani, tylko dzięki temu może przyjść dzień, na który wszyscy czekamy - dzień zwycięstwa i dzień prawdy" - zakończył swoje wystąpienie prezes PiS.

 

Kaczyński podziękował Antoniemu Macierewiczowi oraz członkom parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską za "determinację, odwagę i przenikliwość". Podziękował też "obrońcom krzyża" z Krakowskiego Przedmieścia, "Gazecie Polskiej", Radiu Maryja, Telewizji Trwam, ojcu Tadeuszowi Rydzykowi oraz przedstawicielom Ruchu imienia Lecha Kaczyńskiego.

 

Wcześniej w archikatedrze odprawiona została msza w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy. Homilię wygłosił administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz. "Ogłoszono embargo na poszukiwanie przyczyn katastrofy, zabroniono nawet myśleć o zamachu. Może go i nie było, ale dlaczego nie szukać każdej przyczyny?" - pytał, uznając, że w innym kraju wzięto by pod uwagę wszystkie możliwości. Wezwał zarazem do pamięci i modlitwy za wszystkie ofiary katastrofy.

 

Wierni, którzy zgromadzili się na mszy, wypełnili nie tylko katedrę, ale też ul. Świętojańską oraz cały Pl. Zamkowy, gdzie ustawiono telebim, na którym transmitowano nabożeństwo.

 

Tuż po mszy zgromadzeni na Placu Zamkowym skandowali: "Jarosław, Jarosław". Wielu uczestników marszu niosło polskie flagi oraz zapalone znicze. Na transparentach widniały hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna, Lech, Jarosław" oraz "To był zamach".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~S&P 21:10:38 | 2014-07-23
Zestrzelenie samolotu nad Donieckiem przez separatystów wspieranych przez Rosję niszczyli wrak malezyjskiego Boeinga i przez 6 dni wydawali zwłoki ofiar. Deja vu?

https://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,18084,cameron-hollande-i-merkel-groza-putinowi.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~<...> 06:13:19 | 2014-04-11
Homilia JE Ks. Bp Antoniego Dydycza wygłoszona podczas Mszy św w IV rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

http://www.youtube.com/watch?v=MvpybCLVhsk

"Czyż patrząc na resztki samolotu pod Smoleńskiem, na te krzewy i zielska; wyobrażając sobie, o ile to możliwe, poszarpane ludzkie ciała - nie czujemy się jak byśmy byli na Golgocie?!  (...) A w naszych czasach tamte krzyki nawołujące do ukrzyżowania, niestety bardzo często zastępują media".

Oceń 13 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~potrzeba nam prawdy 02:31:23 | 2014-04-11
Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu:
"potrzeba nam prawdy!". I musimy "pamiętać hańbę przemysłu pogardy"

http://www.youtube.com/watch?v=bhpK-xE6pd8

Oceń 11 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~smoleński Majdan 00:30:46 | 2014-04-11
Polski smoleński „Majdan”

Mija kolejna rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, która – choć dzielą nas od niej już cztery lata – u milionów Polaków wywołuje żywe i bolesne wspomnienia. Tak się złożyło, że rocznica ta nakłada się na ciągle żywe wrażenia wywołane wydarzeniami na kijowskim Majdanie Niepodległości.

Proszę przypomnieć sobie Warszawę i tłumy przed Pałacem Prezydenckim tuż po katastrofie, a zwłaszcza grupkę, która latem 2010 r. spotykała się przed krzyżem ustawionym przez harcerzy naprzeciw Pałacu Namiestnikowskiego. Czy pamiętacie Państwo tamtą histerię? Na pewno tak. W mediach głównego nurtu na głowy tych – poruszonych, przygwożdżonych tą straszliwą i bezprecedensową w historii świata katastrofą – wylewano wiadra pomyj. Kulminacją tej nagonki były wydarzenia z nocy z 9 na 10 sierpnia 2010 roku, kiedy to pijany, demoniczny motłoch w ohydny sposób szydził z tych szlachetnych ludzi. Odbył się wówczas swoisty nocny sabat z bezczeszczeniem najświętszego dla Chrześcijaństwa znaku krzyża, wcześniej zaś oddawano mocz na znicze, popychano i poniewierano starszych, modlących się ludzi. Ludzi, którzy nikogo nie bili, nie trzymali w rękach pałek czy butelek z benzyną, ale różańce i krzyże i których jedyną winą było to, że modlili się. http://www.pch24.pl/polski-smolenski-majdan,22251,i.html

Oceń 13 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~atak przed Pałacem Prezydenckim 23:44:11 | 2014-04-10
Prowokator oblał tablicę smoleńską
Dzisiaj, w trakcie obchodów IV rocznicy katastrofy smoleńskiej, doszło do prowokacji. Awanturnik oblał białym płynem tablicę poświęconą ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 r., wiszącą na ścianie budynku przy Pałacu Prezydenckim. http://niezalezna.pl/54003-atak-przed-palacem-prezydenckim-prowokator-oblal-tablice-smolenska

Oceń 8 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~współczesna Golgota 22:02:00 | 2014-04-10
Smoleńsk jak współczesna Golgota. Pełna homilia biskupa Dydycza

Od czasu do czasu w dziejach ludzkości dają o sobie znać kolejne ogrody oliwne - miejsca zderzenia nienawiści z miłością. Takim ogrodem oliwnym jest las katyński, który łączy się z Kalwarią. Takim ogrodem również z Golgotą scalonym okazała się ziemia smoleńska, zamiast oliwek brzozami porośnięta - powiedział w homilii podczas mszy św. odprawianej w IV rocznicę katastrofy smoleńskiej bp Antoni Dydycz.
http://niezalezna.pl/54000-smolensk-jak-wspolczesna-golgota-tylko-u-nas-pelna-homilia-biskupa-dyd...

Oceń 17 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 19:11:17 | 2014-04-10
Czy Jarosław Kaczyński ma także na myśli hańbę przemysłu pogardy np. Gazety Polskiej, która z taką zaciekłością zwalcza także prawicowych polityków poza PiS-em, np. z Solidarnej Polski? Na piękną mowę ludzie poza zniewolonymi Gazetą Polską nie nabiorą się. Tak Panie Kaczyński "prawda wyzwoli Polaków, wolnych Polaków", nie sterroryzowanych partyjną tubą Pana Kolegi Ryszarda Czarneckiego. 

Oceń 2 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook