Kraków: manifestacja "Solidarni z Ukrainą"

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Kilkaset osób przeszło w niedzielę ulicami Krakowa z Rynku Głównego pod konsulat Federacji Rosyjskiej, by zamanifestować solidarność z Ukrainą. Uczestnicy manifestacji nieśli flagi Ukrainy i transparenty z hasłami: "Ręce precz od Ukrainy", "Wolność dla Ukrainy".

 
Przed wyruszeniem zebrani pod pomnikiem Adama Mickiewicza odśpiewali ukraiński hymn. Wielu uczestników, głównie obywateli Ukrainy, trzymało w tym momencie dłoń na sercu.
 
Organizatorzy manifestacji zaapelowali do uczestników, aby wspierali Ukrainę, uczestnicząc w manifestacjach, ale także wykonując "małe obywatelskie kroki". "Pytajmy posłów, co zrobili i co zrobią dla Ukrainy, wspierajmy drobne inicjatywy, takie jak ułatwienia w wizach, w kontaktach obywatelskich, w transporcie, przelewach bankowych. To małe sprawy, ale jeżeli będziemy o nie walczyć, będzie łatwiej i prościej" - apelowali.
 
"Manifestacje organizuje już od listopada nieformalna grupa inicjatywna, która chce pokazać swoje wsparcie dla Ukrainy. Składa się ona z Ukraińców, którzy studiują i pracują w Polsce, i Polaków, którzy chcą wesprzeć Ukrainę i sądzą, że pokój na Ukrainie i na całym świecie oraz prawdziwe pojednanie między narodami polskim i ukraińskim jest bardzo ważne także dla Polski" - powiedział PAP jeden z uczestników manifestacji Maciej Piotrowski.
 
Uczestnicy manifestacji zbierali się poprzez internet na portalu społecznościowym. "Chcemy wyrazić naszą solidarność ze społeczeństwem Ukrainy i wesprzeć jego dążenia do demokratycznych przemian. Jednocześnie stanowczo potępiamy brutalną ingerencję Rosji, do której doszło na terytorium Ukrainy" - pisali w internecie.
 
Wyrażali tam także uznanie i "podziw dla dojrzałej postawy społeczeństwa ukraińskiego", które protestowało m.in. na Majdanie, a obecnie zachowuje "nieustępliwy spokój w obliczu agresywnych i prowokacyjnych działań Kremla". "Wzywamy Unię Europejską do sprzeciwiania się agresywnej polityce Władimira Putina nie tylko w słowach. Przy pomocy realnych, a nie symbolicznych sankcji" - napisali.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.62

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (26)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~<...> 01:06:47 | 2014-03-24
Cel Tuska jest jasny: zastraszenie Polaków wizją wojny i tym samym obniżenie oczekiwań wobec władzy. Zauważmy, że histerię urządza wyłącznie w kraju
http://wpolityce.pl/artykuly/77160-cel-tuska-jest-jasny-zastraszenie-polakow-wizja-wojny-i-tym-sa...

Bez zmiany władzy Polska nie będzie silna i bezpieczna! Polaków, Polskę i Unię trzeba traktować poważnie
http://wpolityce.pl/wydarzenia/77076-kaczynski-bez-zmiany-wladzy-polska-nie-bedzie-silna-i-bezpie...

List do Radka. Ofiarował pan Rosji miejsce w Pakcie Północnoatlantyckim! Czy podtrzymuje Pan ten swój zamiar, czy może chwilowo nie?
http://wpolityce.pl/artykuly/77065-list-do-radka-ofiarowal-pan-rosji-miejsce-w-pakcie-polnocnoatl...

Oceń 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:32:26 | 2014-03-23
Dopóki w rządzie ukraińskim są naziści ze Swobody i Prawego Sektora, żaden polski polityk nie powinien tego rządu i Ukrainy wspierać.

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 16:49:33 | 2014-03-23
Tak, zwłaszcza dojrzała jest postawa banderowców.
Jak to się mówi - głupich nie sieją, sami rosną. Z jakichś powodów w Polsce niestety szczególnie obficie.

Oceń 4 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook