Kluby porozumiały się ws. uchwały dot. Ukrainy

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Kluby parlamentarne uzgodniły projekt uchwały Sejmu ws. Ukrainy - poinformowali PAP posłowie Krzysztof Szczerski (PiS) i Tadeusz Iwiński (SLD). Znajduje się w nim zapis o możliwych sankcjach wobec Ukrainy ze strony społeczności międzynarodowej.


Szczerski kierował pracami zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych.


W uzgodnionym projekcie - jak wynika z rozmów PAP z politykami z komisji spraw zagranicznych - znajduje się apel o podjęcie przez wszystkie strony konfliktu na Ukrainie dialogu politycznego na rzecz jego pokojowego rozwiązania oraz stwierdzenie, że Sejm stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły.


W czwartek kluby doprecyzowywały kwestię, w jakim kształcie powinien znaleźć się zapis o sankcjach wobec Ukrainy. W czwartek o projekcie będzie też jeszcze rozmawiać Prezydium Sejmu. Izba miałaby przyjąć uchwałę w piątek.


Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) powiedział PAP wcześniej w czwartek, że jego zdaniem w uchwale powinien znaleźć się zapis "o możliwości użycia przez Unię Europejską sankcji wobec osób odpowiedzialnych za użycie przemocy". Dopytywany wyjaśnił, że sankcje te mogłyby polegać na odebraniu wiz Schengen lub zamrożeniu kont w państwach Unii Europejskiej.


W antyrządowych zamieszkach w Kijowie zginęło dotąd pięciu demonstrantów. Do starć z oddziałami specjalnymi milicji Berkut dochodzi od niedzieli w rejonie dzielnicy rządowej. W czwartek przed południem rozejm w starciach między przeciwnikami rządu a milicją do godz. 19 czasu polskiego ogłosił jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko po rozmowach z dowództwem sił MSW Ukrainy, broniących dojazdu do dzielnicy rządowej w Kijowie. Rozejm zawarto, by opozycja mogła udać się na negocjacje z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook