Tusk o umowie z Gruzją i Mołdawią

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

UE będzie gotowa do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Gruzją i Mołdawią w sierpniu 2014 r. - powiedział w piątek w Brukseli premier Donald Tusk. Według niego oba państwa mogą znaleźć się pod presją podobnie jak Ukraina, stąd potrzeba determinacji Unii.

 

Tusk wyraził satysfakcję z przyjętych wniosków końcowych zakończonego w Brukseli szczytu UE w kwestii Mołdawii i Gruzji, a także Ukrainy. Jak mówił, udało się bowiem przekonać szefów państw UE, by doprecyzować, "kiedy Unia będzie gotowa z przygotowanie umowy stowarzyszeniowej z Mołdową i Gruzją".

 

Jak mówił, wspólny wniosek Polski i państw wyszehradzkich o doprecyzowanie tej kwestii został wsparty także przez Szwecję a ostatecznie poparty przez prawie wszystkie państwa UE.

"Ten zapis znalazł się w konkluzjach. Zgodnie z nim będziemy gotowi do podpisania umowy stowarzyszeniowej jeszcze w sierpniu" - poinformował premier.

 

Według Tuska ma to szczególne znaczenie dla Mołdawii, którą czekają jesienią wybory parlamentarne. "Bardzo ważne było dla nas, aby ta ekipa, która w tej chwili kończy rozmowy z UE, miała szanse sfinalizowania tego projektu" - powiedział premier.

Jak podkreślił, "doświadczenie z Ukrainą pokazuje, jak ważne jest utrzymanie tempa pracy, aby ci, którzy są współautorami, którzy z przekonaniem pracowali nad umową stowarzyszeniową, mogli ją także podpisać".

Zdaniem Tuska "to realnie zwiększa szansę na uzyskanie dobrego finału i dla Mołdawii i dla Gruzji". "Spodziewamy się, że oba państwa mogą być także pod presją przypominającą zdarzenia z Ukrainą i dlatego tutaj taka determinacja również ze strony UE będzie na pewno bardzo potrzebna" - ocenił.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?