"Nauczyciele zmieniają polską szkołę na lepsze"

(fot. comedy_nose / Foter / CC BY)

Od wielu lat nauczyciele zmieniają polską szkołę na lepsze, a sukcesy uczniów są w dużej mierze ich zasługą - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do nauczycieli i wychowawców z okazji ich święta. Dziękowała im za podnoszenie jakości kształcenia.

 

"W tym roku mija 240 lat od powołania Komisji Edukacji Narodowej. Polska stała się wówczas pionierem w tworzeniu powszechnego systemu kształcenia, a podjęte przez Komisję Edukacji Narodowej reformy - podstawą nowoczesnej edukacji. Do tego dziedzictwa odwołujemy się co roku, obchodząc uroczyście Dzień Edukacji Narodowej" - napisała Szumilas.

 

Zaznaczyła, że tak jak wówczas, również dzisiaj edukacja jest wspólnym dobrem, a dbałość o jakość kształcenia i motywowanie młodego pokolenia do nauki i rozwijania postaw obywatelskich - ambicją całego środowiska oświatowego.

 

Zdaniem minister edukacji polscy nauczyciele są otwarci na wyzwania wynikające z szybkiego rozwoju cywilizacyjnego. Wprowadzają nowoczesne podstawy programowe, stosują aktywizujące metody pracy i odpowiadają na zmieniające się potrzeby uczniów. Podejmują nowe wyzwania, upowszechniając nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji, usprawniając organizację pracy i tworząc własne programy nauczania.

 

"Od wielu lat zmieniają państwo polską szkołę na lepsze. Potwierdzają to badania porównujące poziom umiejętności uczniów w wielu krajach świata. Ostatnio ogłoszone wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Dorosłych (PIAAC), podobnie jak wcześniej badania w ramach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) pokazują, jak bardzo wzrósł w ciągu ostatnich kilkunastu lat wśród młodych Polaków poziom kompetencji niezbędnych w nauce i pracy" - przypomniała Szumilas.

 

"Takie osiągnięcia są w głównej mierze zasługą nauczycieli. Potwierdzają wartość państwa pracy i napawają dumą" - oceniła. Dziękowała nauczycielom za codzienną troskę o rozwój dzieci i młodzieży oraz za podnoszenie jakości ich kształcenia. Doceniła także włączanie się w zmiany i ciągłe doskonalenie umiejętności merytorycznych i wychowawczych.

 

"Z okazji dzisiejszego święta życzę państwu wielu wyrazów wdzięczności od uczniów i ich rodziców, bo to one są najwspanialszym prezentem" - dodała minister.

 

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook