Jarosław Gowin publikuje swój program

(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Urlopy macierzyńskie dla kobiet na "umowach śmieciowych", studentek i bezrobotnych, bony wychowawcze, Karta Praw Podatnika, ordynacja mieszana w wyborach do Sejmu to niektóre z elementów programu kandydata na szefa PO Jarosława Gowina.

 

Upubliczniony na stronie internetowej Gowina program zatytułowany "Przedsiębiorczość-Rodzina-Obywatelskość" liczy kilkanaście stron. Kandydat na szefa PO pisze, że to postulowany przez niego program działań na lata 2013-15.

 

W rozdziale zatytułowanym "Rodzina" Gowin proponuje stworzenie systemu zachęt finansowych dla samorządów, które prowadzą aktywną politykę prorodzinną, wprowadzenie urlopów macierzyńskich dla kobiet zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych, studentek i bezrobotnych.

 

Według propozycji Gowina "wysokość zasiłku macierzyńskiego stanowiłaby 80 proc. wynagrodzenia za ostatni rok dla osób, u których taką wartość można wyliczyć", natomiast "dla osób, które nie osiągały w ostatnim roku dochodów, zasiłek wynosiłby 80 proc. minimalnego wynagrodzenia".

 

Kandydat na szefa PO chce wprowadzenie systemu bonów wychowawczych. Postuluje, aby bon w wysokości 550 zł miesięcznie przysługiwał na każde dziecko w wieku od 1 roku życia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Zdaniem Gowina pieniądze wydawana na państwowe przedszkola powinno się przekazać bezpośrednio rodzicom, którzy "mogliby przy pomocy bonu opłacić opiekę w żłobku, przedszkolu lub pokryć koszty opieki nad dzieckiem w domu".

 

Kolejny postulat to podniesienie wysokości odliczanej od podatku dochodowego ulgi na dzieci: miałaby ona wynosić 100 zł miesięcznie na pierwsze dziecko, 200 zł miesięcznie na drugie dziecko; 300 zł miesięcznie na trzecie dziecko; 400 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

 

Gowin przekonuje, że proponowane przez niego rozwiązania prorodzinne nie spowodowałyby wzrostu wydatków budżetowych - z szacunków ekspertów wynika bowiem, że ich koszt wyniósłby w przybliżeniu dokładnie tyle samo ile kosztują obecne, nieefektywne według Gowina, mechanizmy wspierania rodzin.

 

W rozdziale dotyczącym przedsiębiorczości Gowin postuluje m.in. przyjęcie kodeksu podatkowego, Karty Praw Podatnika oraz powołanie Rzecznika Praw Podatnika, który mógłby m.in. wstrzymywać lub uchylać wybrane działania organów podatkowych (np. zajęcie majątku) do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Gowin proponuje ponadto, aby powierzyć kompetencje do wydawania interpretacji ogólnych prawa podatkowego organowi niezależnemu od ministra finansów.

 

Gowin chce też skrócenia z 5 do 3 lat terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, co - jak podkreśla - skróciłoby czas obowiązkowego przechowywania m.in. faktur i paragonów. Kandydat na szefa Platformy proponuje ponadto zmiany w prawie zamówień publicznych, które uważa za nazbyt sformalizowane.

 

Według Gowina należy przeprowadzić "głęboką deregulację" polskiego prawa, a zasadą przestrzeganą przy tworzeniu prawa nowego, powinna stać się formuła "UE+zero". "Państwo polskie powinno zatem usunąć ograniczenia wolności działalności gospodarczej przekraczające wymagania narzucone przez prawodawstwo Unii Europejskiej. Przy implementacji prawa unijnego natomiast nie wolno dodawać żadnych obciążeń ponad te, do których jesteśmy zobowiązani przez członkostwo w Unii" - czytamy w programie Gowina.

 

W rozdziale "Obywatelskość" proponuje m.in. zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu. Gowin podkreśla, że by wprowadzić postulowane od dawna przez PO jednomandatowe okręgi wyborcze trzeba zmienić konstytucję. Proponuje więc wprowadzenie ordynacji mieszanej na wzór systemu obowiązującego w Niemczech czy Szkocji.

 

"Połowa posłów wybierana byłaby w jednomandatowych okręgach wyborczych. Druga połowa mandatów rozdzielana by była natomiast w skali kraju proporcjonalnie do wszystkich oddanych na daną partię głosów. Każdy obywatel oddawałby zatem dwa głosy: jeden na kandydata lokalnego, a drugi na listę partyjną. Model ten można przyjąć jeszcze w tej kadencji Sejmu" - czytamy w programie Gowina.

 

Chce on też wprowadzenia zasady, na mocy której obywatelskie projekty ustaw byłyby obowiązkowo kierowane do komisji sejmowych, Sejm zatem nie mógłby odrzucić takiego projektu już w pierwszym czytaniu.

 

Inne pomysły to m.in. obniżenie z 15 do 3 liczby osób koniecznych dla założenia stowarzyszenia, a także zmniejszenie puli środków przeznaczonych na finansowanie partii politycznych. Gowin postuluje, aby nałożyć na partie polityczne obowiązek bieżącego umieszczania rachunków i faktur w Biuletynie Informacji Publicznej, a także częściowo uzależnić wysokości otrzymywanej subwencji od ilości członków regularnie opłacających składki członkowskie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sarah Harum 11:39:07 | 2015-12-07
Your article has piqued a lot of positive interest. I can see why since you have done such a good job of making it interesting.
<a href="http://obatacemaxstradisional.com"> obat ace maxs </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-slimming-capsule"> Obat Slimming Capsule </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-deep-sea-fish-oil-softgel"> obat deep sea fish oil softgel </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-eye-care-softgel"> Obat Eye Care Softgel </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-rabun-dekat/"> obat rabun dekat </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-rabun-jauh"> Obat Rabun Jauh </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-rabun-senja"> Obat Rabun Senja </a>
<a href="http://obatpenyakitkistatradisional.obatwasirberdarah.com"> OBAT PENYAKIT KISTA TRADISIONAL </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com/obat-kang-shuai-capsule"> Kang Shuai Capsule </a>
<a href="http://kataloggreenworld.com"> katalog green world </a>

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Max 16:01:59 | 2013-08-01
Co za różnica czy szefem PO będzie Tusk, czy Gowin. To tak jakby wybierać dżumę zamiast cholery. Człowiek, polityk, który zna wszystkie ciemne sprawy PO, skrzętnie zamiecione pod dywan i nadal działający w tej skorumpowanej partii nie zasługuje na nasze zaufanie. Mamienie Polaków kolejnymi obiecankami jest żenujące. Formacja Tuska jest niereformowalna i nie pomoże jej zmiana lidera na dostojnego Gowina.
Jak mawiał mój dziadek: " z gó..a bicza nie ukręcisz".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wojciech 12:48:07 | 2013-08-01
Jako uzupełnienie polecam: http://www.wykop.pl/link/1602301/zapytaj-mnie-jaroslaw-gowin/

Wszystko ładnie wygląda na papierze, a w rzeczywistości zwykle jakoś się to rozjeżdża.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Maxis 09:52:35 | 2013-08-01
A gdyby tak Gowin został szefem PiS-u ?

1. Szef PiS-u może być tylko jeden.
2. Jeśli masz odpowiedniego kandydata na szefa PiS-u - patrz punkt 1.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mam pytanie 09:30:24 | 2013-08-01
A gdyby tak Gowin został szefem PiS-u ?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?