Ustawa śmieciowa do Trybunału. SLD apeluje

Ustawa śmieciowa do Trybunału. SLD apeluje
(fot. mugley / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

SLD zwrócił się z apelem do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, by przyspieszył rozpatrywanie skarg dotyczących zgodności z konstytucją tzw. ustawy śmieciowej. Jeszcze w środę do Rzeplińskiego ma trafić pismo Sojuszu w tej sprawie.

W Trybunale na rozpatrzenie czekają cztery wnioski dotyczące zgodności z konstytucją ustawy śmieciowej: SLD, PiS oraz dwóch gmin: Inowrocławia i Świdnika.

- Uważamy, że ustawa śmieciowa jest bublem prawnym i powinna wylądować w koszu; krótko mówiąc - ustawa śmieciowa do śmieci - podkreślił na środowej konferencji prasowej rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Poseł Zbyszek Zaborowski ocenił, że kraj nie jest przygotowany na realizację ustawy, która wchodzi w życie 1 lipca. - Zaledwie 17 proc. gmin do tej pory uporało się z postępowaniami przetargowymi. Największe polskie miasto - Warszawa, nie zdołało przygotować właściwie warunków tego przetargu. Został on unieważniony przez Krajową Izbę Odwoławczą - przypomniał Zaborowski.

DEON.PL POLECA

Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała, że miasto musi zmienić Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Decyzja KIO oznacza, że Warszawa nie zdąży rozstrzygnąć postępowania przed 1 lipca, kiedy to miały zacząć obowiązywać nowe zasady. Start stołecznej "rewolucji śmieciowej" opóźni się w związku z tym przynajmniej o pół roku. W związku z tą sytuacją stanowisko stracił wiceprezydent odpowiedzialny za wdrożenie ustawy, Jarosław Kochaniak.

Zdaniem Zaborowskiego w innych gminach jest "ogromny bałagan". - Ludzie są zaniepokojeni nie tylko stawkami, ale również faktem, czy te śmieci w ogóle będzie miał kto wywozić po 1 lipca. W Częstochowie firmy, które przegrały przetargi, zabierają pojemniki. Wojewoda skarży do prokuratury firmy, bo grozi to katastrofą epidemiologiczną. Mamy jeden ogromny bałagan: zamiast rewolucji śmieciowej, katastrofa śmieciowa - zaznaczył poseł SLD.

Przypomniał też główne zastrzeżenia Sojuszu dotyczące zgodności ustawy śmieciowej z konstytucją. Chodzi m.in. o obligatoryjność przeprowadzania przetargów na wywóz śmieci. Zdaniem Zaborowskiego, można było przyjąć rozwiązanie prawne polegające na możliwości powierzenia przez gminę wywozu śmieci spółce własnej. Wątpliwości Sojuszu budzi też brak w ustawie uregulowań dotyczących górnej granicy opłat za wywóz śmieci. - Jest to taka sama danina publiczna jak podatek - argumentował poseł.

Politycy SLD chcieliby więc, by prezes TK przyspieszył rozpatrywanie wniosków dotyczących ustawy śmieciowej. Poseł Romuald Ajchler zaapelował do PO i PSL, by opóźnić wejście w życie ustawy śmieciowej. - Da to czas samorządom na lepsze przygotowanie się, na rozstrzygnięcie przetargów - przekonywał.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy. Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Gminy są zobowiązane, by do końca 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa śmieciowa do Trybunału. SLD apeluje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.