23 kliniki zakwalifikowane do refundacji in vitro

(fot. carolina_biological / flickr.com)

23 kliniki zostały zakwalifikowane przez resortową komisję konkursową do udziału w programie refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych, który ruszy 1 lipca br. - wynika z informacji podanej dziś przez Ministerstwo Zdrowia.


Najwięcej, bo pięć z zakwalifikowanych ośrodków mieści się w Warszawie, trzy w Białymstoku, po dwie w Szczecinie i Lublinie oraz po jednej klinice w Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Rzgowie, Mysłowicach, Kielcach, Łodzi, Gdańsku i Bydgoszczy.

 

Każdej z klinik resort zdrowia przyporządkował także środki finansowe zarezerwowane na realizację programu in vitro. Łącznie w pierwszym roku obowiązywania programu będzie to 59,3 mln zł, z czego 80% rozdysponowano obecnie, a 20% ma zostać przekazanych w ostatnim kwartale 2013 i pierwszym kwartale 2014 r.

 

Wyłonione w konkursie kliniki będą uczestniczyły w programie od 1 lipca br. do 30 czerwca 2014.

 

Kliniki mają być odpowiedzialne za wszystkie procedury dotyczące zabiegów in vitro, w tym przygotowanie do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

 

Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania określonych w programie kryteriów. Placówka m.in. musi funkcjonować 7 dni w tygodniu, aby zapewnić ciągłość opieki nad pacjentkami. Wymagane będzie minimum 3-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu procedury in vitro przynajmniej dwóch ginekologów-położników oraz embriologów zatrudnionych w placówce. W klinikach wymagana też będzie odpowiednio wysoka jakość sprzętu laboratoryjnego.

 

Umowy z wybranymi klinikami MZ ma podpisać do 1 lipca. Działalność ośrodków przeprowadzających refundowane zabiegi in vitro ma być dokumentowana w elektronicznym Rejestrze Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

Do zadań Rejestru należeć będzie m.in. gromadzenie danych "usługodawcy" (kliniki przeprowadzającej zabiegi in vitro) i "usługobiorcy" (kobiety poddającej się zabiegowi) oraz informacji o niepłodności, liczbie i rodzaju badań wykonanych w ramach programu.

 

Za funkcjonowanie Rejestru odpowiedzialne będzie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kliniki będą zobowiązane do dostarczania informacji do rejestru "nie rzadziej niż raz w miesiącu, nie później niż 14 dni od dnia w którym udzielono świadczenia zdrowotnego w ramach Programu".

 

Niedawno minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał, że "dziś tak naprawdę nie wiadomo do końca w ilu klinikach przeprowadza się zabiegi in vitro", gdyż Rejestr jeszcze nie działa.

 

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia program dofinansowania zabiegów in vitro ma objąć łącznie 15 tys. par. W pierwszym roku funkcjonowania - jak zapowiedział min. Arłukowicz - skorzysta z niej 2 tys. par. Finansowanie ma dotyczyć wyłącznie zabiegu, nie będą refundowane koszty kuracji hormonalnej. Państwo ma refundować trzy próby in vitro.

 

Program przewiduje sfinansowanie procedury biotechnologicznej (zabiegu) oraz badań wstępnych, nie zakłada natomiast finansowania przygotowania hormonalnego. Resort zdrowia wycenił koszt jednego refundowanego zabiegu na 7,5 tys. zł, z kolei koszt kuracji hormonalnej wynosi 3-5 tys. zł.

 

Procedura ma być dostępna nie tylko dla par małżeńskich. Prawo do zabiegu będą miały pary, które udokumentują, że w ciągu ostatniego roku poddały się leczeniu bezpłodności. Procedurze będą mogły się poddać kobiety poniżej 40. roku życia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Tadeusz Kurzeluk 12:47:22 | 2015-11-17
Sperma hitlerowców zamrażano po wojnie ! -

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritatis 13:21:27 | 2013-06-06
Kinga znowu haruje. Znowu będą kolejne haniebne wpisy.
A jezuici na to nic? Pewnie im pasuje - a może nawet ma za to kasę

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AM 13:19:08 | 2013-06-06
Długo czekałam na te słowa: „My lekarze domagamy się całkowitego zakazu stosowania metody „in vitro”! (…), bo ona „nie leczy niepłodności i jest niezgodna ze sztuką lekarską”.

Nareszcie! Odetchnęłam z ulgą, czytając List otwarty śląskich lekarzy. Nareszcie to ze środowiska medycznego wyszedł głos sprzeciwu wobec in vitro.

Reszta w Gościu Niedzielnym

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 13:15:44 | 2013-06-06
Urząd będzie dochodził ich egzekucji oraz wymierzał kary zgodnie z obowiązującymi przepisami.

...a wtedy możesz podziękować abp Michalikowi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:07:16 | 2013-06-06
Czy mogę teraz odmówić płacenia podatków?

Odmówić możesz...
Przy czym żeby być OK zrób to oświadczeniem na piśmie.

Ale niestety nie sądze by miało to wpływ na decyzję US lub IS i stwierdzenie, że nie musisz ich płacić. Urząd będzie dochodził ich egzekucji oraz wymierzał kary zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacek 12:41:57 | 2013-06-06
Czy mogę teraz odmówić płacenia podatków?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook