Gowin stawia diagnozę, koledzy go krytykują

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

List b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wystosowany do członków PO jest, zdaniem Stefana Niesiołowskiego, niesprawiedliwy i włącza się w nagonkę przeciwko partii. Waldy Dzikowski uważa, że Gowin nie powinien budować swego programu na krytyce innych.

 

W liście otwartym wystosowanym w niedzielę do członków Platformy Obywatelskiej, Jarosław Gowin (PO) pisze m.in., że partia ta zrodziła się z protestu przeciwko złej polityce. "Odnieśliśmy razem wiele politycznych sukcesów" - przyznaje Gowin, ale padają też słowa krytyki pod adresem PO.

 

"Tempo wzrostu gospodarczego maleje. Szybko rośnie bezrobocie. Ponieśliśmy szereg dotkliwych porażek w różnego rodzaju wyborach lokalnych. Nasze koleżanki i koledzy alarmują, że coraz częściej działania samorządowców Platformy i aparatu partyjnego w regionach zaczyna cechować buta, partyjniactwo i budzące wątpliwości moralne korzystanie z przywilejów władzy. W efekcie tego wszystkiego nasze notowania spadają, a w naszych szeregach pojawia się zaniepokojenie" - czytamy w liście, do którego dotarła tvn24.pl.

 

- Uważam, że ten list jest raczej przejawem (...) nie najlepszego stanu politycznej orientacji pana posła Gowina i stawia go, nie - formalnie, ale faktycznie - poza Platformą. Nie ma żadnych podstaw, żeby w tak ostrych słowach pisać o własnych kolegach, o własnej partii. (...) Przecież niedawno był ministrem i miał znakomitą okazję, aby te pomysły, które teraz formułuje - wtedy zgłaszać. Nie przypominam sobie w najmniejszym stopniu, żeby on zgłaszał jakiekolwiek pomysły, które by wychodziły naprzeciw temu, co teraz mówi - powiedział PAP poseł PO Stefan Niesiołowski.

 

Gowin podkreśla w swoim liście, że "polityka to rozumna troska o dobro wspólne, poświęcenie się dla Ojczyzny, wyraz aktywnego patriotyzmu. Odwracając się od takiego rozumienia polityki, wybraliśmy koncepcję 'ciepłej wody w kranie'. To administrowanie bez odważnych reform, bez strategicznych planów, bezniezbędnych, choć niepopularnych decyzji. Taka koncepcja to przywilej czasów dobrobytu i państw sprawnie urządzonych. Dzisiaj w Polsce 'ciepła woda w kranie' to za mało".

 

Niesiołowski uznał, że tego typu zarzuty są "niegodne człowieka, który deklaruje zasady etyczne w polityce". - Zasady etyczne w polityce to jest niekrzywdzenie ludzi, a 'ciepła woda w kranie oznacza', że się nikomu krzywda nie dzieje - dodał.

 

Jak ocenił, list Gowina jest "bardzo niesprawiedliwy i faktycznie działa na korzyść PiS-u, dlatego że (...) włącza się w nagonkę przeciwko Platformie". - Jesteśmy w najbardziej ordynarny sposób codziennie obrażani, wzywa się do obalenia tego rządu wszelkimi metodami, a on (Gowin - red.) tego nie widzi, a formułuje zarzuty - powiedział Niesiołowski.

 

- Gdyby był nadal w rządzie, to pewnie gloryfikowałby działania rządu i swoje - osobiście, będąc członkiem tego rządu (...) Dziwię się trochę, bo brakuje nawet odrobiny lojalności - skomentował list poseł Waldy Dzikowski (PO).

 

Jak dodał, radziłby Gowinowi, "aby więcej mówił o sobie i o swoim programie, a nie budował swojego programu na krytyce innych i swojego głównego konkurenta - premiera". - Gdyby to był kampania, to nie ma sprawy, różnić się - rzecz dobra, zwłaszcza na wysokim poziomie kultury politycznej - powiedział Dzikowski.

 

Gowin zwraca też uwagę w swoim liście, że "Platforma miała być partią niskich i prostych podatków". - Tymczasem od paru lat podatki podwyższamy! Podwyższyliśmy VAT, podwyższyliśmy akcyzę, zamroziliśmy progi PIT, podnieśliśmy też składkę rentową - napisał.

 

Wskazuje, że mimo licznych zapowiedzi, nie udało się ograniczyć zatrudnienia w administracji publicznej, a pomimo obietnic zapewnienia powszechnego dostępu do internetu szerokopasmowego - "wciąż pod względem internetyzacji zajmujemy ostatnie miejsca w Unii Europejskiej" Gowin zwraca też uwagę, że ciągle brakuje kompleksowej polityki prorodzinnej.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.53

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~oki 13:50:49 | 2013-05-27
To już nikt z PO nie może nic powiedzieć krytycznego na swoich kolegów z partii. Śmiechu warte. Jak pan premier prowadzi kraj do ruiny, to oni maja mu przytakiwać. Toć to gorsze od komuny. A Niesiołowski za niedługo zwariuje ze złości

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jacek 09:12:21 | 2013-05-27
@Kinga
Kolejny raz: szacunek. Źle sądziłem, że jesteś zaślepioną wielbicielką Donalda i jego dworu. "Nie sądźcie" :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 07:50:46 | 2013-05-27
"Jak ocenił, list Gowina jest "bardzo niesprawiedliwy i faktycznie działa na korzyść PiS-u, dlatego że (...) włącza się w nagonkę przeciwko Platformie"."

Na korzyść PiS działają Niesiołowski i Dzikowski.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~te podpisy 23:23:03 | 2013-05-26
@Antoni
Był sobą. Starał się zachować swoje poglądy i współtworzyć rząd. To, co mówi, to prawda.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Antoni 21:37:36 | 2013-05-26
Nagle przejrzał na oczy? A co robił wcześniej zanim został pozbawiony urzędu ministra?
Komu teraz chce się przypodobać? Może na te pytania znajdziemy odpowiedź.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rumcajs 21:21:18 | 2013-05-26
Panie Gowin, załóż Pan partię, a zaglosuję na nią. Może będziesz uczciwszy, niż dotychczasowi rządzący. Dotąd z Pańską uczciwością było zupełnie nieźle, więc dobrze Pan rokujesz.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?