Sikorski: Polska potrzebuje własnego stylu

(fot. EPA/NICOLAS BOUVY)

Potrzebujemy własnego stylu, m.in. w architekturze i wzornictwie, który odzwierciedli najlepsze tradycje, kojarzyć się będzie z odwagą i wolnością, jak i z otwarciem na nowoczesność - stylu, który będzie wizytówką Polski w świecie - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.

 

Minister otworzył w środę na Stadionie Narodowym dwudniową konferencję pt. "W poszukiwaniu nowego Ładu. Architektura, sztuka, wzornictwo, inżynieria i zarządzanie nieruchomościami w budowaniu wizerunku polskiej polityki zagranicznej".

 

Sikorski powiedział, że ukształtowanie otoczenia, wygląd budynków czy wzornictwo przedmiotów codziennego użytku mówi o tożsamości narodowej i kulturowej kraju, a architektura, jak każda sztuka, jest zwierciadłem, w którym odbija się epoka ją tworząca. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, architektura, urbanistyka, wzornictwo, a nawet organizacja pracy, wyrastają z dziejów kraju i jednocześnie rzutują na jego rozwój i pozycję międzynarodową.

 

"Linię włoskiego samochodu kreślił projektant wychowany wśród najdoskonalszych dzieł sztuki architektury, a skandynawską prostotę i funkcjonalność widać w szwedzkich meblach, które jak wiemy sprzedają się na całym świecie. A Polska? Nie jesteśmy pustynią. Polski design i architektura mają dobre tradycje i niezłych twórców, ale wszyscy wiemy, że w naszej przestrzeni publicznej dominuje dzisiaj chaos i kicz" - mówił Sikorski.

 

"Czy to ma być odzwierciedlenie naszej tożsamości? Czy to ma kształtować wizerunek Polski? To naprawdę ważne pytania dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - zaznaczył.

 

Według Sikorskiego "potrzebujemy ładu, harmonijnego połączenia architektury, wzornictwa przemysłowego a nawet organizacji pracy". "Potrzebujemy polskiego stylu, który odzwierciedliłby nasze najlepsze tradycje, jednocześnie promieniując w przyszłość" - przekonywał szef MSZ.

 

Stylu, który - mówił Sikorski - kojarzyć się będzie z polską odwagą, ale i z solidną pracą Polaków, z dążeniem do wolności i indywidualizmem, szacunkiem dla tradycji, ale i z otwarciem na nowoczesność. "Stylu, który będzie naszą wizytówką na świecie" - podkreślił Sikorski.

 

Poinformował, że MSZ utworzył specjalną nagrodę im. Jerzego Warchałowskiego dla młodych twórców zainteresowanych promowaniem polskiej sztuki i kształtowaniem wizerunku. Nagroda będzie przyznawana studentom za "wybitne osiągnięcia w zakresie promowania polskiej polityki zagranicznej poprzez wizerunek budynków.

 

Podczas pierwszej sesji, która poświęcona była problemom inżynieryjnym polskich ambasad, Zbigniew Boczek przedstawił zjawisko "budownictwa zrównoważonego", czyli ekologicznego, opartego na materiałach przyjaznych środowisku, oszczędnego energetycznie i jeżeli chodzi o zużycie wody. "Zrównoważone budownictwo, które koncentruje się na ochronie środowiska naturalnego, dba o zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków, zostało jednym z priorytetowych sektorów w UE i dobrze byłoby uwzględniać jego założenia przy budowie i modernizacji polskich ambasad" - mówił Boczek dodając, że choć koszty budowy ekologicznych budynków są wyższe od tradycyjnego sposobu budowania, to inwestycje te zwracają się w ciągu 5-15 lat.

 

Tematem drugiej sesji, która odbyła się pierwszego dnia konferencji, była rola sztuki i wzornictwa w budowaniu wizerunku polskich ambasad. Prof. Jerzy Porębski z Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP zauważył, że polskie wzornictwo, choć interesujące, nie jest zbyt rozpowszechnione w Polsce, niewiele projektów ma szansę doczekać się realizacji. "Promocja Polski poprzez design jest więc trochę na wyrost. Sytuacja się poprawia, ale tak naprawdę, poza pojedynczymi przykładami, nie jesteśmy jeszcze konkurencyjni na światowych rynkach. (...) Do aranżacji przestrzeni polskich przedstawicielstw dyplomatycznych nie wystarcza sam dobry design, aby dobrze promować kraj. Potrzebne są rozwiązania nietypowe" - mówił Porębski.

 

W czwartek, drugiego dnia konferencji, odbędzie się panel poświęcony architekturze podczas którego zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty polskich architektów dotyczące ambasad. W czwartek odbędzie się też panel poświęcony zarządzaniu nieruchomościami dyplomatycznymi.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~franek 14:49:42 | 2013-04-25
Jak coś można dobrego wprowadzić jeżeli u nas nie dyskutuje się o problemie na poważnie, tylko o tym kto co powiedział. Jak on nie z naszej grupy salonowej to oczywiście nie ma racji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~BiG 10:08:04 | 2013-04-25
Dobrze powiedział. Zaraz dostanie po uszach od Związku Socjalistycznych Republik Europejskich.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Rabi 22:44:57 | 2013-04-24
Polsko musisz się obudzić !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pa Pa 22:44:03 | 2013-04-24
Temu panu dziękujemy !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stylista 22:19:28 | 2013-04-24
to jest prawda, potrzeba "Polsce Polskiego stylu". Ale nie jest go w stanie zapewnić Pan małżonek Pani Anne Apellbaum. Jeżeli nazwisko przekręciłem z całego serca przepraszam.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?