Komorowski i Van Rompuy o strefie euro

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Stosunki UE-Ukraina oraz perspektywa wejścia Polski do strefy euro były głównymi tematami środowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

 

- Głównym tematem rozmowy były stosunki unijno-ukraińskie, w kontekście możliwego zawarcia umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie - powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

 

Dodał, że przewodniczący Rady Europejskiej "podzielił się z prezydentem swoją oceną szczytu Ukraina-Unia w Brukseli, zapewniając równocześnie o woli UE zawarcia umowy".

 

Prezydent - zaznaczył Sokołowski - "deklarując polskie poparcie dla ukraińskich aspiracji zawarcia umowy stowarzyszeniowej, zapewnił o nieustającym polskim zaangażowaniu na rzecz przybliżania tego kraju do UE".

 

Komorowski i Van Rompuy zwrócili też uwagę na konieczność spełnienia przez Ukrainę szeregu warunków, zdefiniowanych przez unijną Radę ds. Zagranicznych w grudniu.

 

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

 

UE potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia. Wspólnota ponownie zaapelowała do Ukrainy o "namacalne postępy", zaś Janukowycz zapewniał, że podejmie wszelkie wysiłki, aby umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE została podpisana najpóźniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

 

We wspólnym komunikacie opublikowanym po szczycie podkreślono, że aby podpisanie umowy w planowanym terminie było możliwe, Ukraina musi do maja tego roku poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

 

Tematem rozmowy prezydenta i szefa Rady Europejskiej była także perspektywa wejścia Polski do strefy euro. - Prezydent przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, zakładające odejście od wyznaczania dzisiaj daty wystąpienia o członkostwo w strefie euro na rzecz wypełnienia kryteriów z Maastricht - powiedział Sokołowski.

 

Decyzja ws wejścia naszego kraju do strefy euro powinna być podjęta - zdaniem prezydenta - po wyborach w 2015 roku, wcześniej zaś spełnione powinny zostać kryteria konwergencji.

 

Wcześniej w środę szef Rady Europejskiej rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Van Rompuy w tym tygodniu odwiedza kraje Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek był w Estonii i na Litwie, a w środę - oprócz Polski - odwiedzi Węgry.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook