"Niepodległość nie jest dana raz na zawsze"

Uczestnicy mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, przeszli 10 bm. w Lubelskim Marszu Niepodległości pod Tablicę Smoleńską przy Krakowskim Przedmieściu oraz pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim. (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Politycy PiS, przedstawiciele organizacji patriotycznych i związkowych wzięli udział w Marszu Niepodległości zorganizowanym w sobotę wieczorem w Lublinie.

 

Uczestnicy marszu przeszli przez centrum miasta, nieśli flagi, zapalone pochodnie, śpiewali pieśni.

 

Marsz zorganizowali radni PiS z sejmiku województwa lubelskiego oraz klub Gazety Polskiej w Lublinie. - Uznaliśmy, że w wigilię Święta Niepodległości warto się spotkać, aby dostroić się do tonu zbliżającego się święta - radosnego, ale też pełnego refleksji o przeszłości - powiedział szef klubu radnych PiS w sejmiku Andrzej Pruszkowski.

 

Podkreślił, że organizowany już po raz drugi Lubelski Marsz Niepodległości ma być przestrzenią, w której można wspólnie przeżywać to, co łączy. - Niepodległość jest pojęciem łączącym Polaków, zawsze była obiektem pożądania, zawsze jest wezwaniem i wyzwaniem, także dzisiaj. To także okazja, aby pomyśleć o tym, jak usprawniać nasze państwo, aby coraz większa liczba osób się z nim mocno utożsamiała - dodał Pruszkowski.

 

Marsz poprzedziła msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy marsz wyruszył sprzed kościoła powizytkowskiego i przeszedł przez centrum Lublina. Uczestnicy pochodu śpiewali pieśni patriotyczne, nieśli zapalone pochodnie i flagi narodowe.

 

Zatrzymali się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie udali się na Plac Litewski, gdzie przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego również złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Odśpiewali hymn narodowy oraz Pieśń Legionów.

 

W marszu wzięli udział m.in. prezes PiS w okręgu lubelskim poseł Krzysztof Michałkiewicz, działacze i sympatycy tej partii oraz członkowie NSZZ "Solidarność".

 

Michałkiewicz mówił, że w Święto Niepodległości wspominamy tych wszystkich, którzy mimo że "maszerowali z różnych stron", to łączyła ich miłość do Polski i troska o jej niepodległość.

 

- Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, Polacy dobrze wiedzą, że o niepodległość nie tylko trzeba walczyć, ale na co dzień troszczyć się i dbać o nią - powiedział Michałkiewicz. - Potrzebujmy ofiarnych obywateli, którzy na co dzień będą budować silną Rzeczpospolitą - podkreślił.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.69

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook