"Będziemy bronić propozycji KE ws. budżetu"

(fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w sobotę, że Polska będzie bronić propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej przyszłego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

 

Komisja Europejska zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy, z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

 

Sikorski powiedział na konferencji prasowej w Bydgoszczy, że propozycje budżetowe KE są dobre i ambitne i zakładają "kontynuację tego co przewiduje obecna perspektywa finansowa plus inflacja".

 

- To już jest budżet na czas kryzysu, budżet, który nie przewiduje realnego wzrostu. My, jako państwo jedno z wiodących w grupie przyjaciół spójności, a więc tego czego Polska jest w tej chwili największym beneficjentem, będziemy bronić propozycji Komisji - powiedział szef MSZ.

 

Minister zaznaczył, że "w Unii Europejskiej z oczywistych względów są nie tylko beneficjenci, ale też płatnicy netto".

 

- Ostateczny budżet będzie oczywiście wynikiem kompromisu, będzie to trudny kompromis, gdyż wiele krajów nawet zamożnych musi dokonywać bolesnych cięć u siebie. Ale tak jak obiecaliśmy w kampanii wyborczej, nadal energicznie zabiegamy, aby na koniec Polska uzyskała 300 mld zł - podkreślił Sikorski.

 

W negocjacjach w sprawie unijnego budżetu UE Polska konsekwentnie występuje przeciwko cięciom w polityce spójności, której jest największym beneficjentem w UE. Zabiega, by zachować jak najwięcej z propozycji KE z czerwca ub. roku, z której wynikało, że Polska mogłaby zyskać dostęp nawet do ok. 80 mld euro.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?