Wytyczne Seremeta ws. "mowy nienawiści"

Andrzej Seremet (fot. prezydent.pl)

Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiada wydanie prokuratorom wytycznych w sprawie ścigania "mowy nienawiści" w internecie. Podkreśla, że problem leży nie z złym prawie, ale "w skuteczności ścigania".

 

Tak Seremet odpowiada na niedawny apel "Tygodnika Powszechnego", adresowany m.in. do niego. Była w nim mowa o żądaniu "podjęcia działań, a także inicjatyw ustawowych, które definitywnie położą kres poczuciu całkowitej bezkarności czy wręcz faktycznego przyzwolenia ze strony instytucji państwa na to, by w polskim internecie posługiwano się językiem nienawiści rasowej i wyznaniowej, językiem oszczerstw i pomówień". W apelu pisano, że "sądy i prokuratura nie rozumieją istoty nowych mediów", a organy wymiaru sprawiedliwości lekceważą takie zachowania, traktując je jako znikomo społecznie szkodliwe, a umarzanie takich śledztw ma wynikać z oportunizmu prokuratorów, którym "nie chce się" nimi zajmować.

 

W odpowiedzi - zamieszczonej na stronie internetowej Prokuratury Generalnej - Seremet pisze, że autorzy apelu "mylą się sądząc, że internet to terra incognita i że nikt nie jest zainteresowany ściganiem popełnianych tam przestępstw motywowanych nienawiścią rasową, etniczną bądź wyznaniową". Dodał, że od 2004 r. objęte są one monitoringiem Prokuratury Generalnej.

 

Sprzeciwił się opinii, by prokuratorzy nie ścigali takich przestępstw, uznając je za znikomo społecznie szkodliwe. Przypomniał, że według danych za 2011 r., spośród 323 postępowań ws. tych przestępstw, jedynie w dwóch przypadkach umorzono postępowanie z powodu znikomości stopnia społecznej szkodliwości czynu. "Statystyka ta wskazuje zatem, że autorzy apelu niewłaściwie identyfikują problem skuteczności ścigania tego typu przestępstw" - podkreśla Seremet. Dodaje, że prokuratorzy nie mają ani prawnych, ani faktycznych możliwości kalkulowania, czy "opłaca się" im ścigać takie przestępstwa.

Szef PG nie zgadza się też z apelem, że w Polsce nie ma dobrego prawa pozwalającego ścigać przestępstwa popełnianie w sieci. Według niego w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa (w internecie, czy gdziekolwiek indziej, byle nastąpiło to publicznie), prokurator jest zobowiązany nie tylko ścigać sprawcę bezpośredniego, ale również jego wspólników, podżegaczy i pomocników. Seremet zwraca uwagę, że wystarcza to do ścigania i karania nie tylko autorów wpisów, ale też - pod pewnymi warunkami - administratorów stron internetowych, bądź właścicieli portali.

 

"Gdzie zatem jest istota problemu? W skuteczności ścigania" - pisze Seremet. Podkreśla, że to nie prokurator, lecz "organa wykrywacze, policja i inne służby", mają swoją rolę do spełnienia. "Zadaniem prokuratora nie jest permanentne monitorowanie sieci lub przeczesywanie publikatorów tradycyjnych po to, by odnaleźć tam treści uzasadniające ściganie ich autorów za przestępstwa" - uważa Seremet.

Przyznaje zarazem, że znane mu są przypadki błędnych decyzji prokuratur, nie dopatrujących się znamion przestępstwa w czynach nawołujących do nienawiści na tle rasowym, etnicznym bądź wyznaniowym. Przypomniał, że jego osobista determinacja doprowadziła do podjęcia śledztwa i oskarżenia w sprawie transparentu na stadionie Resovii o treści "Śmierć garbatym nosom".

 

Seremet poinformował, że "przykłady z praktyki utwierdzają go w przekonaniu o potrzebie wydania wytycznych Prokuratora Generalnego, w których te kwestie zostaną dogłębnie omówione i przedstawione prokuratorom do stosowania". "Wytyczne takie zostaną opracowane w najbliższym czasie" - zapowiedział.

 

Zgodził się z apelem, iż słowa nienawiści rasowej itp. "mogą inspirować czyny znacznie groźniejsze, może nawet takie, jakich doświadczyliśmy w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej". "Problem tkwi w edukacji prawnej, ale też historycznej i kulturowej społeczeństwa" - dodał Seremet. Według niego "pewne jest jedno - ludzie siejący nienawiść i ksenofobię, a raczej ich zachowania, są klęską zabiegów wychowawczych, jakie wobec nich zapewne usiłowano podejmować, albo też dowodem na brak takich działań".

 

Seremet przestrzega zarazem przed złudzeniem, że "takich nienawistnych opinii i wypowiedzi da się całkowicie uniknąć, szczególnie w internecie, dającym poczucie anonimowości". "Nie łudźmy się też, że uda się w zadowalający ogół społeczeństwa sposób rozstrzygnąć głęboką antynomię pomiędzy prawem do wolności publicznych wypowiedzi, choćby bulwersujących, obraźliwych, bądź zwyczajnie głupich i podłych a możliwą represją za ich wyrażanie" - dodał.

 

Na koniec szef PG wytknął dziennikarzom, że "nie posiadają się z oburzenia, gdy korzystając z art. 212 kk pokrzywdzony tekstem dziennikarskim szuka w sądzie ochrony prawnokarnej" i żądają uchylenia tego przepisu. "Ale nie słychać takich głosów, gdy pokrzywdzonym jest dziennikarz. Ważmy zatem racje ostrożnie, poszukując mądrych rozwiązań nie dla czyjejś wygody, ale dla dobra społeczeństwa, w którym wszyscy żyjemy, a które - chwalić Boga - nigdy nie będzie mówić jednym głosem" - dodał.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~PL 13:48:56 | 2012-08-09
TP jak zwykle wykazuje wzmożoną czujność ideologiczną w walce z wirtualnym wrogiem rasowym i wyznaniowym. Znamienne, że w redaktorskich makówkach nie zaświtał taki genialny pomysł kiedy język oszczerstw, pomówień i wylewania wszelakich fekaliów był bez żadnych ograniczeń publicznie i oficjalnie (sic) stosowany w stosunku do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego albo np. o. Rydzyka. Jak to czasy się zmieniają...

Wiedzą, że ludzie ich rozliczą za kłamstwa i grabieże ostatnich 20-tu lat. Więc szczury chcą się schować za szybko stanowionym prawem. Niedoczekanie 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Obcy,8 pasażer Nostromo 07:56:28 | 2012-08-09
Najpierw niech do pierdla wsadzą Stefana Niesiołowskiego za szerzenie nienawiści w Polsce w realu i w mediach,biskupów,księży,dziennikarzy,przywódców Solidarności,poskomunistów.Więzień by zabrakło ale można ich ostatecznie spalić żywcem a prochy nie jeden ogródek by użyźniły.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~no proszę 02:54:00 | 2012-08-09
TP jak zwykle wykazuje wzmożoną czujność ideologiczną w walce z wirtualnym wrogiem rasowym i wyznaniowym. Znamienne, że w redaktorskich makówkach nie zaświtał taki genialny pomysł kiedy język oszczerstw, pomówień i wylewania wszelakich fekaliów był bez żadnych ograniczeń publicznie i oficjalnie (sic) stosowany w stosunku do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego albo np. o. Rydzyka. Jak to czasy się zmieniają...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KD 00:04:42 | 2012-08-09
Jazmig - MASZ RACJĘ!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:38:21 | 2012-08-08
 Niech policja ściga przestępców, a nie mowę nienawiści. Jeżeli ktoś czuje się obrażony, to niech ściga obrażającego z powództwa prywatnego, a nie za pieniądze podatnika.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?