Komorowski: My nie jesteśmy potęgą niemiecką

(fot. PAP/Piotr Wittman)

Sąsiedztwo odważnego kraju z dobrze określonymi własnymi interesami, jest bezcenne dla krajów chcących poszerzania sfery demokracji, wolnego rynku czy bezpieczeństwa - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej debaty w Pałacu Prezydenckim.

 

Komorowski ocenił podczas debaty zatytułowanej "UE wobec swego otoczenia. Czy zmierzch unijnego prometeizmu", że "sąsiedztwo odważnego kraju z dobrze określonymi własnymi interesami i celami jest zawsze bezcenne" w procesie realizacji misji poszerzania demokracji, wolnego rynku czy bezpieczeństwa.

 

Prezydent podkreślił, że Polska dwadzieścia lat temu miała to szczęście, że sąsiadowała z krajem potężnym i demokratycznym, czyli - Niemcami. Podkreślił rolę Niemiec w procesie wchodzenia Polski do NATO i UE.

 

Zaznaczył, że Polska chce odgrywać "taką pozytywną rolę" wobec Ukrainy i Białorusi, ale - dodał prezydent - "problem nasz polega na tym, że my nie jesteśmy Niemcami, jeśli chodzi o ich potęgę ekonomiczną, rolę polityczną".

 

- My nie jesteśmy potęgą niemiecką, a Ukraina jest potężnym krajem europejskim. To jest kłopot braku proporcji między zadaniami, jakie sobie stawiamy, a realnymi możliwościami - mówił Komorowski. Podkreślił jednak, że nie powinien to być powód do rezygnowania z naszych celów.

 

- Jeżeli chcemy być skuteczni w otwieraniu perspektywy dla krajów sąsiadujących z Polską na wschodzie w perspektywie europejskiej, potrzebujemy potężnego sojusznika, z którym razem potrafimy przekonać resztę Europy - powiedział.

 

Prezydent ocenił też, że niesłuszne jest przekonanie, iż wspieranie europejskich dążeń naszych wschodnich sąsiadów musi się nieuchronnie łączyć z poświęceniem naszych dobrych relacji z Rosją. Jak podkreślił, Rosja jest zdolna do prowadzenia pragmatycznej polityki.

 

- Nie powinniśmy sobie w głowach budować żadnej czerwonej kreski - tzn. jak my gdzieś się upomnimy o jakiś obszar wolności - o demokrację, o wolny rynek, nie powinniśmy mieć w głowie wpisanego, że za to mamy zapłacić w relacjach z Rosją. Konkurencja jest rzeczą normalną, Rosja też się do konkurencji przyzwyczaja - powiedział Komorowski. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

anonim 17:19:19 | 2012-06-26
Wodzu, prowadź!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook