"Zmiany w miejscu katastrofy - niewskazane"

(fot. Serge Serebro / Vitebsk Popular News / CC BY-SA 3.0)

Zmiany w miejscu katastrofy smoleńskiej przed zakończeniem śledztwa są niewskazane - takie stanowisko prokuratura wojskowa przekazała resortowi kultury. Bogdan Zdrojewski ma rozmawiać niebawem w Moskwie o lokalizacji pomnika w hołdzie ofiarom katastrofy.

 

Jak poinformował rzecznik ministra Maciej Babczyński, wizyta Zdrojewskiego w Moskwie - planowana wcześniej na niedzielę - "ze względów organizacyjnych przeniesiona została na inny bliski termin".

 

Podczas wizyty w Moskwie minister kultury Bogdan Zdrojewski będzie rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Medinskim. - Chcę porozmawiać o problemach, które są do pokonania, jeżeli chodzi o usytuowanie pomnika w Smoleńsku - zapowiadał Zdrojewski, informując w poniedziałek o celach swojej wizyty.

 

- W ocenie prowadzącej śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie jakakolwiek zmiana stanu faktycznego miejsca zdarzenia, spowodowana czymkolwiek, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego w tej sprawie, jest niewskazana z punktu widzenia procesowego - powiedział we wtorek kpt. Marcin Maksjan z NPW.

 

Dodał, że powyższe stanowisko wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie przekazał przedstawicielowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zostało ono przekazane pod koniec maja.

 

- Nie ma zagrożenia dla lokalizacji pomnika. Pomnik będzie przygotowany i realizowany w Polsce, po stronie rosyjskiej pozostaje przygotowanie terenu pod budowę. Minister kultury Bogdan Zdrojewski obawia się, że zbyt późne przekazanie terenu może oznaczać, przy kłopotach z wyłonieniem wykonawców na miejscu, znaczne opóźnienia. Bardzo ważne jest, aby teren został udostępniony jak najszybciej, bo trzeba przygotować usytuowanie pomnika przed zimą, żeby w przyszłym roku rozpocząć montaż płyt - poinformował we wtorek Babczyński.

 

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w dniu tragedii - 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 października.

 

Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek. Zgodnie ze zwycięskim projektem pomnik ma mieć formę czarnego muru o żałobnym, cmentarnym charakterze, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy.

 

Symbolicznie wskazanie lokalizacji pomnika przez reprezentantów rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się 10 kwietnia tego roku w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy. Wówczas też ustalono, że pomnik miałby zostać odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej - 10 kwietnia 2013 r.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?