Dlaczego zabierają narządy do nieba

W tym roku w Krakowie wykonane zostały tylko trzy przeszczepy serca. W latach 1997-1998 ta liczba dochodziła do 70 rocznie. Teraz kardiochirurdzy cieszą się, jeśli uda im się dokonać 10 transplantacji, informuje “Dziennik Polski".

 

Pod Wawelem na przeszczep serca czeka teraz 45 pacjentów; zwykle ta lista liczy od 50 do 100 osób. - Większość z nich umiera, ponieważ nie może doczekać się dawcy, mówi prof. Jerzy Sadowski z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń, Transplantologii CM UJ.

 

Lekarze podejrzewają, że niska liczba dawców może wynikać z tego, że Polacy mają religijne opory przed przeszczepianiem narządów. W niektórych przypadkach nie zgadzają się rodziny zmarłych. Sytuacji nie zmieniły szkolenia dla personelu szpitali, a także akcje społeczne, jak "Nie zabieraj narządów do nieba".

 

Kraków zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Polsce pod względem liczby pobrań narządów. W 2010 r. w Małopolsce zostało zgłoszonych 13 dawców, podczas gdy w woj. wielkopolskim 89, a w śląskim 58. Gorzej niż w Małopolsce było w woj. podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim.

 

Rocznie wszczepia się w Polsce ok. 100 serc.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BazyIi 11:21:25 | 2015-11-22
:((

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?