SP poprze wniosek o wotum nieufności

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział w środę, że jego formacja poprze wniosek PiS o wotum nieufności dla szefa MSZ Radosława Sikorskiego w związku z jego wystąpieniem w Berlinie. Wyraził zadowolenie, że PiS podjęło inicjatywę SP w tej sprawie.

 

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w środę, że PiS złoży własny wniosek o wotum nieufności dla Sikorskiego. Jeszcze we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego formacja poprze wniosek Solidarnej Polski.

 

Jednak - jak zaznaczył Hofman - PiS zależało na tym, by wnioskodawcą był członek klubu PiS, "osoba dobrze przygotowana w dziedzinie stosunków międzynarodowych". Według niego, wnioskodawcą będzie b. wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 

Ziobro na konferencji prasowej podkreślił, że wypowiedzi Sikorskiego dalece wykroczyły poza dopuszczalną i akceptowaną linię polskiej polityki zagranicznej. - Zwłaszcza w aspekcie sygnalizowania przez niego gotowości budowania państwa federacyjnego - powiedział. - Koncepcje ministra Sikorskiego o tyle są nie do przyjęcia, że zostały zaprezentowane w ramach oficjalnego wystąpienia ministra spraw zagranicznych, w sposób nieuzgodniony, jak wszystko na to wskazuje, w sposób sprzeczny z kierunkiem polityki rządu Donalda Tuska - zaznaczył.

 

Dlatego - jak powiedział Ziobro - Solidarna Polska zdecydowała się wystąpić z inicjatywą przygotowania wniosku o wotum nieufności dla Sikorskiego. W związku ze zmianą stanowiska PiS, które - jak mówił Ziobro - "jednak nie jest gotowe" popierać wniosku jego formacji, Solidarna Polska poprze wniosek Prawa i Sprawiedliwości.

 

- My jesteśmy gotowi popierać wniosek PiS, który w tej sprawie będzie zgłaszany, właśnie o wotum nieufności wobec ministra Sikorskiego - zapowiedział Ziobro. Jak dodał, posłowie PiS podjęli inicjatywę, z którą wystąpiła Solidarna Polska uznając ją za "celową i słuszną".

 

W konferencji uczestniczył też poseł Ludwik Dorn. Ziobro powiedział, że Dorn zdecydował się na "strategiczną współpracę" z Solidarną Polską w ważnych dla kraju sprawach. Dorn zaznaczył, że Solidarna Polska przekaże klubowi PiS projekt uzasadnienia do wniosku, który planowała złożyć. Poseł przekonywał, że Sikorski, wygłaszając takie przemówienie jak w Berlinie, powinien mieć "wyraźny, większościowy mandat polityczny". 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?