Są zastrzeżenia do działań policji 11 listopada

Działania policji interweniującej w Święto Niepodległości na Placu Konstytucji były odpowiednie, proporcjonalne i skuteczne; na dalszej trasie "Marszu Niepodległości" i przed pomnikiem Romana Dmowskiego budziły już zastrzeżenia - oceniła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

 

W poniedziałek Fundacja podsumowała prace 24 obserwatorów, których na prośbę Komendanta Stołecznego Policji wydelegowała do towarzyszenia i oceny demonstracji z okazji 11 listopada: "Marszu Niepodległości", wiecu "Kolorowej Niepodległej" i innych zdarzeń zabezpieczanych tego dnia przez policję w stolicy.

 

Eksperci Fundacji obserwowali zgromadzenia, które odbyły się m.in. na Placu na Rozdrożu, Placu Konstytucji oraz ul. Marszałkowskiej w Warszawie. W trakcie tych wydarzeń doszło do licznych zamieszek oraz starć demonstrujących z policją. Obserwatorzy mieli zwracać szczególną uwagę na to, jakich środków używała policja w trakcie zabezpieczenia wszystkich demonstracji oraz podejmowanych interwencji.

 

- Ze wstępnych obserwacji wynika, że zastosowane przez policję środki w trakcie zamieszek na Placu Konstytucji były odpowiednie i proporcjonalne. Policja również skutecznie rozdzielała zebranych na Placu Konstytucji uczestników "Marszu Niepodległości" od demonstracji "Kolorowa Niepodległa" - oceniła HFPC.

 

Jej zastrzeżenia wzbudziła praca policji w trakcie zabezpieczenia "Marszu Niepodległości" już po tym, gdy skierował się on nie w stronę centrum miasta (co uniemożliwił wiec "Kolorowej Niepodległej"), ale okrężną drogą: przez Plac Unii Lubelskiej, Aleje Ujazdowskie, na Plac Na Rozdrożu pod pomnik Dmowskiego.

 

Jak ocenił wiceprezes Fundacji dr Adam Bodnar, który był na Placu na Rozdrożu, tam naprawdę nie było bezpiecznie. - Policja stała, ale bardziej w okolicach ulicy Koszykowej i Ministerstwa Sprawiedliwości, tj. zabezpieczała bardziej wejście na sam plac. Tego, co się już na nim bezpośrednio działo, to wydaje się, że już nie kontrolowała - powiedział.

 

Szczegółowy raport sporządzony na podstawie zebranych obserwacji Fundacja chce opublikować jeszcze w tym tygodniu.


176 zarzutów po piątkowych zamieszkach

 

Łącznie 176 zarzutów usłyszały osoby zatrzymane po piątkowych zamieszkach podczas Święta Niepodległości w Warszawie - poinformowała w poniedziałek stołeczna policja. Wyjaśniana jest też sprawa funkcjonariusza, który miał kopnąć w głowę demonstranta.

 

Jak poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, z 210 osób zatrzymanych w piątek przez policję zarzuty czynów o charakterze chuligańskim usłyszało 176. 111 osób ma zarzuty dotyczące wykroczenia polegającego na naruszeniu porządku publicznego. Natomiast 65 usłyszało zarzuty popełnienia przestępstwa: 36 - czynnej napaści na funkcjonariusza, 16 - udziału w zbiegowisku, siedem - naruszenia nietykalności cielesnej, trzy - niszczenia mienia, dwie - udziału w bójce, a jedna - znieważenia funkcjonariusza.

 

Pozostałe osoby zatrzymane w piątek, po przesłuchaniu, zostały zwolnione.

 

Dozór policyjny zastosowano wobec ponad 30 osób. Pięć dobrowolnie poddało się karze. Z danych policji wynika, że ok. 100 postępowań toczyć się będzie w trybie zwyczajnym, a nie przyspieszonym.

 

Rzecznik prasowy KSP Maciej Karczyński poinformował PAP, że toczy się postępowanie sprawdzające ws. funkcjonariusza, który miał kopnąć w głowę demonstranta. "Każdy policjant powinien zdawać sobie sprawę, że musi postępować zgodnie z prawem. Ale nie chciałbym oceniać całości działań policji przez pryzmat tego incydentu" - podkreślił Karczyński. Dodał, że demonstracje w Warszawie ochraniało trzy tys. funkcjonariuszy. Policjant, którego dotyczy postępowanie, jest na zwolnieniu lekarskim.

 

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście prowadzi łącznie 11 śledztw dotyczących zajść w piątek. Jedno z nich obejmuje wydarzenia na pl. Konstytucji na początku Marszu Niepodległości i postawiono w nim 36 zarzutów dotyczących głównie czynnej napaści na funkcjonariuszy i naruszenia ich nietykalności cielesnej. Pozostałe 10 prokuratorskich postępowań dotyczy pojedynczych wydarzeń w trakcie marszu.

 

W niedzielę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał pierwsze dwa wyroki dotyczące trzech osób zatrzymanych w piątek. Jak informował w niedzielę rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek, osoby te skazano na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia oraz 300 zł nawiązki za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów.

 

Na grudzień sąd wyznaczył terminy rozpraw dotyczących 92 osób oskarżonych o czyny o charakterze chuligańskim. Jak powiedział w poniedziałek Małek, praktycznie wszyscy z nich to cudzoziemcy. 82 osoby są oskarżone o wykroczenie polegające na naruszeniu porządku publicznego, natomiast 10 osób ma zarzut przestępstwa udziału w nielegalnym zgromadzeniu, jedna z nich jest oskarżona o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Jak dodał Małek, sąd wyznaczając terminy rozpraw na grudzień, kierował się koniecznością uzupełnienia materiału dowodowego. Oskarżeni zostali poinformowani, że rozprawy odbędą się, nawet jeśli nie stawią się w sądzie.

 

W poniedziałek Helsińska Fundacja Praw Człowieka oceniła, że działania policji interweniującej w piątek na pl. Konstytucji były odpowiednie, proporcjonalne i skuteczne; natomiast na dalszej trasie Marszu Niepodległości i przed pomnikiem Romana Dmowskiego budziły już zastrzeżenia. Szczegółowy raport sporządzony na podstawie zebranych obserwacji Fundacja chce opublikować jeszcze w tym tygodniu.

 

W piątek z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbył się m.in. wiec Kolorowa Niepodległa zorganizowany przez Koalicję Porozumienie 11 listopada, a także Marsz Niepodległości zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć demonstrantów z policją zatrzymano 210 osób. 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 30 osób, które odniosły obrażenia. Miasto oszacowało wstępnie straty na 72 tys. zł.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tak 15:52:19 | 2011-11-18
Biedny Beniaminie dałeś sobie wmówić, że atakowali tylko kibole i nic nie jest w stanie Cię przekonać, że się mylisz.
Toteż nie do Ciebie teraz piszę, bo to nie ma sensu, ale teraz zwracam się do dyskutantów. Nie każdy człowiek z zamaskowaną twarzą jest kibolem. W Niemczech najbrutalniejsze zadymy robią lewacy, też zamaskowani. Zresztą i lewacy w latach 70. zorganizowali RAF ( Rote Armee Aktion) , która mordowała ludzi. Skoro policja znalazła gaz musztardowy, kije bejsbolowe, maczety w siedzibie lewackiej Krytyki Politycznej w Warszawie , zmagazynowane przez zaproszonych do rozróby niemieckich lewaków, to najlepiej zadaje kłam co o Marszu Niepodległości, piszą Beniamin, adamajkis i im podobni. Nie dziwę się, że są dumni z siebie, że tak piszą. Od dawna widać, że zapomnieli co to jest wstyd.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:53:00 | 2011-11-18
Jeszcze słowo do aaaa , co do wymieniania mnie jednym ciągiem z adamajkisem nie poczytuję sobie tego za afront ,podobnie jak z Kingą czy XLeszkiem wręcz przeciwnie.Także nie obrażało by mnie porównywanie do moich oponentów typu Groszek,the ona czy 17HRR z którymi często (być może nieraz zbyt ostro)się spieram ale uważam że wszystkim nam chodzi o to samo .Powiem więcej nie dotknęło by mnie także porównanie do brata_robota który uważam wnosi dużo dobrego na to forum poprzez swój krytyczny ale często inny punkt widzenia. Pozdrawiam.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:30:59 | 2011-11-18
Uważam że wspieranie policji leży w naszym wspólnym interesie bez względu na sympatie polityczne , bo dzisiaj rządzi PO jutro PiS a potem jeszcze ktoś inny a podważanego zaufania do policji nie da się z dnia na dzień naprawić.To o policję powinniśmy dbać i ją wspierać a nie o kiboli bo gdy będzie rządził PiS to też będą kibole i co PO w ramach rewanżu ma się stać ich obrońcą 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stan 14:28:35 | 2011-11-18
Najlepiej zlikwidować policję a utrzymanie porządku powierzyć wszechpolakom i kibolom
Beniaminowi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aaaa 14:16:59 | 2011-11-18
Najlepiej zlikwidować policję a utrzymanie porządku powierzyć wszechpolakom i kibolom

I dziwsz się, Beniaminie, że wymieniają cię jednym ciągiem z adamajkisem?
Chyba znowu nerwy Ci puściły.
Czekamy jeszcze na deklarację, że za mało prawaków zostało skopanych po twarzy przez policję...

To policja odpowiada za zapewnienie porządku a grupy chuliganów mogły spokojnie dochodzić do marszu w strojach bojowych...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:00:34 | 2011-11-18
Najlepiej zlikwidować policję a utrzymanie porządku powierzyć wszechpolakom i kibolom 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ZOBACZ KŁAMSTWO 13:57:04 | 2011-11-18
Ten film ujawnia całe zakłamanie postkomunistycznych mediów, które swoje wozy transmisyjne ustawiły w miejscu zaplanowanej wcześniej prowokacji. Ten film ujawnia obłudę władz państwowych i samorządowych, które ubolewając nad przebiegiem Święta 11 Listopada w Warszawie – w całości pominęły pokojowy Marsz Niepodległości, skupiając się na walkach ulicznych, na które zaproszeni zostali przez sponsorowane przez Państwo anty-polskie lewactwo niemieccy bandyci. Ten film ujawnia siłę i moc środowisk patriotycznych Polski, których ten system nie zdołał pokonać i już nie pokona. Dlatego ten film nie zostanie nigdy pokazany w telewizji, gdyż jest oskarżeniem reżimu i jego propagandy, według wzorów sowieckich.
Tłum na Marszu Niepodległości 11.11.11:
http://www.youtube.com/watch?feature=pla<x>yer_em<x>bedded&v=8zDBR-ikjIA

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~INTERWENCJA 13:30:11 | 2011-11-18
SKOPANEGO JUZ SAD SKAZAŁ.  3 M-CE ARESZTU. hMM, CHYBA ZA ZAATAKOWANIE TWARZOCZASZKA NOGI I RĘKI POLICJANTA PSYCHOPATY !!!

TRZEBA PISAĆ DO KOMOROWSKIEGO O INTERWENCJĘ,BO TUSK ZWARIOWAŁ I ZROBIŁ Z POLICJI I WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI APARAT  PAŃSTWA OKUPACYJNEGO !!!

CZAS,BY ODEZWALI SIĘ BISKUPI,BO MORALNIE  W POLSCE SZAJBA  DIABELSKA ZACZYNA  RZĄDZIĆ ZAKŁAMUJĄC I ODWARACAJĄC PRAWDĘ I SPRAWIEDLWOŚCI NIE MA !!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bądź czujny ! 11:41:35 | 2011-11-18
Policjancie! Partia Cię wzywa!
demokratyczna, Polska.
Nadeszła dziejowa chwila
Wypełnić rozkaz.
Za długo stałeś na spocznij,
Czas puścić maszynę w ruch.
patriotom polskim- pięścią w brzuch!
Tylko słaby się załamuje,
Ty twardy bądź jak stal.
Niech wiedzą na całym świecie,
pomoc niemiecka przypędzi na cwał
Skręcają się wokół z wściekłości
Roje fałszywych niepodległych żmij 
żądnym suwerenności
daj w ryj
Przeciw Tobie dzisiaj cały świat,
Więc wysiłek zrób podwójny.
Może ojciec twój w spisku, może brat
- Bądź czujny!
Musisz zwracać uwagę baczną,
Depcząc ziemię, która Cię karmi.
Wszędzie wróg! Podpisano:
Baczność!
z  Polską POlacy   n i e s o l i d a r n i  !!! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Miś Yogi 14:09:40 | 2011-11-15
Bardzo ciekawa rozmowa, warto posłuchać zamiast zatruwać umysł TVN-em czy SLD-owskim TVP Info.
www.tv-trwam.pl/index.php

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?