"Rzeczpospolita": Przypiszą nas do przychodni

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej. Chory będzie przypisany do przychodni, a nie lekarza, informuje "Rzeczpospolita".

 

Każdy pacjent wybierze sobie konkretną przychodnię, w której chce korzystać z podstawowej pomocy medycznej. Wskaże jednocześnie lekarza rodzinnego, pielęgniarkę lub położną pracującą w tej placówce. Teraz wybiera tylko, kto ma się zajmować jego leczeniem.

 

To ważna zmiana dla chorych i przychodni. Deklaracja pacjenta będzie wyborem konkretnej lecznicy, a nie lekarza czy pielęgniarki. Bo jeśli odejdą oni z przychodni chory będzie mógł się tam dalej leczyć, a NFZ płacić za to, wyjaśnia minister zdrowia Ewa Kopacz.

 

Resort rozważa też zmniejszenie liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza rodzinnego. Teraz jest to 2750 osób. Dla porównania w Anglii, Irlandii czy Danii na jednego lekarza przypada nie więcej niż 1400-1800 osób.

 

To wymagałoby jednak zmiany systemu finansowania medycyny rodzinnej. Niestety wydatki NFZ na podstawową opiekę zdrowotną od 2009 r. nie rosną.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook