Deon - cóż to za dziwne słowo?

Deon - cóż to za dziwne słowo? Przeciętnemu Polakowi z niczym się nie kojarzy, a jeśli już z czymś, to co raczej z demonem, co dla portalu chrześcijańskiego nie byłoby najszczęśliwsze.

 

Tymczasem jest to słowo bardzo stare, znacznie starsze niż polska kultura i język polski. Używają go już w VIII przed narodzeniem Chrystusa wielcy poeci starożytnej Grecji Homer i Hezjod. W ogóle w znanej nam literaturze starogreckiej występuje ono ponad 4000 razy. Platon posługuje się nim 43, a Arystoteles 47 razy. Jednakże niekwestionowaną palmę pierwszeństwa w jego użyciu dzierży największy kaznodzieja starożytności chrześcijańskiej św. Jan Chryzostom (ok. 350 - 407). Występuje ono w jego dziełach aż 554 razy.


Cóż ono oznacza? Δέον - bo tak wygląda jego pisownia w alfabecie greckim - oznacza: potrzebę, powinność, słuszność. Spłycilibyśmy jednak bardzo jego wartość semantyczną, gdybyśmy ograniczyli się tylko do znaczeń podawanych w słownikach. Niezwykle ważne są konteksty, w których to słowo występuje, a dla nas zwłaszcza konteksty chrześcijańskie. Sięgnijmy więc przede wszystkim do tego podstawowego dla chrześcijan kontekstu, którym jest Pismo święte. Słowo δέον występuje w Biblii tylko 6 razy (4 razy w Septuagincie - czyli w greckim tłumaczeniu Starego Testamentu, dokonanym w III wieku przed narodzeniem Chrystusa i 2 razy w greckim tekście oryginalnym Nowego Testamentu). Wydawać by się mogło, że to bardzo mało. Ale to błędne wrażenie! Słowo δέον jest terminem abstrakcyjnym jak zresztą i nasze powinność, słuszność, a Biblia stroni od abstrakcji i posługuje się językiem konkretu. Dlatego używa czasownika δει (dei) oznaczającego trzeba, należy, jest słuszne, od którego rzeczownik δέον pochodzi. Słowo δει zaś występuje w Biblii ponad 100, z czego w Nowym Testamencie aż 77 razy.


Co chce nam Pismo św., a poprzez nie Bóg przez to słowo powiedzieć? Ograniczmy się tylko do paru cytatów i to takich, w których sam Jezus bierze je w swoje usta. Najczęściej dzieje się to w Ewangelii św. Jana. Oto one: Trzeba wam się powtórnie narodzić. (J 3,8); Potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne (J 3,14-15); Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który Mnie posłał (J 9,4). Od razu wprost rzuca się oczy, że słowo to wprowadza w sprawy w chrześcijaństwie najważniejsze: w powtórne narodziny czyli Chrzest, w zbawcze misterium Jezusa Chrystusa, którego owocem jest życie wieczne i w to, co jest drogą chrześcijanina czyli pełnienie woli Ojca.


Starożytny, filozoficzny δέον to powinność wynikająca z praw państwowych i z imperatywu racjonalnej etyki. Δέον chrześcijański zaś to wola Ojca, którą jest zbawienie wszystkich i każdego, wola, której szukanie, odkrywanie i realizacja z jednej strony jest zmaganiem się z podstępami i przeszkodami demona, a z drugiej postępującym zjednoczeniem i przebóstwieniem.
 

Płatności na DEON.pl realizowane są poprzez bezpieczny system Platnosci.pl.
Po wypełnieniu formularza zostaniesz tam automatycznie przeniesiony.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.98

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

decyzja 10:20:55 | 2018-05-10
Wręcz wszystkich znajomych przestrzegałabym przed niektórymi artukułami na tej stronie, bo mam wrażenie, że nie jest do końca katolicka, mimo, że się za taką podaje. Wiele artykułów jest bardzo kontrowersyjnych. Czy byłby tu jakiś haczyk........? Hm......... I właśnie zamyka bardzo na samodzielne myślenie. A nazwa rzeczywiście sprytna, oj bardzo sprytna.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nowy czytelnik 10:46:23 | 2013-10-08
A to ciekawe. Mnie się kojarzyło zarówno w demonem jak i z Bogiem (Deus, Theos). Więc nazwa dobrana niezwykle sprytnie.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aoda 18:46:27 | 2012-09-16
To Deon jest taki młody?Tak się do was przyzwyczaiłam że mam wrażenie że znam was dłużej.Z okazji rocznicy działalności serdeczne podziękowania dla wszystkich pracujących i związanych z Deonem

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 09:46:56 | 2012-09-16
W ramach prezentu prosimy powiedzcie o DEON.pl swoim 2-3 znajomym
... mam taki zwyczaj powtarzania tego apelu co rok :-)

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 09:38:04 | 2011-09-17
W ramach prezentu prosimy powiedzcie o DEON.pl swoim 2-3 znajomym

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 20:09:17 | 2010-09-16
"każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza"
Aniu, czy utożsamiasz wiadomości podawanych na deonie z opiniami redakcji?


Tego bym się nie odważyła powiedzieć, zwłaszcza, że wiele artykułów nie prezentuje "jednolitego" poglądu. Redakcja też składa się z ludzi, którzy pewnie mają różne poglądy. To, co przede wszystkim chciałam napisać to to, że żadna redakcja nie ma obowiązku prezentować wszystkich możliwych poglądów na dany temat, wybiera się jakiś jeden - szerszy bądź węższy - "nurt", pewne "ramy" i do nich się dopasowuje wybrane informacje. I takie ramy (pośród polskich, katolickich portali - może najszersze) ja w DEONie widzę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aura 11:11:29 | 2010-09-16
"każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza"
Aniu, czy utożsamiasz wiadomości podawanych na deonie z opiniami redakcji?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 11:06:04 | 2010-09-16
...jeśli podajecie, co o danej sprawie sądzi Gazeta Wyborcza albo Tygodnik Powszechny, to w tym samym artykule podajcie też opinie ich adwersarzy na przykład z Naszego Dziennika czy mediów polonijnych.
Nierzetelne jest podawanie stanowiska tylko jednej strony w kwestiach pozareligijnych (bo nikt nie wymaga od deonu prezentowania poglądów innych religii). (...)Jak się o czymś pisze, to dziennikarska etyka nakazuje sprawdzać za i przeciw, a nie tylko za albo tylko przeciw. Być może Szanowni Redaktorzy DEONu nie jesteście zawodowymi dziennikarzami i nie znacie etyki dziennikarskiej, ale jesteście duchownymi i powinniście potrafić wyprowadzić z ogólnej zasady dążenia do prawdy większą dociekliwość, a nie wrzucać tu wszystko, co zapodadzą inne media...

Bardzo jestem ciekawa, czy (i GDZIE?) jest jakis zapis etyki dziennikarskiej, który mówi, że portal jest zobowiązany podawać wszystkie możliwe opinie o jakiejkolwiek sprawie! To może redakcja powinna także NIE cytować? Albo FAKT? Pomijam, że czasowo niemożliwe jest poznanie i podawanie wszystkich możliwych opinii - każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza, a jeśli ktoś nie zgadza się z opinią danej redakcji, to może po prostu przestać zaglądać na daną stronę. Zresztą pod każdym artykułem jest miejsce na zaprezentowanie innych opinii. Jak Pan Aragon bardzo chce, by opinie ND ukazywały się na DEONie, to może przecież sam je cytować, a nie zwalać całą robotę na Bogu ducha winną redakcję...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 16:53:10 | 2010-09-02
W ramach chwalenia tych, którzy polubili modul parafialny, chciałbym wyróżnić Parafie św. Stanisława Kostki. Czekamy na zdjęcia i tematyczne fora, oraz opiennie co udoskonalic w tym prostym module. Juz niedlugo wejda osobne adresy przykłodowo: StanislawKostka-Dorochow.deon.pl poz. [email protected]

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wicio 09:59:33 | 2010-08-30
@Aragornie - napisałeś bardzo dobry komentarz. Podpisuję się pod nim wszystkim, czym mam. :)

...Podpisem elektronicznym też ;)

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook