Empatia za 50 milionów

Marcin Makowski

Co można kupić za 49 mln zł? Dwie szkoły albo domy dziecka, nowe F-16, zamek albo bezludną wyspę na Pacyfiku. Można też zaprojektować portal internetowy przeznaczony głównie dla bezdomnych, z którego od połowy grudnia skorzystało... kilkadziesiąt osób.

 

Polacy to naród wyjątkowo odporny na absurd. Kolejne dekady komunizmu przyzwyczaiły nas, że coś co wygląda jak czekolada, może być tylko czekoladopodobne, a projekty finansowane przez państwo wyłączone są spod logiki opłacalności. Niestety, lata minęły, system upadł ale niektóre absurdy okazały się nieśmiertelne.

 

Jaskrawym przykładem na jeden z nich jest portal i system informatyczny [email protected], który został uruchomiony w grudniu 2013 roku za kwotę - bagatela - 49 mln zł, a jego obsługa będzie kosztować kolejne dwa miliony rocznie. Jak czytamy na stronie empatia.mpips.gov.pl: "Portal adresowany jest w szczególności do osób i rodzin poszukujących pomocy państwa oraz pracowników instytucji tę pomoc świadczących. Tworząc portal [email protected] chcieliśmy, żeby w jednym miejscu mogli Państwo znaleźć kompletne i aktualne informacje potrzebne przy ubieganiu się o pomoc i od razu o tę pomoc zawnioskować".

 

Jak to wygląda w praktyce? Korzystając ze środków unijnych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło stworzyć platformę, głównie dla osób bezdomnych albo z niemal zerowym dochodem, które bez wizyty w urzędzie będą mogły starać się o wsparcie. Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, biuro prasowe ministerstwa chwali się, że wejść na stronę było już ponad 40 tys., ale na pytanie o ilość złożonych wniosków, odpowiedziało: "W formie elektronicznej złożyło je kilkadziesiąt osób".

 

"Prawda jest taka, że każdy z tych wniosków automatycznie staje się podejrzanym o wyłudzenie świadczenia. Bo kto zna bezdomnego z tabletem z modułem 3G lub smartfonem z dostępem do internetu?" - komentuje dla Dziennika pracownik pomocy społecznej, który pragnie zachować anonimowość.

 

Co ciekawe, nie wystarczy po prostu zalogować się na portalu. Aby złożyć wniosek potrzeba jeszcze... podpisu elektronicznego, albo bezpiecznego profilu w rządowym serwisie e-PUAP. Wyobrażacie to sobie? Bezdomny, który wypełnia wniosek w sieci i korzysta z cyfrowego uwierzytelnienia?

 

Trudno nie odnieść wrażenia, że gdzieś w tym wszystkim zabrakło nie tylko rozsądku, ale po prostu zwykłej empatii. W ramach projektu zakupiono również ponad 3,5 tys. laptopów, które będą służyć pracownikom opieki społecznej do przeprowadzania wywiadów środowiskowych. "Długopisu i kartki nikt mi nie ukradnie. Za nowego laptopa jeszcze dostanę w twarz. U nas trafił do szafy pancernej" - napisał na specjalistycznym forum internetowym jeden z pracowników opieki podaje Dziennik Gazeta Prawna.

 

 

Tak wygląda portal za prawie 50 milionów złotych.

 

 

 

Jak wyrzucenie prawie 50 mln zł w błoto tłumaczy resort? "Dzięki temu rozwiązaniu informatycznemu zainteresowani świadczeniami rodzinnymi, świadczeniami z funduszu alimentacyjnego nie będą musieli pozyskiwać różnorakich zaświadczeń z innych urzędów: pracy, ZUS, Izby Skarbowej" - czytamy na stronie. Niestety poza dostępem do bazy PESEL, do tej pory pomimo ukończenia projektu [email protected] nie ma kontaktu z bazami resortów gospodarki oraz ZUSem. Coś, co w zamierzeniu miałoby być projektem ogólnopolskim, okazało się kosztownym bublem. Choć system miał zostać zintegrowany z centrami ośrodków pomocy społecznej wszystkich gmin w Polsce, z niemal 2,5 tys. do projektu dołączyło sie jedynie 230.

 

Pytając zatem o sens istnienia portalu, aż ciśnie się na usta cytat z filmu Barei: "Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy i prawda ekranu". Jaka jest zatem prawda ekranu? Unia dała środki, trzeba było je wykorzystać, więc je wykorzystano. Zapominając przy tym oczywiście, że pieniądze te nie są nam podarowane w spadku po dziadku, i sami do unijnej kasy się dokładamy. Co jeszcze? Jak wytłumaczył pion prasowy resortu, [email protected] to nie tylko portal, to również: "Narzędzia statystyczne i analityczne wspomagające podejmowanie strategicznych decyzji, by lepiej dystrybuować środki przeznaczone na pomoce środowiskom, które tego najbardziej potrzebują".

 

Jak podaje Dziennik, takie jest również uzasadnienie dla zakupu na koszt projektu ministrowi Kosiniakowi-Kamyszowi najnowszej wersji iPada. "Zakup tabletu z wyposażeniem był niezbędny do zdalnego przeglądania przez ministra danych, analiz na posiedzeniach i spotkaniach poza siedzibą ministerstwa" - brzmi odpowiedź Ministerstwa Pracy. Nie będzie to jedyny tablet za kilka tys zł, kupiony "na koszt Unii". A wszystko po to, aby ograniczyć obieg zbędnych dokumentów. Jak to wyszło przy sejmowych iPadach, chyba nie muszę przypominać.

 

A co z prawdą czasów? Bez względu na system, w którym żyjemy, pieniądze publiczne traktowane są jak wirtualna waluta, którą można wpompować w każdy absurd, mający jedynie cień realnego uzasadnienia. Portal dla bezdomnych z dziesięcioma wnioskami miesięcznie, który obsługuje armia 3,5 tys urzędników wyposażona w laptopy? To dopiero empatia! Empatia na miarę naszych możliwości.

 

 

A na koniec, małe postscriptum. 

 

 

Marcin Makowski - redaktor i publicysta DEON.pl, twórca portalu DziwnaWojna.pl. Jego teksty można przeczytać na blogu autorskim. Twitter: @makowski_m

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

48

 

 

Komentarze użytkowników (42)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:37:38 | 2014-03-28
Kiklkakrtonie potrzeboweałem jakiś opapierków US i ZUS. Trwało to nie dłużej niż 15 minut, było sympatycznie i uprzejmie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

balin 09:44:21 | 2014-03-28
Oczywiście po temacie jechać jest łatwo. Ale naród doceni sprawę, gdy przestanie stać w kolejce po zaświadczenia choćby w US czy ZUS.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 16:41:14 | 2014-03-27
Przecież ta informacja z DGP to jakieś pomieszanie z poplątaniem. Jest prawdą, że wydano 45 mln złotych, ale nie na stworzenie portalu, ale całej infrastruktury informatycznej jak to można przeczytać w opisie. Jako osoba, który ma jakies pojęcie na ten temat,  to kwota 45 mln złotych (czyli 12 mln EURO) to nie są jakieś wielkie pieniądze za funkcjonalność która jest tam opisana. Bym powiedział nawet, kwota śmiesznie mała. Jeśli popularnośc serwisu jest mała, to raczej wynika, że przyjęto wariant zbyt oszczędnościowy i zbytnio się skoncentrowano na stronie technicznej, zaniedbująć po prostu edukację i szkolenia. 
To niestety w Polsce częsty błąd ze strony urzędów, które tak się boją pytań "po co wydano miliony na broszury, doradców i konferencje", że tego jak mogą unikają i efekty jak widać. 
Co do owego "braku powiązań" to przeciez każdy kto ma jakieś pojęcie na ten temat to wie, że integracja systemów informatycznych, wytworzonych w różnych technologiach, przez rózne firmy, oparte na innych założeniach, na dodatek zarządzanych przez rózne organizacje często mające rozbieżne wizje na ten temat, to jest droga przez mękę. Nawet w firmach komercyjnych, integracja systemów działających w ramach tej samej firmy (np. w wyniku połączenie firm czy zakupu) często trwa lata i kosztuje miliony, jeśli nie setki milionów. 
Poza tym, to zdecydowanie bym zalecał zamiast ironizować i powtarzać za GPD poczytać dokładnie co to jest i - jeszcze lepiej - zadać pytania bezpośrednio MPiPS. Może lepiej weryfikować informację u źródła, a nie powtarzać za innymi. 

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pi 15:31:28 | 2014-03-27
Ludzie kochani! media robią wam bezkarnie wode z mózgu, a ataki na "portal dla bezdomnych za 50 mln" to pospolita kupa wyborcza w stylu "dziadka z wehrmachtu". Przyjrzyjscie sie U ŹRÓDŁA na co naprawdę poszły pieniądze i jakie założenia miał system. Systemy informatyczne to bardzo ciężka działka i zarówno w firmach komercyjnych jak i państowych spędzają one sen z oczu wielkim światka informatycznego! Ale po polsku trzeba wszystkich obśmiać i pokrytykować, żeby sobie poprawić samopoczucie. Dlatego właśnie jesteśmy zad.........m Europy. W krajach rozwiniętych skupiono by się na wyzwaniu, celach, możliwościach rozwiązania probloemu i ostatecznie stworzono by coś fajnego. A u nas? Opozycja polityczna puściła bąka i wszyscy zachwycają się jego smrodem, opanujcie sie hejterzy!

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zmęczona 13:04:57 | 2014-03-27
Czyli jeśli jest strona udzielająca pomocy to urzędy bedą szukać oszczędności i będą skracać etaty? Jak dla mnie, nawet jeśli wydali na samą stronę 3 miliony, to tak na prawde mogli je zainwestować w OŚRODKI dla BEZDOMNYCH lub organizację pomagającą stanąć im znowu na nogi. Powiększyć fundusze dla rodzin dzieci niepełnosprawnych. Jest mnóstwo pomysłów, a Polski rząd wiecznie się usprawiedliwia brakiem pieniędzy w budżecie bądź pomocy finansowej od UE. Robią to co im się widzi i chce.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piaa 10:41:49 | 2014-03-27
Każdy jest mądry i każdy nie wie o co chodzi. typowe polactwo

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gazeta wyborcza 10:29:56 | 2014-03-27
---------------
49 mln zł na portal dla bezdomnych? Nie, kosztował 3,3 mln zł. I ma służyć nie tylko bezdomnym
--------------

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~w gnoju i smrodzie 01:21:57 | 2014-03-27
Ziemkiewicz o służbie zdrowia i portalu dla bezdomnych za 50 mln
http://www.youtube.com/watch?v=Y_qirku0qts

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ulik 19:03:43 | 2014-03-26
W taki oto sposób wyprowadza się pieniądze skarbu państwa. Siedem lat lewych interesów i z 1,5 biliona złotych wyciągnięto z kasy państwa jak nie na szkołę, to na drogi, a to na jakieś inne lewe i nikomu nie potrzebne usługi.

W tym samym czasie opowieści o braku środków na minimalne świadczenia dla osób opiekujących się osobami niesprawnymi. To jest cala Polska Tuska i Piechocińskiego. Chyba rzeczywiście czas na nową konspirację i reaktywację AK. Innej rady nie widzę.

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Łoś 14:19:35 | 2014-03-26
Oj tam oj tam. Ja na ten przykład oddaję co miesiąc 18 proc. swoich zarobków na zmarnowanie. A jesli daję na zmarnowanie to i marnują.

Oceń 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook