Egzorcysta narzędziem Boga czy szatana?

Wojciech Żmudziński SJ

List pewnego polskiego egzorcysty o zagrożeniach duchowych poruszył media i wielu ludzi. Moim zdaniem ksiądz Sawa wymieniając na liście zagrożeń duchowych pozytywne myślenie i relaks z wizualizacją (marzenie o królewiczu z bajki), stał się bezwiednie narzędziem szatana. Zapomniał, że ci, którzy uwierzą "węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić" (Mk 16,18). Zapomniał również, że zło pochodzi z wnętrza człowieka a nie z zewnątrz (por. Mt 15,1-9).

 

Czytając broszurkę księdza egzorcysty niedowierzam własnym oczom. Podobno zagraża nam E.T. i nie powinniśmy sięgać po książkę Emila Ende "Niekończąca się opowieść". Nie mówiąc już o tym, że zło czyha na nas w filmie "Gwiezdne wojny" oraz w filmie "Odyseja kosmiczna 2001" uznanym przez Stolicę Apostolską za najlepszy film lat dziewięćdziesiątych XX wieku (Zobacz: Pontificio consiglio per le comunicazioni sociali - http://www.pccs.va) 

 

Jeśli dobrze zrozumiałem przesłanie tekstu przewielebnego księdza, diabła nie można rysować ani oglądać jego wizerunków i pewnie też o nim pisać. Ciekawe, co ksiądz egzorcysta myśli o tradycyjnych jasełkach? Bez diabła to żadne jasełka! A kto z wiernych polskich katolików chciałby po przeczytaniu takiego listu wcielić się w diabła? Szykuje się poważny kryzys. Czy ktoś jeszcze podejmie się tej roli?

 

Niebezpieczeństwo czai się w chodzeniu po ogniu - to akurat jestem w stanie zrozumieć - a także w przedmiotach, oczywiście zaklętych, czyhających na nasze dusze. Niektóre z symboli wymienianych przez księdza Sawę, to krzyże, za które oddawali życie wierni katolicy w Irlandii (krzyż celtycki) i w Egipcie (krzyż egipski). Ale może oni, biedacy, w nieświadomości, umierali za jakieś bóstwa, a nie za wiarę w Chrystusa?

 

Według Ewangelii, księże egzorcysto, niebezpieczeństwem duchowym jest raczej bogactwo (por. Mk 10,23-25), obojętność na ludzką niedolę (por. Mt 25,42-43), nieczysta intencja (por. Mt 6,1), obłuda (por. Mt 23,13-15), zazdrość, kariera, chciwość, brak miłosierdzia i litości, mała wiara, zbytnie troski, itd. To człowiekowi zagraża najbardziej i przed tym należałoby ludzi przestrzegać, do tego zachęcać dobrym przykładem. Szukanie zagrożeń w przedmiotach jest odwracaniem wzroku od prawdziwych zagrożeń, diabelską zasadzką. Wizerunek ubóstwianego cezara na monecie nie jest wymieniany przez Jezusa jako zagrożenie.

 

Przykro mi, że katolicki ksiądz zniechęca do czerpania z dorobku tak autentycznych świadków miłości jak wybitna pedagog Maria Montessori. Nie rozumiem, co mu się nie podoba w antypedagogice czy bioenergetyce Lowena, choć ma prawo mieć swoje zdanie. Nadużyciem jest jednak wypowiadanie swoich osobistych, bardzo subiektywnych osądów z pozycji autorytetu. A wiadomo, że dzisiaj dla wielu egzorcysta a nie biskup, egzorcysta a nie Stolica Apostolska, ma rację. Wydawałoby się, że bycie egzorcystą jest szczytem klerykalnej kariery. Posłuch gwarantowany.

 

Opublikowany przez wiele portali katolickich tekst księdza Sawy, szkodzi Ludowi Bożemu, który w egzorcystach upatruje niekwestionowany autorytet.

 

Księdzem Sawą wydaje się kierować gnostycyzm i fatalizm, które są według niego samego - zagrożeniem duchowym. Jako katolik związany z Odnową w Duchu Świętym protestuję przeciw takiemu podejściu do Ewangelii i zachęcam księdza egzorcystę do przeredagowania tekstu pod kątem pozytywnego myślenia i spojrzenia na rzeczywistość oczyma Chrystusa a nie szatana.

 


 

Wspomóż Nas
Tagi: egzorcyzmy

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.63

Liczba głosów:

427

 

 

Komentarze użytkowników (365)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

siwy 04:19:25 | 2019-06-08
egzorcyzmy - czyli ciemnota fruwa

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bonifas 12:50:15 | 2019-06-06
Cd..
A dodatkowo metoda Lowena, ucznia W. Reicha, to promocja porubstwa i zboczeń - upraszczając nieco.
Gdybym był złosliwym, Ojcze Żmudziński, to bym Ojcu powiedział, że Judasz też nalezał do Towarzystwa Jezusowego, jak i Ojciec. Ale jak to nas uczył Ojciec Ignacy, nie warto być złosliwym i trzeba uratować wypowiedx współbrata. Ja niestety nie potrafię, ale pasterski obowiazek nakazuje przestrzec owieczki boże przed fałszem!!!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bonifas 12:44:34 | 2019-06-06
Metoda Montesorii jest co najmniej wątpliwa, a z punktu widzenia teologii nosi rysy pewnych niebezpieczeństw dla wiary i rozwoju duchowego oraz wydaje się być niekompatybilna z chrzescijańską wizją świata i człowieka. Ojcze Żmudziński, wi9ęcej otwartości na spojrzenie innych ludzi, bo tu Ojcec sznowny stje się raczej advocatus diaboli - i nie jest to komplement z mojej strony!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paula 16:34:00 | 2015-03-03
Dzieki o. Wojciechu za glos rozsadku. Poza tytulem artykul jest bardzo merytoryczny i polemiczny. Szczesc Boze!

Oceń 10 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

agnese777 11:30:29 | 2013-11-06
Zainteresowanych  odsyłam do artykułu księdza Śmierć game over.
Tam rozegrała się pasjonująca dyskusja w której ksiądz nie umie ustosunkować się dlaczego nie widzi w BIOENERGETYCE LOVENA zagrożenia duchowego i nie widzi sprzeczności z Ewangelią, jak i tego, że praktykowanie tejże "metody" jest grzechem bałwochwalstwa. Żałuję, że dyskusja ta rozwinęła się ni epod tym artykułem, co trzeba, bo nie jest związana z tematem "śmiercu game over".
Pozdrawiam.

Oceń 2 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

agnese777 11:22:23 | 2013-11-06
A co ksiądz robi jako osoba wierząca i do tego kapłan? Szkaluje ksiądz egzorcystów, którzy zostali wybrani przez biskupów! Kolejny raz zalecam szacunek do decyzji biskupów i ich roztropności. Ja o żadnej liście nie wspomniałam, więc może to sumienie księdza dręcy po prostu w tej sprawie?  Do tego pod innym ksiedza artykułem ( śmierć game over) zadałam wiele pytań dlaczego nie jest ksiadz przeciwko energoterapii Lovena, kiedy jawnie jest ona sprzeczna z Ewangelią? Nie ustosunkował się ksiadz pomimo cytatów z ksiedza artykułu. 
Kolejna rzecz, to publikuje ksiądz artykuły i nie dopuszcza żadnej krytki, nie potrafi wysosowac odpowiedniej argumentacji i bronić swojego stanowiska, a ewentualnie wszystkicj krytykujacych i podających konkretne argumenty oskarża ksiądz o kłamstwo, nienawiść itd. Prosze dojrzeć do dyskusji i prowadzić ją na poziomie, bez emocji. Jest ksiądz osobą publiczną i osobista opinia księdza nie jest zdaniem całego Kościoła. 

Jakie ma ksiądz doświadczenie w pracy z ludżmi opętanymi ? Według Księdza w jednym artykule zagrożeniem jest jedenie to, co wypływa z "grzechu człowieka", z jego wnętrza, złe myśli, złe czyny itd. To jest część prawdy, ale jest nadzwyczajne działanie szatana. Jakby ksiądz zapomniał, że szatan jest duchem osobowym, a nie abstakcją, czy ogólnie ujętym zlem, jest duchem z konkretną osobowością!
Podstawy teologii się kłaniają. Poza tym egzorcyści korzystają z pomocy psychiatrów i nie leczą zaburzeń psychicznych, wiec radziłabym się zapoznac dokładnie z tematyką.
Z poważaniem,

Oceń 3 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojciech Żmudziński SJ 22:00:28 | 2013-11-05
Nienawiść przez Panią przemawia. Osoba wierząca, a taką osobą jest egzorcysta, nie powinna szkalować publicznie nikogo. A sławetna lista to także lista nazwisk ludzi wierzących. Kto dał prawo sporządzającemu tę listę do szkalowania konkretnych osób i budzenia w ludziach uprzedzeń i nienawiści do symboli chrześcijańskich?

Oceń 8 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

agnese777 11:06:31 | 2013-11-05
Niby za dużo o szatanie????
A jakimi tagami oznaczył ksiądz swój artykuł ??? Cyt!
"ks przemysław sawa, egzorcyzmy, szatan, diabeł, zagrożenia duchowe"
Gdyby nie zaślepiała księdza nienawiść i zazdrość to wiedziałby ksiądz, że egzorcyści nie promują szatana, a skupiają się na Bogu, przypominają o wszechmocy i miłości Boga jak i wstawiennictwu Niepokalanie Poczętej Maryji! Informowanie o zagrożeniach nie jest skupianiem się na szatanie!!! Wierzę, że łaska Boża oświeci księdza i wyrzuci z serca nienawiść do egzorcystów. A może to zazdrość, że nie ksiądz został wybrany? Bo , (cyt.!) Egzorcysta musi być księdzem odznaczającym się "pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia, oraz specjalnie przygotowanym do tego zadania"(por. Kan. 1172 KPK)

Oceń 3 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 16:29:48 | 2013-11-04
To chyba żart....
Bioenergioterapia?! człowieku komu ty służszysz? Nie dziwię się, że "zemściliscie się" na Posackim za jego posługę. Bóg się o niego upomni, nie martwcie się...
Chwała Panu, że odkrył działania diabła! Bardzo Wam to przeszkadza, prawda?

Oceń 4 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 22:16:40 | 2013-10-30
Księżę są ludzie , którzy sa opentani , zniewoleni , potrzebują pomocy , co mają robić ? do kogo się udać ? PYTAM JAKO OSOBA POSŁUGUJĄCA MODLITWĄ WSTAWIENNICZĄ PRZY EGZORCYZMACH - komu przeszkadzają egzorcyści i ich posługa ? odpowiedz jest prosta i tylko jedna -d e m o n o w i - bedzie szkodził na różne sposoby aby umniejszyć wartość posługi , właśnie jak czytałam wyżej , również ośmieszał , znam dobrze jego metody i nie ze mną takie numery...

Oceń 4 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?