DEON.PL – Nowocześnie o życiu i Kościele

Z Arturem Demkowiczem SJ, menedżerem nowego jezuickiego portalu internetowego, rozmawia Józef Augustyn SJ – red. nacz. kwartalnika „Życie Duchowe”.

 

  

Ojciec powtarza hasło: „Wszyscy mają Internet, jezuici też powinni”. Dlaczego?

 

Kiedy zaczynałem prace nad projektem portalu, niejednokrotnie słyszałem opinię, że redemptoryści mają radio, franciszkanie telewizję, a jezuici powinni mieć Internet. Gdy jednak przyjrzymy się sytuacji rynkowej panującej w Polsce, i nie tylko, wygląda na to, że dzisiaj każda większa instytucja chce mieć swój portal internetowy, chce być obecna w Internecie, a przez to w świecie medialnym. Mówiąc krótko, Internet jest na czasie, dlatego też jezuici powinni się uczyć tego medium i coraz wyraźniej zaznaczać swoją obecność w sieci.

 

Jezuici jednak mają już swój portal.

 

Jest on skierowany przede wszystkim do współbraci i naszych przyjaciół. Natomiast nowy portal, który aktualnie uruchamiamy, ma ambicję poszerzyć ofertę i zwrócić się z nią do szerszej publiczności korzystającej z Internetu.

 

 

Odsłuchaj wywiad z menedżerem portalu DEON.pl o. Arturem Demkowiczem SJ

 

 

 

Czy - w porównaniu z największymi polskimi portalami - katolickie strony internetowe cieszą się w naszym kraju popularnością?

 

Na polskim rynku internetowym można wymienić rzeczywiście kilku „wielkich graczy”, jak chociażby Onet, Wirtualna Polska, Interia, o2 czy Nasza klasa. Odwiedza je od miliona do czterech milionów osób dziennie. Takich portali jest jednak niewiele. Wśród portali chrześcijańskich liderami są: Opoka, Wiara, Adonai, Katolik i Mateusz - pierwszy portal katolicki. Mają one kilkadziesiąt tysięcy użytkowników dziennie. Wspomniany na początku portal jezuici.pl co miesiąc odwiedzany jest średnio 65 tysięcy razy. Wyraźna jest więc różnica między profesjonalnymi świeckimi witrynami a obecnymi na rynku portalami katolickimi. Te drugie wymagają modernizacji i chyba większych nakładów finansowych.

 

Czy nowy portal jezuitów stanie się konkurencją dla obecnych już w sieci stron katolickich, czy ma raczej ambicje rywalizować z wielkim rynkiem internetowym w ogóle?

 

Zazwyczaj unikam słowa „konkurencja”. Nie możemy się bowiem ścigać z wielkimi graczami na rynku internetowym, które mają zupełnie inny poziom środków inwestycji i zatrudnienia. Nie chciałbym również widzieć naszego portalu jako konkurencji dla innych stron katolickich, ponieważ nie to będzie naszym celem i zadaniem. Chcielibyśmy, by nasz portal był pomostem między tym, co „świeckie”, a tym, co „kościelne”. W ostatnich latach między tymi strefami życia stawia się niewidzialną granicę - najczęściej zupełnie niepotrzebną.

 

Jak będzie się nazywał nowy jezuicki portal?

 

Z nazwą od samego początku nie było łatwo. W Internecie większość trzy-, cztero-, a nawet pięcioliterowych wyrazów - a tylko takie nadają się na nazwę portalu -jest już zarezerwowana. Można sobie je odkupić za cenę zaczynającą się od 5 tysięcy euro. Żeby tego uniknąć, ogłosiliśmy wśród jezuitów konkurs na nazwę nowego portalu. Później z pomocą przyszła nam pewna firma z Poznania, która zaproponowała bardzo dobrą internetowo nazwę: Deon.pl. Jak się okazało, taka domena była wolna. Nazwa ta nic nie znaczy, ale skojarzenia z „Deo” i „net” są jak najbardziej na miejscu.

 

Jaki stawiacie przed sobą cel?

 

Chcemy stworzyć portal, który będzie w stanie dostarczać bieżące wiadomości z kraju i ze świata, z ekonomii, sportu i polityki, a jednocześnie najważniejsze informacje z życia Kościoła. Większość portali internetowych tematykę związaną z Kościołem i wiarą traktuje bardziej niż marginalnie. Może nie wiedzą, jak to robić, może im na tym nie zależy. Chcielibyśmy wprowadzić na tym polu równowagę. W Kościele dzieje się bowiem wiele dobrego i ważnego, jednak tego typu informacje nie zawsze docierają do szerszego grona odbiorców. Będziemy właśnie o tym mówić. W tym celu portal - wszystkim tym, którzy będą chcieli go z nami tworzyć - umożliwi zamieszczanie na stronie Deon.pl tekstów, zdjęć, filmów, plików audio i reportaży. W ten sposób udostępnimy nowoczesne medium środowiskom kościelnym, w których dzieje się dużo dobrego.

 

1 2 3  
Płatności na DEON.pl realizowane są poprzez bezpieczny system Platnosci.pl.
Po wypełnieniu formularza zostaniesz tam automatycznie przeniesiony.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

66

 

 

Komentarze użytkowników (38)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~janek 17:27:05 | 2013-01-10
jest świetnie, powodzenia dalej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin 08:12:49 | 2010-03-24
Super portal. Jeszcze ewentualnie proponowałbym zrobienie poczty, bo chętnie bym na jakimś dobrym portalu założył sobie email. :-) No i informacje z F1 też bym poszukiwał tutaj. :-)  Pozdrawiam i dziękuję twórcom portalu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~swiecka 07:59:28 | 2010-03-24
brat_robot
Proponuję zadbać o lepszą moderację.

Zgadzam się. Artykuły świetne. Poza tym podoba mi się branie udziału w dyskusji przez autora artykułu jak to robi O. Kowalczyk. Najsłabsza stroną portalu jest jednak brak moderacji. Sprawia to, że poziom dyskusji czasami bywa bardzo niski i tym samym zupełnie zniechęca do zabierania głosu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MALEŃKA 07:29:57 | 2010-03-24
Przepraszam za dodatkowy przecinek i brakujące-swady wymowy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MALEŃKA 07:28:39 | 2010-03-24
Gratuluję jasności celu,lekkości umysłu,zaufania do poznańskich koziołków,ślicznych zdjęć.
Brakuje mi tylko Istoty Słowa Bożego na każdy dzień i maleńkiej informacji ze zdjęciem z kosmosu ,np. z Wenus, obejmującego w swej panoramie Słońce i Ziemię,O KTÓREJ WSTAŁO I KIEDY WRESZCIE ZAJDZIE!!! DOBRANOC.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~~~ 07:11:06 | 2010-03-24
 To nie jest miałki i pospolity portal - to już widać!
Z przyjemnością wchodzę na DEON i liczę na więcej
Gratuluje i życzę -"maluchowi by się zdrowo rozwijał":)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 07:06:32 | 2010-03-24
Proponuję zadbać o lepszą moderację.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 23:21:06 | 2010-03-23
również pozdrawiamy Noed'a ... ADsj

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WWW. 23:19:05 | 2010-03-23
NOED
"... a tam, nadymacie sie, a poki co nie macie sie czym pochwalic. pozdro dla redakcji portalu."
 
Daj ludziom szansę. Nie od razu zbudowano Kraków... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piech.nick 13:26:18 | 2009-12-02
Ale sposob dobierania zdjec politykow to macie chyba troszke .... no wiecie jaki. Pisowcy to pieknosci apollinskie, a inni b.czesto maja twarze wykrzywione (zobacz. Nałecz, Sikorski, Tusk). To pewnie dzialanie w ramach bezstronnosci (hihi) i chrzescijanskiego ... tylko czego?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?