Sprawdzam

Piotr Żyłka

Czy katolik może głosować na Platformę Obywatelską? To pytanie wraca jak bumerang przed każdymi wyborami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie poznamy na to pytanie odpowiedź.


Oczywiście nie będzie tak, że ktoś oficjalnie zadekretuje (np. jakiś hierarcha albo Episkopat), że od dzisiaj, osoba wierząca nie powinna głosować na ugrupowanie Donalda Tuska, jeśli chce się nazywać katolikiem. Nie - Kościół nie powinien wskazywać bezpośrednio, jaką partię można lub nie można popierać - wynika to z jego nauczania społecznego. Będzie to sprawa, którą wyborcy (deklarujący się jako osoby wierzące) będą musieli rozeznać sami.

 

W dużej mierze będzie ona zależeć od tego, jaką decyzję podejmą członkowie rządzącej partii w sprawie projektu ustawy o in vitro. Kościół ma w tej materii jasny pogląd (osoby, które chcą zgłębić ten temat, odsyłam do instrukcji Dignitas personae - wydanej w 2008 roku przez watykańską Kongregację Nauki Wiary), dlatego więc w zależności od tego, jakie rozwiązanie prawne poprą parlamentarzyści PO, opowiedzą się tym samym za stanowiskiem Kościoła lub przeciw niemu.

 

Do tej pory, gdy dyskutowałem ze swoimi znajomymi o tych kwestiach, często padał argument, że przecież w Platformie jest konserwatywna frakcja z Jarosławem Gowinem na czele, że jest "projekt Gowina", a więc nie można mówić, że wszyscy w tej partii popierają rozwiązanie zaproponowane przez Małgorzatę Kidawę-Błońską (które jest całkowicie sprzeczne z propozycjami Kościoła). I faktycznie była to prawda, więc przyznawałem im rację.

 

Przeczytaj też: ks. prof. Franciszek Longchamps o "projekcie Gowina"


Teraz jednak sprawa wygląda inaczej. We wtorek odbyło się posiedzenie klubu PO, na którym omawiano strategię działania partii ws. in vitro. Co się zmieniło? Grzegorz Schetyna powiedział wczoraj, że konserwatyści z PO nie powinni składać wbrew klubowi i wbrew sugestii samego premiera własnego projektu do Sejmu. Dodał też, że najprawdopodobniej Platforma złoży tylko jedną propozycję i będzie to oczywiście projekt ustawy Kidawy-Błońskiej. Frakcja Gowina może ewentualnie próbować coś zmienić w tym liberalnym projekcie.


Ważne jest teraz to, jak zachowają się konserwatyści z Platformy. Pierwsze reakcje napawają optymizmem. Poseł John Godson - podczas wspomnianego spotkania klubu PO - zapowiedział, że jeśli zostanie zmuszony do głosowania za liberalną ustawą in vitro, to opuści partię. Jego słowa zostały nagrodzone oklaskami kilkudziesięciu konserwatywnych posłów i senatorów rządzącego ugrupowania. Pytanie - czy starczy im odwagi? Czy będą konsekwentni? Tym bardziej, że podczas głosowania ma zostać wprowadzona dyscyplina partyjna.


Jeśli będzie inaczej i konserwatyści podporządkują się partyjnym władzom, to odpowiedź na postawione na początku pytanie będzie oczywista.


Sprawa in vitro jest niesłychanie istotna, bo dotyczy kwestii elementarnych - czyli ochrony życia, lub jej braku. Dlatego to jest właśnie ten moment, w którym jako katolik mówię: "Sprawdzam".

 

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.05

Liczba głosów:

101

 

 

Komentarze użytkowników (213)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~moher 21:04:57 | 2012-07-27
Głupi, głupszy, leming.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XLeszek 20:29:46 | 2012-07-27
@T7HRR, mija tydzień od Twojego nagłego zamilknięcia, gdy zaproponowałem Ci abyś zacytował oraz podał gdzie i kiedy twierdziłem, że masz żonę i dzieci, i w ten prosty sposób wykazał, że to ja jestem kłamcą, a nie Ty. Nie pokazywałeś się więc spokojnie czekałem. Ale skoro możesz jak gdyby nic udzielać się choćby w sporze dot. lefebrystów (tutaj: https://www.deon.pl/forum/temat,3,28080,6.html) to dlaczego nie odpowiadasz na tak zasadnicze pytania które padły w tym wątku?!?
W końcu jesteś księdzem czy nie jesteś? Jeśli naprawdę nie jesteś księdzem to proszę, napisz to, ale jednoznacznie. Nie, pisząc że ktoś coś kłamie mówiąc o Tobie, ale stwierdzając wprost coś w stylu: ja @T7HRR oświadczam że nie jestem księdzem. Jak już pisałem, sprawisz mi w ten sposób tak wielką radość (bo uważam że taki ksiądz jak Ty to hańba dla stanu duchownego), że będę gotów Ciebie natychmiast przeprosić za błędne uważanie Ciebie za księdza i nazywanie Ciebie księdzem.

Ale jak na razie, skoro zamiast udowodnić mi kłamstwo, to w odpowiedzi zamilkłeś na tydzień jak grób, a po tygodniu zacząłeś pisać w innym wątku jak gdyby nic, to potwierdzasz jedynie to co stwierdziłem poprzednio: @T7HRR, jesteś notorycznym kłamcą i oszczercą, taki ksiądz jak Ty to hańba dla stanu duchownego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XLeszek 14:44:53 | 2012-07-20
Kingo, XLeszku,
Systematycznie kłamiecie, że jestem księdzem i nie zamierzacie się ze swoich kłamstw wycofać.

@T7HRR, jak Ci to już raz tłumaczyłem, gdy pierwszy raz zacząłeś mnie szkalować oskarżając o kłamstwo, abym mógł kłamać twierdząc że jesteś księdzem to wpierw musiałbym wiedzieć, że to nie jest prawdą gdyż nie jesteś księdzem. A ja dotychczas byłem cały czas przekonany że księdzem jesteś, więc nawet jeśli nie miałem racji i byłem w błędzie, to nie miałem tego świadomości, a więc nie kłamałem.
Moje przekonanie, że jesteś księdzem wzięło się stąd, że ktoś, nie pamiętam kto, ale mogę spróbować odszukać, kiedyś na forum napisał, że w rozmowie na priv okazało się że jesteś księdzem. Za prawdziwością tego przemawiały również różne konteksty dyskusji, a w dodatku, gdy już dużo wcześniej pisząc nazywałem Cię księdzem, to nigdy nie protestowałeś i nie sprostowywałeś.
Jeśli jednak naprawdę nie jesteś księdzem to proszę, napisz to jednoznacznie. Nie, że ktoś coś kłamie mówiąc o Tobie, ale stwierdzając wprost coś w stylu: ja @T7HRR oświadczam że nie jestem księdzem. Sprawisz mi w ten sposób tak wielką radość (bo uważam że taki ksiądz jak Ty to hańba dla stanu duchownego), że będę gotów Ciebie natychmiast przeprosić za niesłuszne uważanie za księdza i nazywanie księdzem.

Kłamstwo Wasze ma służyć – wraz ze stwierdzeniem, że mam żonę i dzieci - wykazaniu, że macie racje w sporach merytorycznych.
Wobec powyższego uważam, że nie posiadacie podstawowej zdolności do dyskusji.

Nigdy nie spotkałem się tutaj ze stwierdzeniem że masz żonę i dzieci. Może jednak przegapiłem gdy ktoś coś takiego napisał. Ale wiem napewno, że ja nic takiego nigdy nie twierdziłem ani nawet nie przyszło mi coś takiego do głowy. W związku z tym, Twoje przypisywanie mi takiego stwierdzenia jest nieprawdą, i to nieprawdą o której musisz wiedzieć, a więc po raz kolejny świadomie piszesz nieprawdę, czyli po prostu kłamiesz. A więc tak jak już nie raz się okazywało, @T7HRR, jesteś oszczercą i kłamcą. Kłamiesz i usiłujesz mnie zdyskredytować, ponieważ chcesz ukryć to że nie miałeś racji i kłamałeś w sporach merytorycznych.
Wobec powyższego uważam że to Ty, jako notoryczny oszczerca i kłamca, nie posiadasz podstawowej zdolności do dyskusji.
Jeśli chcesz upierać się przy swoich kłamstwach, to wpierw zacytuj oraz podaj gdzie i kiedy twierdziłem, że masz żonę i dzieci. W ten prosty sposób jednoznacznie udowodniłbyś że jestem kłamcą. A skoro jednak tego nie zrobisz, bo nie jesteś w stanie zrobić, gdyż nigdy nic takiego nie twierdziłem, to w ten sposób potwierdzisz jednie to że to właśnie Ty, @T7HRR jesteś notorycznym kłamcą i oszczercą.

Uważam, że skrajnie niewłaściwe jest tolerowanie wasze postawy i obecności na portalu DEON.

A w związku z powyższym, to skrajnie niewłaściwe może być co najwyżej tolerowanie Twojej - @T7HRR - postawy i obecności na DEON.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XLeszek 14:44:24 | 2012-07-20
[...]
Poza tym niedawno postanowiłeś nie odzywać się do mnie i tego się trzymaj :P

@Kingo, to takie obiecanki-cacanki. Kiedyś @T7HRR oświadczył że nie będzie się odzywał do mnie. Ale jak sięokazało, że mnie to wcale nie zmartwiło to ponownie zaczął się odzywać. A na moją uwagę odpowiedział coś w stylu że uznał, że tak będzie dla mnie gorzej

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 13:15:16 | 2012-07-20
T7HRR,
Systematycznie kłamiesz na nasz temat i nie zamierzasz się ze swoich kłamstw wycofać.
Kłamstwo Twoje ma służyć wykazaniu, że masz racje w sporach merytorycznych.
Wobec powyższego uważam, że nie posiadasz podstawowej zdolności do dyskusji.

Uważam, że skrajnie niewłaściwe jest tolerowanie Twojej postawy i obecności na portalu DEON.

Poza tym niedawno postanowiłeś nie odzywać się do mnie i tego się trzymaj :P

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:11:44 | 2012-07-20
Kingo, XLeszku,
Systematycznie kłamiecie, że jestem księdzem i nie zamierzacie się ze swoich kłamstw wycofać.
Kłamstwo Wasze ma służyć – wraz ze stwierdzeniem, że mam żonę i dzieci - wykazaniu, że macie racje w sporach merytorycznych.
Wobec powyższego uważam, że nie posiadacie podstawowej zdolności do dyskusji.

Uważam, że skrajnie niewłaściwe jest tolerowanie wasze postawy i obecności na portalu DEON.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 12:46:34 | 2012-07-20
Nie dość, że jesteś kłamcą i oszczercą, to jeszcze jeste skarżypytą. Ciekawe, co robiłeś w PRL.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 12:39:27 | 2012-07-20
Kontakt z moderatorem to jedyny sposób powstrzymania Ciebie i XLeszka od powtarzania kłamstw. Świadomie klamiecie, że jestem księdzem
i to do tego z żona i dziećmi - kłamiecie bo się zwami nie zgadzam....

Fakt kłamania nie wzbudza w Was jakiejkolwiek refleksji...
Jestem ciekaw czy moderator uzna, że łamie to jakiś punkt regulaminu...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 12:35:08 | 2012-07-20
Skarżypyta naskarżył moderatorowi na moje komentarze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 12:31:47 | 2012-07-20
Kinga,
Twój sposób narracji bywa naprawdę zbawny ( " skarżypyta, skarżypyta" kto by wpadł na taki argument w dyskusji?) , ale często też irytuje. Potrafisz być zaczepna.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook